5 klíčových chyb inzerce práce

638

Asi jako každý náborář, jsem měl možnost vidět, ale i zpracovávat tisíce pracovních nabídek, během své praxe. V rámci mé služby auditu mám také možnost náhledu na pracovní inzeráty, ale i náborové reklamy, které jsem měl možnost u klientů vidět. Celá oblast náboru vyžaduje čím dál více znalostí o principech marketingu, ale i obchodu, a to je také důvod tvorby tohoto článku.

Chyby inzerce práce

Co je skutečně důležité pro Vaši inzerci?

  • Bod jedna asi nikdo nečekal, ale je to obsah….:)
  • Bod dvě je Váš branding, logo, barvy, grafika, symboly, ale i názvy, slogany, jsou součástí celku vnímání.
  • Marketing, který tlačí vaše sdělení skrze další média, sociální kanály.
  • Vnímání uchazeče a jeho náhled na vaši inzerci a vaši společnost.
  • Zkušenost a samotná praxe uchazeče.
Další článek:  Jaký je aktuální trend v náboru zaměstnanců?

Chyba číslo jedna: Tohle není inzerát. Toto je popis práce, ne reklama na práci

Vzpomínám si na několik reakcí uchazečů na toto téma. Jednou jsem v rámci interview slyšel, že uchazeče z celého inzerátu mimo jiné zaujala věta o sociální odpovědnosti firmy nebo o ekologickém přístupu. Zase v jiném interview jsem dostal odpověď, že za firmu vystupuje přímo majitel v inzerátu a má v něm svůj text. Uchazeče dojalo, jaký přístup tato firma k lidem má. Rád bych pokračoval, ale na příběhy není prostor. Reálný příběh by měl být jádrem vašeho sdělení, data jsou také vždy zajímavá.

Chyba číslo dvě: Text inzerátu je nevhodný

Lidé obecně nemají rádi zkratky, jako by pisatel na ně neměl čas. Snažte se, aby se váš text četl uchazeč jednoduše a srozumitelně a byl konkrétní a směřoval na vhodnou cílovou skupinu. Dlouhá souvětí, převzaté formulace z tisku nebo jiná hesla z populárních časopisů, vše jen komplikují a nezpřehledňují. Dejte pozor, každá cílová skupina, zde rozhoduje věk, vzdělání, lokalita má svůj obvyklý způsob a obsah komunikace, včetně podoby textu. Vaše hravé a neformální texty nemusí být pro každého.

Další článek:  Co je trendy v HR marketingu dnes, zítra nemusí platit…

Chyba číslo tři: Za tuto chybu považuji zdroje pro cílení

Na jednom workshopu s personalistou jsem řešil, co znamená termín umístění inzerce. Nakreslil mi na flipchart takový diagram, na kterém bylo kolečko, že to dá na portál abcd.cz a další kolečko, že to umístí na LinkedIn, že to prý stačí, někdo se ozve a něco z toho bude. Asi nyní nepovedeme diskuzi, co je to umístění na sociálních sítích, kariérních stránkách nebo SEO, případně cílený emailing. 79% uchazečů využívá sociální média k hledání zaměstnání a nová generace dokonce číslo zvyšuje na celých 86%. Tomuto trendu je třeba se přizpůsobit.

Chyba číslo čtyři: Vaše technické řešení

9 z 10 kandidátů Vám sdělí, že pokud budou vyhledávat zaměstnání v následujících 12 měsících, využijí k tomu mobilní zařízení. 45% uchazečů navštíví tyto aplikace alespoň jedenkrát denně. Pokud nebudou vaše inzeráty v online verzi optimalizované pro mobilní verzi, ztrácíte většinu kandidátů.

Chyba číslo pět: Zkušenost uchazeče s procesem reakce

Kolik kliknutí je třeba, aby uchazeč dal vědět, že o vaši nabídku má zájem. Musí se vám stále připomínat nebo máte nějaký sofistikovaný systém zpracování reakcí uchazečů. Pokud reakce uchazeče zabere více, jak několik minut, opustí vaše stránky velice rychle. Máte vlastní sofistikovaný systém a jak dlouho celý proces zabere, jsou formuláře dobře propracované a kopírují se vám data někam, kde s nimi dále pracujete?

Další článek:  Jak vést pohovor nebo interview a nedělat tyto 4 chyby?

Stává se vám, že někdo již z vaší firmy s uchazečem komunikoval nebo u vás již uchazeč byl na pohovoru a nevíte o tom. Nebo, že formulář na vložení životopisu není funkční, případně je problém ho zobrazit?

Závěr a doporučení

Vždy se vžijte do role uchazeče, co prožívá, jak postupuje, na co reaguje a co musí udělat, aby se k vám dostal na pohovor, pak bude vše snazší, uvidíte.

Přeji vám úspěšný nábor

- Reklama -