Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Kariéra | CareerBarva oblečení a pohovor? Když za vás mluví barvy

Barva oblečení a pohovor? Když za vás mluví barvy

Sdílejte

Našel jsem tři roky starou studii o barvách a jejich vnímání u pohovoru, jejich význam a dopad na úspěšnost kandidáta. Prý je vhodné oblečení a barva důležitá pro získání dobrého prvního dojmu potenciálním zaměstnavatelem. Co o nás volba našich barev říká? Co hodnotí personalisté a náboráři jako vhodné a doporučující? Co se skrývá za psychologií oné barvy?

Celostátní průzkum byl proveden online společností Harris Interactive a zahrnoval reprezentativní vzorek více než dvou tisíc manažerů a odborníků z oblasti lidských zdrojů v různých odvětvích a různých velikostech firem.

Existuje také další rozsáhlý výzkum, který nám říká, že konkrétní barvy vyvolávají zvláštní emocionální reakce. Pro tuto vědu však neexistuje žádné pravidlo, protože reakce každého se bude lišit podle věku, pohlaví a osobních zkušeností. Přes tyto variace zde zůstává jasná pravda, že barva má vliv a význam. Podle průzkumu Xerox Color Survey provedeného společností Harris Interactive, 54 % lidí uvedlo, že častěji čte marketingový materiál, pokud byl vytištěn barevně, zatímco 76 % respondentů uvedlo, že informace byly pro ně rychleji zpracované, když byly barevné.

Barva a značka

Kromě toho, že vizuální atraktivita, může barva také pomoci vytvořit identitu pro vaši osobnost tím, že vaše osobní značka bude více rozpoznatelná. Představte si některé z největších značek na světě a první barvu, která vám přichází na mysli, zlaté oblouky pro McDonald, červené a bílé barvy pro Coca-Colu, modrá a bílá pro značku Facebook nebo Twitter a kombinace barev pro Google. Začíná doba, kdy se pod určitou barvou představujeme ani ne tak emoce naše, ale emoce spojené s konkrétní značkou a tím i určitou příslušnost. Některé firmy jsou v dodržování korporátních barev tak daleko, že řidič v hnědé košili je pro mě řidič UPS.

Další genderová studie ukázala, že muži a ženy mají různé preferované barvy. Zatímco obě pohlaví označily modrou jako jejich oblíbenou barvu, jedna z hlavních nesrovnalostí byla barva fialová, kterou ženy uváděly jako jednu z nejoblíbenějších barev, ale u mužů tomu tak nebylo. Muži zkrátka preferují jasné barvy, zatímco ženy preferují slabší a pastelové barvy.

Ale zpátky k barvě a pohovoru. Když byli odborníci požádáni, aby poradili uchazečům tu nejlepší volbu, aby dle toho mohli volit vhodnou barvu ze svého šatníku obdrželi tato doporučení:

  1. místo: modrá
  2. místo: černá
  3. místo: šedá

Žádné překvapení

Tedy žádné překvapení se nekoná. Mnoho zaměstnavatelů preferovalo spíše konzervativnější barvy, jako jsou šedá, odstíny modré a hnědé, které prý vyvolávají dojem profesionality. Další zajímavé klíčové asociace, na které odborníci poukázali jsou následující:

  • Černá – vedoucí typ
  • Modrá – týmový typ
  • Šedá – logický a analytický typ
  • Bílá – organizační typ
  • Hnědá – spolehlivý a zodpovědný typ
  • Červená – mocenský a energetický typ
  • Zelená, žlutá, oranžová nebo purpurová – všechny tyto čtyři barvy byly jsou spojeny s kreativním typem. Neutrální barvy mají více pozitivních atributů. Oranžová je nejvíce problematická.

Když mluví barvy

  • Černá je průměrná – černá je extrémně silná barva a má nejlepší vnímání. Většina lidí si myslí, že je to nejvhodnější volba a že černou se nikdy nic nepokazí.
  • Modrá je dobrá – tato barva je jednou z nejoblíbenějších barev vůbec a působí velmi pozitivně ve všech odstínech. Demostruje profesionalitu a kreativitu člověka. Barva, která symbolizuje věrnost a moc.
  • Hnědou nikdy – hnědá barva se nedoporučuje. I když může působit dojmem uklidňující a spolehlivé osoby, spíše znamená profil člověka, který je spíše pasivní a neprůrazný.
  • Šedá kamkoli – tato barva je označena jako skvělá volba pro pohovor a také se hodí do jakéhokoliv odvětví. Osoba v šedivé působí solidně, moudře a spolehlivě. Obecně šedá bývá dost podhodnocená a v kombinaci s vhodnými doplňky působí nejlépe ze všech.
  • Červené pomálu – v určitých odvětvích nevhodná a je příliš silnou barvou pro pohovor, nedoporučuje se. Červená je nevhodná především proto, že je dominující, vzpurná a tvrdohlavá.
  • Bílá pro detail – na rozdíl od červené barvy je bílá uklidňující barva, která může vyvolat pocit nových počátků, nestrannosti a čistoty. Bílá je pro pohovor vhodná už svou neutralitou.
  • Klidná a prosperující zelená – zelená barva je často spojená se smyslem pro klid a blahobyt, stejně jako bohatství a prosperitu.
  • Kreativní žlutá – snad jen kvůli kreativnějšímu prostředí se někdy navrhuje nosit barvu, která vysílá zprávu o umělecké a jedinečné povaze a také prezentuje optimismus a kreativitu.
    Autoritativní barvy – zatímco světlé barvy činí z kandidáta přátelštější a přístupnější osobu. Jasné barvy přinášejí důvěru, tlumené barvy jsou konzervativní a méně ohrožující. Zcela tmavé barvy jsou vnímány jako formální a autoritativní.

Mé doporučení

Dle mne je důležité snažit se najít obecný kód oblečení pro organizaci kam se hlásíte. Zeptejte se nebo hledejte, zda společnost zveřejňuje obrázky svých zaměstnanců online nebo na sociálních médiích a udělejte si vlastní představu. Také zvolte to, v čem se opravdu dobře cítíte a jste vnitřně přesvědčení, že vás tento styl prezentuje tak, jak si opravdu přejete. Pohovor je především vaše prezentace, vaší osobní značky a oblékání tomu všemu dává jistý výraz.

Ať už se jedná o personalistu nebo člověka, který s vámi přichází do kontaktu, všichni si kladou základní otázku:

Lze vám věřit a lze vás respektovat?

Hodnocení lidí má totiž svůj základ v analýze kompetencí a zejména v profesionálním kontextu jsou kompetence nejdůležitějším faktorem. Proto více než svému vzhledu věnujte pozornost svým znalostem a dovednostem, prezentaci vašeho know-how, praktickým příkladům a všemu co můžete dobře prodat.

„Když si malujete budoucnost, používejte všechny barvy.“ Pavel Kosorin
Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články