DomůManažerské řízení | ManagementAutomatizace, robotizace a zánik pracovních míst

Automatizace, robotizace a zánik pracovních míst

Automatizace jednoznačně mění způsob, jakým pracujeme a také v rostoucí míře i způsob, jakým dnes žijeme. Automatizace zvyšuje naši produktivitu a umožňuje firmám stát se konkurenceschopnými. Pomáhá společnostem zvýšit efektivitu a flexibilitu dodávek výrobků a služeb a jejich přidané hodnoty, to všechno najdeme o tom, jak je toto téma aktuální.

Zánik profesí

Pokaždé, když se zavádí nová vlna automatizačních technologií, existují obavy, že řada profesí zanikne, když zaměstnanci nebudou moci najít alternativní práci. Jak ale již známe z minulosti, některé profese skutečně vyhynuly. Sice v některých případech automatizace nahradila specifické úkoly, ale také vytvořila větší poptávku po jiných profilech práce.

Mnoho společností dnes čelí rostoucí nerovnosti v příjmech a vyšší konkurenci na trhu práce. Automatizace je snadným obětním beránkem kvůli obavám o práci a zabezpečení příjmů. Navíc roboti již delší dobu doslova ztělesňují naše největší obavy z křehkosti naší dlouhodobě nesporné role jako vládců naší planety. Nikdo a zdůrazňuji nikdo dnes nemůže přesně předpovědět, kam nás technologie za 50 nebo 200 let donese.

Technologie jako konkurenční výhoda

Lidská práce bude i nadále konkurenceschopná. Lidé nadále zůstanou klíčovým bodem úspěšných strategií automatizace. Výzkum ukazuje, že společnosti, které využívají technologii efektivně, jsou desetkrát produktivnější než ty, které ne. Firmy musí posoudit, kde technologie může přinést nejvyšší výnosy, a také tam, kde lidská zkušenost, a to i v rutinních úkolech, poskytuje konkurenční výhodu.

Další článek:  Objevte v sobě manažera Tao. Tao manažerská cesta

Dnes asi všichni zaměstnavatelé cítí, že nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců brzdí jejich růst. Zatímco ve většině zemí úroveň zaměstnanosti znovu dosahuje úrovně před recesí, v našich třech odvětvích zaměřených na hlavní oblasti již existují významné propady v kvalifikacích.

Trh s roboty rychle roste, ale přijetí robotů a dalších automatizačních technologií je v mnoha průmyslových odvětvích stále nízké. Do konce roku 2020 vzroste počet robotů na více než 3 miliony, což představuje průměrný meziroční růst o 14 %.

Automatizace mění profily pracovních úloh. Roboti, jako součást širších strategií automatizace, budou mít významný dopad na produktivitu, obchodní modely, a dokonce i tradiční průmyslové hranice a v důsledku toho i na práci jako celek.

Konec pracovních míst

Většina výzkumů akademiků a konzultantů dospěla k závěru, že automatizace nevede k ničení čistých pracovních míst a že jen velmi málo přibližně 10 % pracovních míst bude v dohledné době nahrazeno automatizací. Jedná se spíše o úkoly, které jsou automatizovány, přičemž pracovníci přijímají nové úkoly, které vedou k vyšším kvalifikačním a lépe placeným pracovním místům.

Roboti budou mít v portfoliu stále větší množství rutinních, opakujících se úkolů, z nichž mnohé jsou zdrojem chronického zranění. Obecně se pracovníci budou stále více zaměřovat na nestrukturované úkoly, jako je řízení výrobních toků, řešení výjimek a oblastí jednání se zákazníky nebo pacienty.

Další článek:  Značka: Hledám ředitele/nástupce své rodinné firmy

Nové pracovní profily budou obecně kvalifikovanější, lépe placené a pracovníkům poskytnou větší autonomii. Pracovníci však budou i nadále vykonávat rutinní úkoly, buď proto, že to není ekonomicky životaschopné je automatizovat, nebo proto, že automatizace vytvořila nové rutinní úkoly, které vyžadují lidské dovednosti.

