10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

6836

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti, avšak vedení se často považuje za vrozené. Faktem však je, že tyto atributy mohou být identifikovány a posíleny. Zatímco se pravděpodobně spoléháte na vlastní sadu skvělých manažerských dovedností, o kterých víte, že je potřebujete pro výkon vašeho zaměstnání, nic se nestane, pokud si oživíte, které dovednosti a vlastnosti to jsou a jak je rozvíjet.

Přečtěte si také: Metoda: „Bez poražených manažerů“

Institut rodinných firem

Jak být dobrý šéf nebo dobrý manager?

Pokud máte potřebu na sobě stále pracovat, věřte, že těchto 10 vlastností vám poskytne solidní a potřebnou zpětnou vazbu.

Klíčové vlastnosti manažera a dovednosti manažera?

1. Snažte se vytvářet firemní kulturu založenou na vzájemné důvěře

Společnost Harvard Business Review nedávno analyzovala, co dělá úspěšné manažery úspěšnými a manažerské řízení na základě důvěry, je jejím hlavním a důležitým prvkem. Pokud se vaši zaměstnanci budou cítit v bezpečí a přicházejí s riskantními nápady nebo pokusy, musí být přesvědčeni, že budete jejich snažení vnímat tak, aby ve vás nalezli důvěru ve své snažení. Vývojové a výrobní týmy dnes již vědí, že chyby jsou jen drobné milníky na cestě k další velké inovaci. Bez důvěry ve vaše lidi se těžko nového pokroku dopátráte.

Další článek:  Proč nám dobrý vůdce dodá pocit bezpečí?

2. Rozvíjejte silné stránky zaměstnanců

Kultura na pracovišti založená na silných stránkách nabízí měřitelné výhody. Analýza Gallup studie z roku 2015 na téma silných stránek představuje silné propojení mezi rozvojem silných stránek zaměstnanců a samotným výkonem podniku. Studie také poukazuje na to, že pracoviště založené na silných stránkách zvyšuje retenci a loajalitu zaměstnanců a až o 72 % zvyšuje zisk, o 14 – 29 procent snižuje bezpečnostní rizika.

Přečtěte si také: Jakého manažera dneska hledáte? Důležitost manažerské role

3. Zapomeňte na mikromanagement

O tomto jsem bytostně přesvědčen, že úspěšní vůdci se nesnaží ovládat každý detail. Pokud vše investujete do úspěchu vašeho týmu, můžete upadnout do pasti tehdy, když máte pocit, že musíte hlídat každý detail. Mikromanagement může ve skutečnosti likvidovat iniciativu pracovníků a významně poškodit motivaci zaměstnanců.

4. Buďte asertivní a překonávejte překážky s grácií

Bezúhonnost je v manažerovi nezbytná. Každý vedoucí musí být schopen překonat odpor a nepřízeň, a především dostat se k tomu, aby řídil úspěch zaměstnanců.

Přečtěte si také: Manažer vítězem? Ten, který rozumí potřebám svých lidí

Další článek:  Realita manažerské práce: 11 způsobů, jak manažeři selhávají

5. Pomáhejte rozvíjet kariéru vašich lidí

Nemusíme se bavit o tom, že podpora, výcvik a rozvoj vašich zaměstnanců je může připravit pouze k dalšímu postupu? Osvědčené postupy v oblasti lidských zdrojů navrhují něco dalšího: Výzkum společnosti Google ukazuje, že identifikace příležitostí pro zaměstnance zvládnout nové dovednosti skutečně staví hloubku a sílu vašeho týmu. Dále předáváte mocné poselství, které vám záleží na osobním blahu vašich lidí.

6. Zvládejte tlak, stres a emoce

Jako manažer jste zodpovědní za výkon ostatních a budou existovat dny, kdy budete mít pocit, že máte na svých bedrech opravdu velký cíl. Studie jedné ekonomické školy identifikovala emoční stabilitu na vrchol seznamu základních manažerských vlastností. Vaše schopnost pečovat o sebe a vydržet pracovní tlak vám umožní jasně přemýšlet během období stresu.

Přečtěte si také: Tak vy chcete být dobrým manažerem?

7. Komunikujte přímo a upřímně

Stejně jako asertivita musí být upřímnost vyvážena citlivostí na pohledy vašich zaměstnanců. Výzkum Harvard Business Review poznamenává, že skvělý manažer dává přímou zpětnou vazbu a skrývá pravdy za štít zdvořilosti. Ve zprávě bylo zjištěno, že podřízení zaměstnanci se domnívali, že vždy mohou počítat s přímými odpověďmi od svého manažera.

8. Buďte otevřeni novým podnětům

Jako manažer potřebujete udržet agilní a otevřenou mysl, abyste si všimli, kdy lze operaci nebo proces zlepšit. Skvělí manažeři nechávají své členy týmu sdílet nové nápady a nechávají jim prostor pro vlastní kreativitu.

Další článek:  Existuje spirální dynamika firem?

Přečtěte si také: Co odlišuje dobrého a špatného manažera?

9. Analytické schopnosti jsou klíčové

Můžete být velmi přesvědčiví, charismatičtí lidé a být schopni komunikovat excelentně s vaším týmem, ale tyto schopnosti jsou stále jen součástí celého balíčku skvělého manažera. Manažerská příručka nazývá silný kognitivní a analytický přístup jako jeden z jejich životně důležitých prvků vedení, protože vede k dobrému rozhodování.

10. Rozvíjejte schopnost se přizpůsobit a hrát role

Jako lídr můžete dát příklad a vyjádřit pečlivost, nadšení a další dovednosti, které očekáváte od lidí, které vedete. V nedávné zprávě globální výzkumné společnosti Universum byla schopnost se přizpůsobit v druhu řízení jedna z prvních dvou kvalit, které manažeři hledají při výběru nových manažerů do týmu.

Přečtěte si také: Nový manažerský problém: Jak řídit výkon zaměstnanců?

Závěrem

Použijte odměny zaměstnanců k tomu, aby vaši členové týmu věděli, že jejich úsilí je cenné a má značný přínos pro vaší organizaci. Uznání lidí za jejich dobrou práci posílá mimořádně silnou zprávu zaměstnanci, pracovní skupině a dalším kolegům. Když odměníte skvělou práci, přeměníte postupně celé klima vaší společnosti.

Další články na téma rozvoj, řízení a management

- Reklama -