Růst a rozvoj firmy? 4 klíčová témata růstu firmy

862

Ano vím, že se staráte o téma růstu, ale pojďme zpátky k jádru věci a také k důvodu proč chcete číst tento článek. Zastavte se a řekněte v několika bodech, jaké konkrétní kroky aktuálně děláte pro růst vaší firmy, popište si je. Jsou to skutečně růstové kroky nebo patří do jiné kategorie? Jsou to výrazné kroky nebo jen menší a nevýznamné pro růst vaší firmy?

Abych vám to udělal složitější. Je to pouze váš osobní pocit, jako majitele nebo manažera nebo pro to máte dostatečnou zpětnou vazbu vašeho managementu? Je vždy krok v růstu firmy opravdu vnímán komplexněji jako směr k rozvoji?

Přečtěte si také: Konec tlustých podniků? Pouze ty štíhlé zvítězí. Jak na minimalistické řízení firmy?

Aby firma skutečně rostla…

Konsekvence růstových kroků firmy

Jako majitel, manažer nebo vedoucí musíte jednat podle výsledků, jež vidíte, měnit svůj přístup, je-li to třeba, nikdy neměnit hlavní cíle organizace a stále trvat na onom směru. Růstové kroky by měly vést k výrazným změnám ve zlepšení podmínek, v rozvoji oblasti, v inovaci, ale i v omezení výdajů nebo nákladů apod. Musíte ale také sledovat druhotný efekt dopadu, který je třeba také vyhodnocovat.

TIP:  Potřebujeme Anti-CEO manuál!

Zmenším oddělení? Nakoupím stroje? Přikoupím sklad atd. Schopnost sledování konsekvencí je právě tou disciplínou, kterou v růstových krocích musíme sledovat, mohou mít někdy fatální dopad na firmu.

Přečtěte si také: Jak zvednout produktivitu ve vaší firmě?

Data, data a zase data

Analyzujte data, ale také oblasti. Tak třeba za mne v HR oblasti hned položím základní otázku: „Jaké lidi máte ve společnosti, víte to? Jaké lidi napomáhají rozvoji vaší firmy? Dokážete si rozdělit vaše zaměstnance podle výkonu a jejich hodnocení.

Nebo na to můžeme jít z další strany. Jak vlastně hodnotíte zaměstnance? Mzdou a benefity to upřímně často nestačí! Víte, kdo jsou hlavní tahouni Vaší firmy a proč právě oni? Vše analyzujte s jejich podřízenými týmy. Jak je vnímají podřízení, jak práci s týmem vlastně realizují, čeho se u nich váží atd.

Proč oblast HR hraje tak důležitou roli v růstu organizace? Opravdu asi nemusím vysvětlovat, ale dovolím si můj citát:

Lidé jsou firma, lidé jsou síla!

Bez těch správných lidí jako majitel nebo majitelka toho moc nepořídíte.

TIP:  V jaké zemi se pracuje nejlépe? Evropa nebo USA?

Přečtěte si také: Jak uspět v těžké době? Jak na šťastný život a úspěšnou kariéru?

Analýzy, průzkumy, zpětná vazba

Kritické myšlení a pravidelná zpětná vazba. Vytvořte si pro to svůj vlastní systém, neopomeňte žádnou charakteristiku, detail. Sbírejte informace o tom, co se daří a co nikoli. Kam zaměřit svou pozornost a co rozvíjet. Vaši lidé vám ochotně sdělí, co nešlape a mohlo by fungovat déle. Jen pozor, i zaměstnance musíte naučit poskytovat vám zpětnou vazbu.

Zpátky k bodu 2.

Nyní již víte, kdo jsou ti nejlepší, proč jich nemáte víc?

Rozvoj jde ruku v ruce s tématem osobního rozvoje zaměstnanců. Snažte se, aby ti nejlepší to nejlepší ze sebe sdíleli s ostatními. Naučte své nejlepší předávat a sdílet a bude růst i vaše firma.

Jste na rozcestí

Můžete nadále hledat, jak se k tématu růstu vaší firmy postavit nebo začít konat. Začněte sběrem zpětné vazby, umíte se k těmto informacím dostat? Potřebujete vědět kam nasměrovat svou pozornost. Dokážete v balastu informací dát prioritu těm správným? Někde to naklape a někde něco utíká, ale mám od lidí správní informace?

TIP:  Vaše novoroční předsevzetí je Kaizen

Majitel není rentgen, spoléhá na svou intuici, znalosti, praxi, historii atd., Ale roky plynou, materiál se stává křehčím, přicházejí silnější a rukávy už se nevyhrnují tak jednoduše jako dříve, co myslíte?

Přečtěte si také: Jak úspěšně rozvíjet a motivovat vaše zaměstnance?

- Reklama -