10 chyb v náborovém procesu, pohovoru a screeningu kandidátů.

821

Je vždy lákavé dělat kompromisy, když jde o screening kandidátů s cílem ušetřit čas při náboru pracovníků, ať už je to na straně kontroly referencí nebo, když se vám proces náboru příliš rychle řítí k podpisu pracovní smlouvy a bez osvědčeného postupu. Toto vše může mít velký negativní dopad na váš nábor, a tak je třeba se těmto omylům a chybám v náboru a procesu pohovoru vyvarovat.

Tato infografika zkoumá a definuje top 10 screeningových chyb, kterých se často v náboru zaměstnanců dopouštíme všichni.

10 chyb v náborovém procesu, pohovoru a screeningu kandidátů

Screeningový proces je pro náboráře důležitým vodítkem k tomu, aby získal představu o tom, o jaký druh kandidát se jedná a zdali vyhovuje nebo nikoli firemní kultuře. Bohužel se zde řada personalistů ptá na čistě povrchní otázky, které neodkryjí individualitu uchazeče, případně důležité kompetence.

Pokud máme jasnou a přesnou představu o typu osobnosti, můžeme na tom stavět, a i značně ušetřit, protože máme větší pravděpodobnost, že náš uchazeč ve společnosti uspěje a bude přínosem.

Spoustě personalistům se nepodaří zjistit reference, a proto se může neověřený uchazeč stát nebezpečným pro jejich organizace.

Přečtěte si také:  Evoluce v hledání zaměstnanců

Další častou chybou je vyřazování kandidátů, kteří jsou překvalifikováni s obavou, že nezapadnou nebo vytvoří disharmonii ve firmě napříč aktuální úrovní zaměstnanců.

Neumí-li personalista kandidátům nabídnout podrobný a přesný popis práce, může to mít za následek zaplavení životopisy žadatelů, kteří nutně nemusí být ti správní pro poptávanou pozici.

Mnoho náborářů zapomíná na to, že nábor je obousměrný proces a že nejen kandidáti potřebují prodat sami sebe, jako nejlepší osoby pro tuto práci, i sám náborář musí rovněž podporovat společnost a umět přilákat top talenty.

Další námět v této grafice.

Chyby personalistů

- Reklama -
VIAResoomay
Předchozí článekPersonální marketing je válka. 10 rad, jak být konkurenceschopný zaměstnavatel na trhu práce.
Další článekProfesionální síť Linkedin nebo sociální síť Facebook, kdo vyhraje?
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.