Až vám robot sebere vaši práci bude už pozdě!

724

Stručně řečeno, pro ty, kteří chtějí do budoucna najít vhodné uplatnění své kariéry, bude důležité vědět to, v jakých kompetencích má smysl se vzdělávat a v jakých ne, případně o jaké rekvalifikaci přemýšlet.

Za mne určitě stojí za to se zaměřit na budování kompetencí v oblastech, kde stroje pravděpodobně nebudou účinně schopni řešit daný problém nebo proces. Komplexní řešení problémů, kreativita a další oblasti budou pravděpodobně receptem na úspěch, ale najdou se i nová místa pro využití dosud nevyužívaných schopností.

Institut rodinných firem

Automatizace přichází se zrušením a tvořením pracovních míst a pro určité generace je to téma, na které je třeba se připravit. Dovolím si dnes tvrdit, že miliony pracovních míst budou zrušeny, ale v tomto procesu bude zároveň vytvořeno mnoho nových pracovních míst. Pro ty, kteří jsou na aktivním trhu práce nebo pro ty, kteří se k němu připojují poprvé, je velká otázka to, jaké dovednosti jsou potřebné k tomu, aby se v tomto významném přerodu ekonomiky dokázali zorientovat.

Další článek:  Roboti nás nahradí. Trh práce je v ohrožení!

Téma tvorby hodnot ve stále více automatizovaném světě bude silnou životně-filozofickou otázkou. Může to být skličující téma přemýšlet o roli automatizace v budoucnu, ale pokud jste účetní, prodáváte pojištění nebo pracujete jako úvěrový analytik nebo zkrátka jako jakýkoli jiný zaměstnanec v práci s vysokým potenciálem automatizace, bylo by rozumné přemýšlet dlouho a intenzivně o tom, co můžete nabídnout nyní a co za 5-10 let ve svém souboru dovedností a kompetencí na trhu práce.

Měkké dovednosti jsou klíčem

Existuje mnoho úvah o kariérním úspěchu. Co je však nutné uvést je dobrý příklad, že dovednosti, a to zejména měkké dovednosti jsou nejdůležitějším základem, na kterém lze stavět. Patří mezi ně například schopnost komunikovat a dobře spolupracovat s ostatními, řešit problémy a přemýšlet Out of the box, stejně jako další aspekty emoční inteligence.

Zde jsou některé dovednosti, které by podle odborníků měly být upřednostňovány:

Komplexní řešení problémů

Je pravda, že umělá inteligence dokáže řešit problémy, které lidé nemohou, ale také jde opačným směrem. Když je třeba, aby řešení problémů zahrnovalo více odvětví, nebo když problémy nejsou plně definovány, lidé mohou pracovat zpětně, aby zjistili řešení.

Další článek:  Únava - nový a rostoucí problém ve firmách

Kritické myšlení

Počítače jsou stále lepší v aspektech kritického myšlení, ale lidé jsou stále schopni spojit, interpretovat a představit si koncepty ve světě plném dvojznačnosti a nuance. Lidské kritické myšlení může určit přesnější místo problému nebo celkově lépe interpretovat výstup tak, aby měl lepší dopad na vnímání zákazníka atd.

Kreativita

Vyžaduje určitý stupeň náhody, kterou AI ještě nemůže napodobit. Proč architekt navrhl budovu určitým způsobem a proč hudebník improvizoval hraním toho akordu? Není moc těžké vysvětlit to, jak dokáže být lidská mysl kreativní.

Další důležité měkké dovednosti?

Nepochybně stále velice důležitý bude management lidí, koordinace s ostatními, rozhodování, vyjednávání a poskytování služeb druhým.

- Reklama -