DomůKariéra | CareerBarva oblečení a pohovor? Když za vás mluví barvy

Barva oblečení a pohovor? Když za vás mluví barvy

Našel jsem tři roky starou studii o barvách a jejich vnímání u pohovoru, jejich význam a dopad na úspěšnost kandidáta. Prý je vhodné oblečení a barva důležitá pro získání dobrého prvního dojmu potenciálním zaměstnavatelem. Co o nás volba našich barev říká? Co hodnotí personalisté a náboráři jako vhodné a doporučující? Co se skrývá za psychologií oné barvy?

Celostátní průzkum byl proveden online společností Harris Interactive a zahrnoval reprezentativní vzorek více než dvou tisíc manažerů a odborníků z oblasti lidských zdrojů v různých odvětvích a různých velikostech firem.

Existuje také další rozsáhlý výzkum, který nám říká, že konkrétní barvy vyvolávají zvláštní emocionální reakce. Pro tuto vědu však neexistuje žádné pravidlo, protože reakce každého se bude lišit podle věku, pohlaví a osobních zkušeností. Přes tyto variace zde zůstává jasná pravda, že barva má vliv a význam. Podle průzkumu Xerox Color Survey provedeného společností Harris Interactive, 54 % lidí uvedlo, že častěji čte marketingový materiál, pokud byl vytištěn barevně, zatímco 76 % respondentů uvedlo, že informace byly pro ně rychleji zpracované, když byly barevné.

Barva a značka

Kromě toho, že vizuální atraktivita, může barva také pomoci vytvořit identitu pro vaši osobnost tím, že vaše osobní značka bude více rozpoznatelná. Představte si některé z největších značek na světě a první barvu, která vám přichází na mysli, zlaté oblouky pro McDonald, červené a bílé barvy pro Coca-Colu, modrá a bílá pro značku Facebook nebo Twitter a kombinace barev pro Google. Začíná doba, kdy se pod určitou barvou představujeme ani ne tak emoce naše, ale emoce spojené s konkrétní značkou a tím i určitou příslušnost. Některé firmy jsou v dodržování korporátních barev tak daleko, že řidič v hnědé košili je pro mě řidič UPS.

Další článek:  V krizi se pozná charakter. Krize prověří naše charaktery

Další genderová studie ukázala, že muži a ženy mají různé preferované barvy. Zatímco obě pohlaví označily modrou jako jejich oblíbenou barvu, jedna z hlavních nesrovnalostí byla barva fialová, kterou ženy uváděly jako jednu z nejoblíbenějších barev, ale u mužů tomu tak nebylo. Muži zkrátka preferují jasné barvy, zatímco ženy preferují slabší a pastelové barvy.

Ale zpátky k barvě a pohovoru. Když byli odborníci požádáni, aby poradili uchazečům tu nejlepší volbu, aby dle toho mohli volit vhodnou barvu ze svého šatníku obdrželi tato doporučení:

 1. místo: modrá
 2. místo: černá
 3. místo: šedá

Žádné překvapení

Tedy žádné překvapení se nekoná. Mnoho zaměstnavatelů preferovalo spíše konzervativnější barvy, jako jsou šedá, odstíny modré a hnědé, které prý vyvolávají dojem profesionality. Další zajímavé klíčové asociace, na které odborníci poukázali jsou následující:

 • Černá – vedoucí typ
 • Modrá – týmový typ
 • Šedá – logický a analytický typ
 • Bílá – organizační typ
 • Hnědá – spolehlivý a zodpovědný typ
 • Červená – mocenský a energetický typ
 • Zelená, žlutá, oranžová nebo purpurová – všechny tyto čtyři barvy byly jsou spojeny s kreativním typem. Neutrální barvy mají více pozitivních atributů. Oranžová je nejvíce problematická.
Další článek:  Vybarvěte si svého manažera. Barevná diagnostika

Když mluví barvy

 • Černá je průměrná – černá je extrémně silná barva a má nejlepší vnímání. Většina lidí si myslí, že je to nejvhodnější volba a že černou se nikdy nic nepokazí.
 • Modrá je dobrá – tato barva je jednou z nejoblíbenějších barev vůbec a působí velmi pozitivně ve všech odstínech. Demostruje profesionalitu a kreativitu člověka. Barva, která symbolizuje věrnost a moc.
 • Hnědou nikdy – hnědá barva se nedoporučuje. I když může působit dojmem uklidňující a spolehlivé osoby, spíše znamená profil člověka, který je spíše pasivní a neprůrazný.
 • Šedá kamkoli – tato barva je označena jako skvělá volba pro pohovor a také se hodí do jakéhokoliv odvětví. Osoba v šedivé působí solidně, moudře a spolehlivě. Obecně šedá bývá dost podhodnocená a v kombinaci s vhodnými doplňky působí nejlépe ze všech.
 • Červené pomálu – v určitých odvětvích nevhodná a je příliš silnou barvou pro pohovor, nedoporučuje se. Červená je nevhodná především proto, že je dominující, vzpurná a tvrdohlavá.
 • Bílá pro detail – na rozdíl od červené barvy je bílá uklidňující barva, která může vyvolat pocit nových počátků, nestrannosti a čistoty. Bílá je pro pohovor vhodná už svou neutralitou.
 • Klidná a prosperující zelená – zelená barva je často spojená se smyslem pro klid a blahobyt, stejně jako bohatství a prosperitu.
 • Kreativní žlutá – snad jen kvůli kreativnějšímu prostředí se někdy navrhuje nosit barvu, která vysílá zprávu o umělecké a jedinečné povaze a také prezentuje optimismus a kreativitu.
  Autoritativní barvy – zatímco světlé barvy činí z kandidáta přátelštější a přístupnější osobu. Jasné barvy přinášejí důvěru, tlumené barvy jsou konzervativní a méně ohrožující. Zcela tmavé barvy jsou vnímány jako formální a autoritativní.
Další článek:  Generační boj pracovní síly přichází