Měkké dovednosti na vzestupu

Zaměstnavatelé budou klást větší důraz na měkké dovednosti, jako je řešení problémů, rozhodování pod tlakem a komunikace. Digitální dovednosti budou klíčové ve všech průmyslových odvětvích. Nové profily pracovních míst budou pravděpodobně obsahovat silný digitální prvek. Odborné znalosti procesu však zůstanou vysoce ceněny a jejich získání trvá déle než digitální dovednosti.

Asistenční systémy, včetně virtuální reality, budou podporovat pracovníky při učení a plnění úkolů. Roboti a asistenční systémy budou stále více využívány na podporu zdravotnických pracovníků při rehabilitaci pacientů a péči o seniory atd. Nalezneme spoustu oblastí, kde se práce zaměstnancům může značně usnadnit a stát se tak produktivnější a méně namáhavou nebo stresující.

Potřeba flexibility zaměstnanců

Požadavky na dovednosti zaměstnanců nebudou statické, ale každý pracovník bude muset rozvíjet své dovednosti tak, aby vyhovovaly řadě projektů. Pracovníci budou stále více využívat digitální nástroje pro školení a podporu při plnění úkolů. Například technici údržby, kteří předtím měli telefon a počítač s omezenou technickou databází, budou v budoucnu vybaveni kamerami, geolokačními systémy a online přístupem k plné databázi technických dat, které značně rozvinou jejich kompetence.

Další článek:  Kompletní průvodce soft skills a hard skills

Roboti nenahradí lidi. Lidé jsou ústředním bodem úspěšných automatizačních strategií, zejména v náročných pracovních prostředích. Společnosti se nyní musí zaměřit na navrhování procesů pro co nejefektivnější využívání lidí, strojů a IT. To se stane zdrojem konkurenční výhody.

Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců brzdí růst, ne nedostatek pracovních míst. Vzdělávací osnovy často neposkytují dovednosti v poptávce, zejména pro technické profese. Malé a střední podniky, které nemají dostatek prostředků na rozvoj svých vlastních vzdělávacích programů, budou muset těžit z práce těch největších nebo pak z regionálních skupin mezi jednotlivými zaměstnavateli a vysokými školami.

Závěrem

Vlna technologických změn, stejně jako v minulosti, změní profily pracovních míst a bude vyžadovat, aby se někteří pracovníci přesouvali do jiného odvětví. Současným problémem nejsou mizející pracovní místa, ale nevyplněné pracovní příležitosti kvůli nedostatku odpovídajících dovedností na trhu práce. Společnosti a vzdělávací instituce musí pokračovat v trendu užší spolupráce s cílem zajistit vzdělávání zaměřené na poskytování specifických dovedností, které jsou aktuálně v poptávce.

Pro zajištění toho, aby stávající pracovníci mohli neustále zvyšovat své dovednosti, jsou zapotřebí průběžné, technologicky založené vzdělávací programy. Dle mne však otázkou je, kdo tyto programy bude financovat. Hlavní roli zde musí jednoznačně sehrát vláda, která hraje důležitou úlohu při stimulaci podnikových investic a poskytování přímého financování vzdělávacím institucím.

Zdroj grafiky: www.oecd.org

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Servant leadership. Vůdcovství pro dnešní generace

V rámci přečtení dnes již více než tisíce článků a studií, včetně stovek knih na téma vedení a managmentu můžu s jistotu prohlásit, že...

Krizi překoná pouze podnikatelská odolnost

Důvodem, proč je dnes pojem resilience aktuálním tématem, je skutečnost, že někteří podnikatelé se vzdávají, zatímco jiní navzdory všemu nadále přežívají, zatímco se potýkají...

Jak nakopnout produktivitu vaší firmy?

