5 chyb a omylů v motivaci vašich zaměstnanců

Jaké jsou nečastější chyby a omyly v motivaci zaměstnanců? Nejčastější chyby manažerů a majitelů při motivaci týmu.

604

V případě motivace zaměstnanců nemá smysl používat nějakou nejlepší taktiku jak na to, ale každého zaměstnavatele zajímá, jaké způsoby motivace skutečně fungují v praxi. V tomto článku řeším chyby a omyly v motivaci zaměstnanců.

Chyby a omyly v motivaci zaměstnanců

Musíte si uvědomit, říkám to proto, že to stále ještě v mé poradenské praxi vídám, že vaše firma není nic, bez vašich lidí, kteří v ní pracují. Motivace zaměstnanců je naprosto klíčová pro váš podnikatelský úspěch, pro váš zisk a pro produktivitu vaší firmy.

První omyl

Všichni zaměstnanci makají pouze pro peníze!“

Zpátky na zem, není pochyb o tom, že peníze jsou rozhodně významným faktorem v motivaci vašich lidí. Vůbec není hanbou, že to tak je, ale je to věc, na kterou často myslí zaměstnanci, že peníze jsou hlavním důvodem, proč dělají to, co dělají.

Peněžní bonus bude motivovat zaměstnance vždy a pouze v krátkodobém horizontu, ale pokud chcete, aby se zaměstnanci dlouhodobě věnovali vaší značce, nepoužívejte peníze, jako jedinou motivaci.

TIP:  Generace Z fluktuanti a Baby boomers držáci?

Druhý omyl

Peníze všem stejně a basta!“

Pokud chcete motivovat velký tým a pouze jednou metodou motivace, nedoporučím vám to. Jedním z nejlepších způsobů, jak motivovat své lidi, je seznámit se s každým z nich jako s individualitou a pak flexibilně přizpůsobit svůj přístup ke každé osobnosti a tím i druh motivace.

Všichni chtějí vždy zcela jiné věci, mají zcela jiné potřeby, jsou vždy v jiné situaci, v níž se nacházejí, takže se rychle dozvíte, co je tou hlavní motivací. Navíc, vaši zaměstnanci vždy individuální přístup ocení.

Třetí omyl

Všichni se musí navzájem hecovat!“

Není nic špatného na přátelské soutěži nebo využití nějakého prvku gamifikace. Mnoho značek a společností však využívá konkurenci v týmu, jako jednu z hlavních motivací, které z dlouhodobého hlediska vždy selhávají.

Konkurence jako motivace funguje bohužel krátkodobě, ale dlouhodobě vytváří pracoviště nepříjemné a nepřátelské a slovo kolega se mění na slovo konkurent. Dopad negativní kultury má pak fatální dopad na celkový výkon.

Čtvrtý omyl

Některých si ani nemusím všímat a makají taky!“

Nezáleží na tom, jak úspěšný nebo jaký je váš zaměstnanec a jakou má pracovní roli. Důležité je si uvědomit, že i on bude muset být motivován, pokud má být nadále stejně nebo více produktivní. Jak již bylo uvedeno v článku, je to situace, kdybyste měli skutečně poznat své lidi jako jednotlivce-osobnosti a abyste také pochopili, co je bude motivovat. Nezapomínejte na zaměstnance jen proto, že se vám zdají být dostatečně motivováni a vypadají, že nepotřebují vaši podporu nebo pochvalu.

TIP:  Motivace je základ vašeho úspěchu

Pátý omyl

Ať jsou rádi, že v této době mají vůbec nějakou práci!“

Mnoho společností se domnívá, že samotná práce je sama o sobě dost motivující pro jejich pracovníky, ale to není pravdou. Chcete-li plně motivovat své zaměstnance, musíte je osobně zahrnout do představ, vizí a plánů vaší společnosti a poskytnout jim příležitost a odměnu za jejich náročnou práci pro vás.

Každý chce mít pocit, že je něčeho součástí, že to může ovlivnit, že to má smysl. Vaše společnost není nic, bez vašich lidí, kteří v ní pracují. Naučte se je motivovat správně.

- Reklama -