Mé doporučení

Dle mne je důležité snažit se najít obecný kód oblečení pro organizaci kam se hlásíte. Zeptejte se nebo hledejte, zda společnost zveřejňuje obrázky svých zaměstnanců online nebo na sociálních médiích a udělejte si vlastní představu. Také zvolte to, v čem se opravdu dobře cítíte a jste vnitřně přesvědčení, že vás tento styl prezentuje tak, jak si opravdu přejete. Pohovor je především vaše prezentace, vaší osobní značky a oblékání tomu všemu dává jistý výraz.

Ať už se jedná o personalistu nebo člověka, který s vámi přichází do kontaktu, všichni si kladou základní otázku:

Lze vám věřit a lze vás respektovat?

Hodnocení lidí má totiž svůj základ v analýze kompetencí a zejména v profesionálním kontextu jsou kompetence nejdůležitějším faktorem. Proto více než svému vzhledu věnujte pozornost svým znalostem a dovednostem, prezentaci vašeho know-how, praktickým příkladům a všemu co můžete dobře prodat.

„Když si malujete budoucnost, používejte všechny barvy.“ Pavel Kosorin
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné recenze.

Nudíte se v práci? Nuda do práce patří, ale…

Nuda má sice svou špatnou pověst, ale je opravdu vždy tak špatná? Některá nuda má své prokazatelné benefity v naší práci. Během minulého roku na univerzitě...

Dobrý šéf je především dobrý kouč!

Dobří lídři jsou obvykle také dobrými kouči. Vedoucí pracovníci jsou v první linii, když vedou, inspirují a povzbuzují lidi k výkonům a změnám. Efektivním...

„Máte duševní hygienu a mohl bych ji vidět?“

Duševní hygienu vnímám jako sofistikovanější obsah metod, zásad a principů, které podporují naše duševní zdraví a pomáhají ho udržet v nějaké rovnováze, jenže takhle...

Božský komplex podnikatele. Vypněte si GOD MODE!

Nejdříve si vysvětlíme pojem God mode. God mode je obecný výraz pro cheatovací kód ve videohrách, který činí hráče nepřemožitelným. Bohužel se někdy potkáme...

Stojíte, stagnujete, přešlapujete? Zkuste zpětnou vazbu

Pro majitele nebo manažery na jakékoliv úrovni je nejlepším způsobem jak se rozvíjet, vést a pak získat zpětnou vazbu. Znamená to jednat a komunikovat...

Jaké měkké dovednosti hledají personalisté?

Když se ucházíte o zaměstnání, můžete svůj životopis optimalizovat mnoha způsoby. Můžete se podívat do nabídky a zjistit, kde jsou priority zaměstnavatele. Pokud jde...

Jak budovat silnou rodinnou firmu?

V roce 1972 učinily děti zakladatele společnosti Porsche Ferdinanda Porscheho odvážný krok. (Až do roku 1935 byl Ferdinand Porsche československým občanem, byť v Československu prakticky...

Nebojte se stát S.O.S.

Nejdříve si asi každý dá z titulku dohromady, že bych mohl udělat článek o tom, jak zachraňuji firmy – SOS - „Save our souls“,...

Potřebujete udělat změnu? Jak dosáhnout změny

Když se potkávám s majiteli po nějaké době od našeho posledního konzultačního setkání je občas cítit pocit, že je zde něco ve vzduchu, něco na...

Nestaňte se v kariéře NPC

NPC pro někoho známý pojem, pro někoho, nebojte se, rozebereme to. NPC je nehráčská postava a je tedy umělou inteligencí - non-playable character. Postava...

Pravé vůdcovství versus falešné vůdcovství  

Když jsem přejmenoval rubriku osobní rozvoj na leadership udělal jsem to z celkem zjevného důvodu. Vůdcovství je schopnost jednotlivce nebo skupiny jednotlivců ovlivňovat a...

Přichází doba „Stresová“

Ve stresu a vyčerpaní. Tak se cítí mnoho zaměstnanců v práci kvůli stresorům, jako je delší pracovní doba, častější potíže, nutnost dělat více s...

Co hledáte:

Nejnovější články

Elevator pitch. Chcete práci, klienta nebo investici? Prodejte se!

Když chcete prodat někomu svůj nápad, obvykle máte několik...

Nábor zaměstnanců je jako migréna

Nejen u nás, ale prakticky v celém světě se firmy...

Pracujete dlouho? Dejte si pozor

Nová studie došla k závěru, že práce delší než...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin...

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních...

Být lepší lídr! Jaký styl vedení si vybrat?

Vedení – leadership je nedílnou součástí každé organizace, firmy...

Nudíte se v práci? Nuda do práce patří, ale…

Nuda má sice svou špatnou pověst, ale je opravdu...

LinkedIn provedl tajný test na 20 milionech uživatelích

Posledních pět let probíhal na profesní síti LinkedIn experiment,...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...