Vedoucí pracovníci se vždy snaží zvýšit produktivitu zaměstnanců a samozřejmě někteří z nich se snaží zvýšit i tu vlastní. Až příliš často se však tato...

Model SPNNPS. Model vysoce výkonných organizací

Abych úvod trochu vylepšil našel jsem zajímavé přirovnání z knihy Alenka v říši divů, když hledala cestu z oné říše. „Řekla bys mi prosím,...

Uvíznutí manažeři mezi několika krizemi

Výzkumníci společnosti The Ken Blanchard Companies® nedávno dokončili průzkum, jehož cílem bylo zjistit, jakým výzvám čelí dnešní manažeři a jak se s nimi úspěšně...

Božský komplex podnikatele. Vypněte si GOD MODE!

Nejdříve si vysvětlíme pojem God mode. God mode je obecný výraz pro cheatovací kód ve videohrách, který činí hráče nepřemožitelným. Bohužel se někdy potkáme...

Stojíte, stagnujete, přešlapujete? Zkuste zpětnou vazbu

Pro majitele nebo manažery na jakékoliv úrovni je nejlepším způsobem jak se rozvíjet, vést a pak získat zpětnou vazbu. Znamená to jednat a komunikovat...

Manažerky, podnikatelky se syndromem včelí královny

Tento termín poprvé definovali psychologové (C. Tavris, G. L. Staines a T. E. Jayaratne ) na Michiganské univerzitě v roce 1973 z jiného zdroje je...

Jak budovat silnou rodinnou firmu?

V roce 1972 učinily děti zakladatele společnosti Porsche Ferdinanda Porscheho odvážný krok. (Až do roku 1935 byl Ferdinand Porsche československým občanem, byť v Československu prakticky...

Majitelé naslouchejte mladým. Reverzní mentoring

Měl bych jako majitel začít dělat něco jinak, aby mně neujel vlak doby? Jak diskutovat a rozvíjet moderní témata, kterým jako majitel vzhledem...

Pravé vůdcovství versus falešné vůdcovství  

Když jsem přejmenoval rubriku osobní rozvoj na leadership udělal jsem to z celkem zjevného důvodu. Vůdcovství je schopnost jednotlivce nebo skupiny jednotlivců ovlivňovat a...

Podnikatelé milují své firmy jako své děti. Podnikatelská láska

Je to tak, pro některé bohužel, pro některé zpráva, která je snad donutí k přemýšlení. Samozřejmě podnikání má jasnou ekonomickou hodnotu, významně přispívá k zaměstnanosti,...

Co hledáte:

Nejnovější články

Elevator pitch. Chcete práci, klienta nebo investici? Prodejte se!

Když chcete prodat někomu svůj nápad, obvykle máte několik...

Nábor zaměstnanců je jako migréna

Nejen u nás, ale prakticky v celém světě se firmy...

Pracujete dlouho? Dejte si pozor

Nová studie došla k závěru, že práce delší než...

LinkedIn provedl tajný test na 20 milionech uživatelích

Posledních pět let probíhal na profesní síti LinkedIn experiment,...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin...

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních...

LinkedIn provedl tajný test na 20 milionech uživatelích

Posledních pět let probíhal na profesní síti LinkedIn experiment,...

Být lepší lídr! Jaký styl vedení si vybrat?

Vedení – leadership je nedílnou součástí každé organizace, firmy...

Dobrý šéf je především dobrý kouč!

Dobří lídři jsou obvykle také dobrými kouči. Vedoucí pracovníci...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Automatizace, robotizace a zánik pracovních místAutomatizace jednoznačně mění způsob, jakým pracujeme a také v rostoucí míře i způsob, jakým dnes žijeme. Automatizace zvyšuje naši produktivitu a umožňuje firmám stát se konkurenceschopnými. Pomáhá společnostem zvýšit efektivitu a flexibilitu dodávek výrobků a služeb a jejich přidané hodnoty, to všechno najdeme o...