Pátek, 24 června, 2022

Barva oblečení a pohovor? Když za vás mluví barvy

Našel jsem tři roky starou studii o barvách a jejich vnímání u pohovoru, jejich význam a dopad na úspěšnost kandidáta. Prý je vhodné oblečení a barva důležitá pro získání dobrého prvního dojmu potenciálním zaměstnavatelem. Co o nás volba našich barev říká? Co hodnotí personalisté a náboráři jako vhodné a doporučující? Co se skrývá za psychologií oné barvy?

Celostátní průzkum byl proveden online společností Harris Interactive a zahrnoval reprezentativní vzorek více než dvou tisíc manažerů a odborníků z oblasti lidských zdrojů v různých odvětvích a různých velikostech firem.

- Reklama -Institut rodinných firem

Existuje také další rozsáhlý výzkum, který nám říká, že konkrétní barvy vyvolávají zvláštní emocionální reakce. Pro tuto vědu však neexistuje žádné pravidlo, protože reakce každého se bude lišit podle věku, pohlaví a osobních zkušeností. Přes tyto variace zde zůstává jasná pravda, že barva má vliv a význam. Podle průzkumu Xerox Color Survey provedeného společností Harris Interactive, 54 % lidí uvedlo, že častěji čte marketingový materiál, pokud byl vytištěn barevně, zatímco 76 % respondentů uvedlo, že informace byly pro ně rychleji zpracované, když byly barevné.

Barva a značka

Kromě toho, že vizuální atraktivita, může barva také pomoci vytvořit identitu pro vaši osobnost tím, že vaše osobní značka bude více rozpoznatelná. Představte si některé z největších značek na světě a první barvu, která vám přichází na mysli, zlaté oblouky pro McDonald, červené a bílé barvy pro Coca-Colu, modrá a bílá pro značku Facebook nebo Twitter a kombinace barev pro Google. Začíná doba, kdy se pod určitou barvou představujeme ani ne tak emoce naše, ale emoce spojené s konkrétní značkou a tím i určitou příslušnost. Některé firmy jsou v dodržování korporátních barev tak daleko, že řidič v hnědé košili je pro mě řidič UPS.

Další článek:  Proč milujeme testy osobnosti? Vyzkoušejte nový barevný test 🔴🟡🟢🔵

Další genderová studie ukázala, že muži a ženy mají různé preferované barvy. Zatímco obě pohlaví označily modrou jako jejich oblíbenou barvu, jedna z hlavních nesrovnalostí byla barva fialová, kterou ženy uváděly jako jednu z nejoblíbenějších barev, ale u mužů tomu tak nebylo. Muži zkrátka preferují jasné barvy, zatímco ženy preferují slabší a pastelové barvy.

Ale zpátky k barvě a pohovoru. Když byli odborníci požádáni, aby poradili uchazečům tu nejlepší volbu, aby dle toho mohli volit vhodnou barvu ze svého šatníku obdrželi tato doporučení:

 1. místo: modrá
 2. místo: černá
 3. místo: šedá

Žádné překvapení

Tedy žádné překvapení se nekoná. Mnoho zaměstnavatelů preferovalo spíše konzervativnější barvy, jako jsou šedá, odstíny modré a hnědé, které prý vyvolávají dojem profesionality. Další zajímavé klíčové asociace, na které odborníci poukázali jsou následující:

 • Černá – vedoucí typ
 • Modrá – týmový typ
 • Šedá – logický a analytický typ
 • Bílá – organizační typ
 • Hnědá – spolehlivý a zodpovědný typ
 • Červená – mocenský a energetický typ
 • Zelená, žlutá, oranžová nebo purpurová – všechny tyto čtyři barvy byly jsou spojeny s kreativním typem. Neutrální barvy mají více pozitivních atributů. Oranžová je nejvíce problematická.
Další článek:  Vybarvěte si svého manažera. Barevná diagnostika

