Sobota, 25 června, 2022

4 Ways Small Business Hiring is Evolving

In recent years, the lack of skilled employees has troubled recruiters across industries. And small businesses are no exception. Statistics reveal that 82% of small businesses struggle to find qualified talent.

As a recruiter, you know it’s challenging to attract, recruit and retain top talent. Unfortunately, even today, many recruiters depend on traditional recruitment methods to fill their open roles. Monotonous recruitment strategies, countless scheduling, and continuous screening can be soul-destroying and ineffective.

- Reklama -Institut rodinných firem

Therefore, it’s high time for small businesses to break the mould and embrace new-age technology and execute a streamlined recruitment process.

Here are 4 ways that suggest that hiring employees for small business is changing for good. Adopt them if you want to up your hiring game:

4 Ways Small Business Recruitment is Evolving:

  1. Focus on Candidate-Centric Recruitment

With today’s recruitment challenges, more businesses are adopting a candidate-centric model to strengthen their recruitment process. It’s an effective hiring strategy that aims at building a long-term relationship with candidates.

Další článek:  Starší zaměstnanci nepatří přece do šrotu!

Employers have begun to understand that job seekers may reject a job offer if they have a bad candidate experience. If you want to be successful at attracting, hiring, and retaining top talent, you need to focus on improving your candidate experience. This effectively refines the quality, time and cost of hire.

  1. Hire Freelancers and Contractors

Freelancers and contractors play an important role in effective hiring. A study reveals that 83% of small businesses hiring takes advantage of freelancers/contractors for a value-add to their business.

Additionally, hiring freelancers and contractors aren’t limited to the growth of a business or improving work culture, but is also beneficial when filling high profile open roles. They are also experts in filling positions that require skills for website design and web development.

  1. Provide Workspace Flexibility

Today’s employees appreciate flexibility in their work. Flexibility in work hours, working days and the option of working remotely provides employees with an excellent work-life balance.

Další článek:  Když se náboru nedaří

A lot of times, employees want to escape from the mundane work environment with dull walls and fluorescent lights. They need an opportunity to work in a place that provides a space for productivity, creativity, and some fun, which are the key elements in creating a team of winners working for you.

  1. Encourage Employer Branding

In today’s world, job seekers look at the social media platforms of businesses before pursuing a serious job hunt. This gives them an idea about the company’s culture and whether they fit into it. That’s why employer branding is a crucial aspect of hiring.

You should incorporate employer branding in your strategy for effective small business hiring. Be present across social media platforms and position yourself as the best employer in the business, just the way you would do for your products and services.

Author Bio: Kelly Barcelos is a progressive digital marketing manager for Jobsoid – Applicant Tracking System. She is responsible for leading the content and social media teams at work. Her expertise and experience in the filed of HR enables her to create value-driven content for her readers – both on Jobsoid’s blog and other guest blogs where she publishes content regularly.

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Stav globálního pracoviště 2022

V rámci zprávy o stavu globálního pracoviště nám společnost Gallup přináší odpovědi na otázky, které mohou být relevantní pro management a majitele firem. Primární...

Utajený šéf – parodie na personální audit

Hned v úvodu si dovolím zcela pochopit, že některým z vás tento „úžasný“ pořad utekl a někdy i zcela záměrně, já o něm vím a jakožto...

Hledáte práci? Bez tekoucí vody, internetu, mobilu a v zimě?

Aby můj blog nebyl stále tak vážný, musím to tu trochu provětrat něčím odlehčeným. Pokud hledáte novou práci, nejvzdálenější pošta na světě každoročně přijímá...

Jak je na tom duševní stav světa?

Mental Health Million Dostal jsem se k zajímavé publikaci s názvem Mental Health Million, která již po několikáté poskytuje přehled o vývoji duševní pohody celosvětové populace využívající...

Jak řídit vlastní stres? Management stresu

Management stresu představuje různé techniky, ale také postupy cílené na vypořádání se s vlastním stresem. Jedná se o celkovou schopnost identifikovat stresory, ovládnout různé metody...

Nestaňte se Homo Hygienicus

Přiznám se, že tuto knihu jsem si koupil kvůli rozhovoru s Matthiasem Burchardtem, který mě oslovil svým způsobem, jakým zachycuje dnešní dobu. Dá se říct,...

Kobot – budoucnost průmyslové výroby?

Dle studie vědců z Pekingské univerzity z minulého měsíce ukázala, že masové používání robotů v téměř 300 městech v letech 2006 až 2016 pomohlo...

Výzkum podnikatelů. Introvert nebo extrovert? Kdo uspěje? 

Třetina dotázaných podnikatelů se označila za introverta ve srovnání s pouhými 15 %, kteří uvedli, že jsou totální extroverti. Zjištění jsou součástí kampaně Virgin...

Jak uniknout traumatu z rodinného podnikání? 10 kroků jak z toho ven!

Rodinný podnik je pro mnoho lidí citlivé téma. Může vyvolávat pocity lítosti, studu nebo dokonce viny. Můžete mít pocit, že jste uvězněni v traumatu...

Nejnovější články

Současná toxická politická kultura

Když jsem poprvé zaregistroval to, jakým způsobem se některá...

Stav globálního pracoviště 2022

V rámci zprávy o stavu globálního pracoviště nám společnost...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Top články týdne

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele...

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů...

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...