5 chyb v náboru kterým se vyhněte obloukem!

711

Dokonce i ti nejlepší z nás mohou být občas přitahováni temnou stranou. Temná stránka náboru je také svůdná a dokonce někteří z vás mohou sklouznout k tendenci používat špatné nebo nevhodné techniky v náboru zaměstnanců, které mohou být často destruktivní pro celou organizaci.

Nejlepší zaměstnavatelé prezentují jasná a přesvědčivá sdělení ve svých pracovních pozicích, řídí očekávání kandidátů s včasnými následnými kroky a jasně sdělují své rozhodnutí o přijímání rozhodnutí.

Dle studie z roku 2013 bylo zjištěno, že 75 % kandidátů nikdy neočekává zpětnou vazbu od potenciálních zaměstnavatelů a v roce 2015 dokonce jeden ze čtyř uchazečů o zaměstnání uvedl, že má pouze špatné zkušenosti s firmou a zaměstnavateli.

Je to jasný důkaz, že temná strana v náboru existuje. Stejný průzkum zase tvrdí, že ti, kteří mají špatné zkušenosti s konkrétní firmou se již rozhodně u ní nebudou znovu ucházet o práci a spíše o ní předají negativní reference.

Pět chyb, kterým se v náboru zaměstnanců musíte vyhnout obloukem!

Respektujte čas uchazečů

Proces hledání zaměstnání je stresující i pro ty nejtalentovanější a nejžádanější kandidáty. Nechat je v nejistotě dnes již nelze. Je nutné je neustále informovat o stavu jejich žádosti. Udržování kandidátů ve smyčce je klíčové a existují dokonce i nástroje, které vám to usnadní. Dnes lze zasílat kandidátům automatizovaná oznámení o stavu jejich životopisu a tento systém umožňuje posílat automatické poděkování, když uchazeč požádá o práci. Tyto systémy mohou značně přispět k tomu, že náborový proces proběhne kladně a hladce.

Přečíst
Aktuální trendy v náboru a hledání zaměstnanců

První dojem

Tvořte vaši pracovní inzerci jasnou a srozumitelnou, obsahově vhodnou a lákavou. Po obdržení žádosti pošlete e-mailové upozornění kandidátovi a ujistěte se, že vaše otevřená pracovní místa jsou na vašem webu snadno dostupná. Udržujte komunikaci s kandidátem jasnou a přímou. Váš vztah s kandidátem není jen na pár hodin, ale tvoří se postupně a sílí.

Informujte své kandidáty

Může být snadné přesvědčit se, že oznamování neúspěšným kandidátům je ztrátou času. Ale to je velká chyba – a té je snadné se vyhnout. Nevnímejte to osobně, ale když kandidát, který se připravoval pro vaši firmu několik týdnů a prezentoval se na vašich pohovorech, je najednou zcela ignorován. Kandidát, který teď není vhodný, by mohl být vhodný později a jednoduchý e-mail, který vše vysvětlí a přesměruje ho do nějaké databáze nebo na jiného kolegu je jednoduchý a účinný způsob, jak zachovat pozitivní vztah.

Buďte transparentní

Jednoduché věci, jako nechat uchazeče vědět, jak dlouho bude pozice otevřena, kolik rozhovorů a pohovorů se bude konat a co je ideální způsob průběhu pohovoru a jak zajistit, aby se vaši kandidáti cítili informovaně a stále v procesu.

Přečíst
Jakého manažera dneska hledáte? Důležitost manažerské role

Nepodceňujte detaily

Můžete se vyhnout všem chybám uvedeným výše ale pokud mají vaši kandidáti stále špatnou kandidátskou zkušenost, co dělat dále? Neignorujte detaily a drobnosti. Uchovávejte si poznámky o kandidátech, s nimiž jste mluvili, takže nemusíte na začátku každého hovoru strávit 5 minut s otázkami, které jste již obdrželi. Stále sledujte a vyhodnocujte váš náborový proces a získávejte zpětnou vazbu.

Nejlepší zaměstnavatelé prezentují jasná a přesvědčivá sdělení ve svých pracovních pozicích, řídí očekávání kandidátů s včasnými následnými kroky a jasně sdělují své rozhodnutí o přijímání rozhodnutí.

- Reklama -
Předchozí článekVizuální prvky v externí HR komunikaci vítězí nad textem
Další článekProč vám odcházejí zaměstnanci? Protože…
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.