Když mluví barvy

 • Černá je průměrná – černá je extrémně silná barva a má nejlepší vnímání. Většina lidí si myslí, že je to nejvhodnější volba a že černou se nikdy nic nepokazí.
 • Modrá je dobrá – tato barva je jednou z nejoblíbenějších barev vůbec a působí velmi pozitivně ve všech odstínech. Demostruje profesionalitu a kreativitu člověka. Barva, která symbolizuje věrnost a moc.
 • Hnědou nikdy – hnědá barva se nedoporučuje. I když může působit dojmem uklidňující a spolehlivé osoby, spíše znamená profil člověka, který je spíše pasivní a neprůrazný.
 • Šedá kamkoli – tato barva je označena jako skvělá volba pro pohovor a také se hodí do jakéhokoliv odvětví. Osoba v šedivé působí solidně, moudře a spolehlivě. Obecně šedá bývá dost podhodnocená a v kombinaci s vhodnými doplňky působí nejlépe ze všech.
 • Červené pomálu – v určitých odvětvích nevhodná a je příliš silnou barvou pro pohovor, nedoporučuje se. Červená je nevhodná především proto, že je dominující, vzpurná a tvrdohlavá.
 • Bílá pro detail – na rozdíl od červené barvy je bílá uklidňující barva, která může vyvolat pocit nových počátků, nestrannosti a čistoty. Bílá je pro pohovor vhodná už svou neutralitou.
 • Klidná a prosperující zelená – zelená barva je často spojená se smyslem pro klid a blahobyt, stejně jako bohatství a prosperitu.
 • Kreativní žlutá – snad jen kvůli kreativnějšímu prostředí se někdy navrhuje nosit barvu, která vysílá zprávu o umělecké a jedinečné povaze a také prezentuje optimismus a kreativitu.
  Autoritativní barvy – zatímco světlé barvy činí z kandidáta přátelštější a přístupnější osobu. Jasné barvy přinášejí důvěru, tlumené barvy jsou konzervativní a méně ohrožující. Zcela tmavé barvy jsou vnímány jako formální a autoritativní.
Další článek:  Pár nových tipů pro Váš pohovor

Mé doporučení

Dle mne je důležité snažit se najít obecný kód oblečení pro organizaci kam se hlásíte. Zeptejte se nebo hledejte, zda společnost zveřejňuje obrázky svých zaměstnanců online nebo na sociálních médiích a udělejte si vlastní představu. Také zvolte to, v čem se opravdu dobře cítíte a jste vnitřně přesvědčení, že vás tento styl prezentuje tak, jak si opravdu přejete. Pohovor je především vaše prezentace, vaší osobní značky a oblékání tomu všemu dává jistý výraz.

Ať už se jedná o personalistu nebo člověka, který s vámi přichází do kontaktu, všichni si kladou základní otázku:

Lze vám věřit a lze vás respektovat?

Hodnocení lidí má totiž svůj základ v analýze kompetencí a zejména v profesionálním kontextu jsou kompetence nejdůležitějším faktorem. Proto více než svému vzhledu věnujte pozornost svým znalostem a dovednostem, prezentaci vašeho know-how, praktickým příkladům a všemu co můžete dobře prodat.

„Když si malujete budoucnost, používejte všechny barvy.“ Pavel Kosorin
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Hledáte práci? Bez tekoucí vody, internetu, mobilu a v zimě?

Aby můj blog nebyl stále tak vážný, musím to tu trochu provětrat něčím odlehčeným. Pokud hledáte novou práci, nejvzdálenější pošta na světě každoročně přijímá...

Nejde vždy pouze o výplatu!

Globální studie designu ukazuje, že kreativci aktivně upřednostňují účel před ziskem. Pro některé pracovní pozice je to zcela nemyslitelné, ale pro kreativce ano. Jde...

Pozor na slepou uličku kariéry – Dead-end job!

Nepochybně, když rozečtete tento článek tak zjistíte, že se do tohoto místa dostal téměř každý, možná v něm i někdo aktuálně je, možná se do...

Jak řídit vlastní stres? Management stresu

Management stresu představuje různé techniky, ale také postupy cílené na vypořádání se s vlastním stresem. Jedná se o celkovou schopnost identifikovat stresory, ovládnout různé metody...

Nestaňte se Homo Hygienicus

Přiznám se, že tuto knihu jsem si koupil kvůli rozhovoru s Matthiasem Burchardtem, který mě oslovil svým způsobem, jakým zachycuje dnešní dobu. Dá se říct,...

Kariéra dle TAO – rovnováha pracovního života

Znak Tao (道) znamená v základě „cestu“, přeneseně též metodu, normu nebo princip“, případně i „rozum nebo smysl“, další jeho význam je „mluvit, říct...

Osobní značka = značka na celý život

„Nebojte se ukázat světu své skutečné já, autenticita je jádrem úspěchu vaší osobní značky“ – Petr Kmošek. Osobní značka je forma, jakou se propagujete, to...

Budoucnost je naše, jaká bude? Co se stane v roce 2022?

Blíží se nový rok a já jsem se zeptal Knihy proměn, jaké změny nás čekají. Moudrost Číny nám pomůže najít odpovědi nejen pro nás...

Pracujete dlouho a jste přepracovaní? Běžte do vězení!

V některých firmách poměrně časté téma, pracovní doba a přesčasy, přetížení a práce na víc. Stálá diskuse, jestli je třeba atd. Někdy také slýchávám,...

Nejnovější články

Současná toxická politická kultura

Když jsem poprvé zaregistroval to, jakým způsobem se některá...

Stav globálního pracoviště 2022

V rámci zprávy o stavu globálního pracoviště nám společnost...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Top články týdne

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele...

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...