5 chyb v náboru kterým se vyhněte obloukem!

944

Dokonce i ti nejlepší z nás mohou být občas přitahováni temnou stranou. Temná stránka náboru je také svůdná a dokonce někteří z vás mohou sklouznout k tendenci používat špatné nebo nevhodné techniky v náboru zaměstnanců, které mohou být často destruktivní pro celou organizaci.

Nejlepší zaměstnavatelé prezentují jasná a přesvědčivá sdělení ve svých pracovních pozicích, řídí očekávání kandidátů s včasnými následnými kroky a jasně sdělují své rozhodnutí o přijímání rozhodnutí.

Institut rodinných firem

Dle studie z roku 2013 bylo zjištěno, že 75 % kandidátů nikdy neočekává zpětnou vazbu od potenciálních zaměstnavatelů a v roce 2015 dokonce jeden ze čtyř uchazečů o zaměstnání uvedl, že má pouze špatné zkušenosti s firmou a zaměstnavateli.

Je to jasný důkaz, že temná strana v náboru existuje. Stejný průzkum zase tvrdí, že ti, kteří mají špatné zkušenosti s konkrétní firmou se již rozhodně u ní nebudou znovu ucházet o práci a spíše o ní předají negativní reference.

Pět chyb, kterým se v náboru zaměstnanců musíte vyhnout obloukem!

Respektujte čas uchazečů

Proces hledání zaměstnání je stresující i pro ty nejtalentovanější a nejžádanější kandidáty. Nechat je v nejistotě dnes již nelze. Je nutné je neustále informovat o stavu jejich žádosti. Udržování kandidátů ve smyčce je klíčové a existují dokonce i nástroje, které vám to usnadní. Dnes lze zasílat kandidátům automatizovaná oznámení o stavu jejich životopisu a tento systém umožňuje posílat automatické poděkování, když uchazeč požádá o práci. Tyto systémy mohou značně přispět k tomu, že náborový proces proběhne kladně a hladce.

Další článek:  Hledání zaměstnanců: Náborové trendy pro rok 2017 (díl. 3)

První dojem

Tvořte vaši pracovní inzerci jasnou a srozumitelnou, obsahově vhodnou a lákavou. Po obdržení žádosti pošlete e-mailové upozornění kandidátovi a ujistěte se, že vaše otevřená pracovní místa jsou na vašem webu snadno dostupná. Udržujte komunikaci s kandidátem jasnou a přímou. Váš vztah s kandidátem není jen na pár hodin, ale tvoří se postupně a sílí.

Informujte své kandidáty

Může být snadné přesvědčit se, že oznamování neúspěšným kandidátům je ztrátou času. Ale to je velká chyba – a té je snadné se vyhnout. Nevnímejte to osobně, ale když kandidát, který se připravoval pro vaši firmu několik týdnů a prezentoval se na vašich pohovorech, je najednou zcela ignorován. Kandidát, který teď není vhodný, by mohl být vhodný později a jednoduchý e-mail, který vše vysvětlí a přesměruje ho do nějaké databáze nebo na jiného kolegu je jednoduchý a účinný způsob, jak zachovat pozitivní vztah.

Buďte transparentní

Jednoduché věci, jako nechat uchazeče vědět, jak dlouho bude pozice otevřena, kolik rozhovorů a pohovorů se bude konat a co je ideální způsob průběhu pohovoru a jak zajistit, aby se vaši kandidáti cítili informovaně a stále v procesu.

Další článek:  Strategie a aktuální trendy v náboru zaměstnanců

Nepodceňujte detaily

Můžete se vyhnout všem chybám uvedeným výše ale pokud mají vaši kandidáti stále špatnou kandidátskou zkušenost, co dělat dále? Neignorujte detaily a drobnosti. Uchovávejte si poznámky o kandidátech, s nimiž jste mluvili, takže nemusíte na začátku každého hovoru strávit 5 minut s otázkami, které jste již obdrželi. Stále sledujte a vyhodnocujte váš náborový proces a získávejte zpětnou vazbu.

Nejlepší zaměstnavatelé prezentují jasná a přesvědčivá sdělení ve svých pracovních pozicích, řídí očekávání kandidátů s včasnými následnými kroky a jasně sdělují své rozhodnutí o přijímání rozhodnutí.

- Reklama -