„Always be closing“ v HR marketingu nefunguje

1386

Jmenuji se Jirka Novák a jsem HR manažer v úžasné společnosti ABC, s.r.o. Máte zkušenosti ve výrobě? Mám pro vás skvělou práci v naší továrně v dokonalém místě. Hledáme někoho, kdo by se připojil k našemu týmu. Níže naleznete náš popis úžasné práce a přidejte se do našeho fajn kolektivu.

Je vám to povědomé? Věříte, že tento inzerát obdrží pouze 25 % reakcí?

Měl jsem to štěstí, že jsem dostal příležitost, abych během své kariéry externího HRisty vycvičil několik majitelů, personalistů a náborářů v tom, jak prodat svou otevřenou pracovní pozici.

Viděli jste někdy filmový trailer? Spatřili jste v něm někdy reklamu na film?
Filmové trailery jsou v podstatě reklamy a jsou skvělé při vytváření povědomí a vyvolávání zvědavosti a touhy něco vidět nebo navštívit. Navíc obě věci mají hodně společného a mají také z pohledu HR marketingu něco, z čeho se můžeme hodně naučit. To, co je podstatné je, že upoutávají pozornost a vzbuzují zájem. Předem vás namotivují, a nakonec se pokusí udělat to, čemu můžeme říkat konverze, což je, vidět film v kině nebo ho shlédnout v nějaké placené aplikaci.

Institut rodinných firem
Další článek:  Na co si dát pozor při tvorbě HR marketingu?

Přeji si, abyste uvažovali o své pracovní nabídce jako o filmovém traileru. Traileru o vaší společnosti a vaší práci. V podstatě vytvořit takovou reklamu, která se snaží prodat práci u vás.

To, co máme v náborové práci tendenci obvykle dělat je, že se snažíme vše prodat na první dobu a hned na prvním kontaktu s kandidátem. Nacpat vše do pořádné kadence slov a benefitů, usměvavých kolegů a ještě místečko, kde sídlíme a jaké mám sociální kanály. Akční film s kadencí slov a obsahu, se vším všudy, jako z AK47.

Moc se mi líbí způsob, kdy je vše tak trhu jiné, odlišné od masy. Když se spouštěl jeden pracovní projekt, dostal jsem dopis adresovaný přímo mě, vysvětlení a nasměrování na další postup, perfektní propojení s brandem bylo zřejmé, vše mě skvěle upoutalo, včetně příběhu, který byl v dopise. Nechal jsem se unášet další komunikací atd. Tak by to mělo být, neotřelé a poutavé.

Denně vídám desítky billboardů s obličeji usměvavých montážníků, v krásném a sluníčkovém prostoru, ve vyžehlených montérkách a držící různé nástroje v ruce, jako symbol práce a hned vedle cenovka, kolik za to. Je to smutné, nudné, hloupé a laciné. Jako kdyby naše krásná země byla jednou velkou montovnou s lidmi, kteří umí pouze dělat práci bez přidané hodnoty. Nebo tomu tak skutečně je? Spousta pracovních poptávek se točí kolem stále toho samého. Jak máme být pozoruhodní, když jsme nudní, jednotvární a fádní?

Další článek:  Seo tipy pro personální marketing v roce 2016

ABC – Always be closing

Vždy uzavřít a za každou cenu je motivační frází, která se používá v prodejní strategii, ve které prodejce neustále hledá nové možnosti, aby dokončil svůj prodej, a to i za cenu, kdy to již nemusí být etické a je za hranou obvyklé normy obchodu. Vždy uzavřít, jako strategie vyžaduje, aby prodejce byl vytrvalý, ale také bezcitný a bez zásad. Tato cesta v HR marketingu neplatí. S metodou ABC neuspějete, a to vám mohu potvrdit i ze své praxe. Neuspějete ani s tím, když vše nahrnete do jednoho inzerátu a čekáte davy dychtivých kandidátů.

Z filmu: Konkurenti

O firmu: Film nás zavádí do realitní kanceláře, jejíž čtyři zaměstnanci jsou nuceni zúčastnit se podivné „soutěže“ – mají do čtyřiadvaceti hodin co nejvýhodněji prodat bezcenné pozemky. Vítěz vyhraje luxusní auto, poražený dostane padáka. Každý ze zaměstnanců zvolí jinou metodu, jak obstát…

Cílem HR marketingového snažení má být prodej konverze, a ne samotné práce. Za prvé, upoutejte pozornost svých kandidátů a přimějte je, aby o vás začali přemýšlet. Přemýšlet o tom, o čem chcete, aby přemýšleli. Mluvte adresně a konkrétně. Nejprve prodejte společnost, poté roli a nakonec práci. Snažte se cíleně vzbudit zájem svých kandidátů. To je na práci HR marketéra to nejtěžší, umět vzbudit zájem, napříč různými skupinami kandidátů, v různých regionech a se stejným efektem. Chcete-li se ujistit, že vaše komunikace bude pochopena, mluvte s kandidáty upřímně a transparentně, bez krášlení a lží a nesnažte se je hned urvat a za každou cenu.

Další článek:  Jak Baťa hledal zaměstnance?

Dejte svým kandidátům příběh o dobrém filmu, o filmu vaší práce a vaší společnosti, a nakonec toho všeho přidejte výzvu k akci. Always be closing v HR marketingu nefunguje, lidé chtějí být unášeni dobrými příběhy, které mají smysl sledovat a také následovat.

- Reklama -