Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Nábor zaměstnanců | RecruitmentBez zaměstnávání starších trh práce neporazíte!

Bez zaměstnávání starších trh práce neporazíte!

Sdílejte

Současné náborové prostředí není tak vstřícné vůči věku, jak by mohlo být, i když se doba kvůli nedostatku kandidátů může výrazně změnit. Více než 36 % osob ve věku 50-70 let uvádí, že se cítí znevýhodněni, když se ucházejí o zaměstnání kvůli svému věku. Pociťují to ve všech fázích náborového procesu, od jazyka v inzerátech až po ageismus ze strany personalistů při pohovorech.

„Dle údajů ÚP ČR k 31. 1. 2019 bylo evidováno mezi uchazeči o zaměstnání přibližně 77 tisíc lidí ve věku nad 50 let a na celkové nezaměstnanosti se podíleli 35,4 %. Ke konci roku 2020 to bylo přibližně 34 %. Míra zaměstnanosti žen ve věku 55-64 let je v ČR 53 %.“ (zdroj)

Dlouhodobě dochází k rostoucímu úbytku pracovních míst, je tedy pro zaměstnavatele důležitější než kdy jindy, aby se angažovali a byli aktivní v budování pracovních sil zohledňujících věk. V opačném případě riskují, že přijdou o všechny výhody, které jim vícegenerační pracovní síla může nabídnout.

Age management
Age management

Vícegenerační pracovní síla

Starší zaměstnanci jsou dobří pro vaše podnikání!

Nedávná analýza Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj – OECD ukazuje, že firma s o 10 % vyšším podílem pracovníků ve věku 50 let a více je o 1,1 % produktivnější. Toto zvýšení produktivity je důsledkem nižší fluktuace a větších manažerských a obecně pracovních zkušeností starších pracovníků. Stačí vám tento důkaz?

Czechia trh práce starší zaměstnanci
Czechia trh práce starší zaměstnanci

Podle nedávné studie téměř ¾ zaměstnavatelů uvádí, že starší pracovníci by mohli pomoci při sdílení znalostí a dovedností. Různé věkové skupiny si zdaleka nekonkurují, ale jejich spolupráce může přispět k prosperitě podniků a k učení jednotlivců.

Pracovat v kvalitním a uspokojivém zaměstnání tak dlouho, jak lidé chtějí, má zásadní význam pro jejich finanční zabezpečení v současnosti i v nelehké budoucnosti. Starší pracovníci si v práci cení stejných věcí jako mladší pracovníci, včetně sociálních vazeb navázaných na pracovišti a pocitu smysluplnosti.

Proč zaměstnávat starší zaměstnance?

Nedávný výzkum ukazuje, že zvýšení počtu pracujících osob ve věku 50-64 let o 1 % by mohlo zvýšit HDP o miliardy ročně a mít pozitivní dopad na daň z příjmu a odvody na pojištění. Možná by dnešní vláda mohla o dopadech začít u prevence a tyto programy podporovat už na začátku a nikoli rozdávat peníze státu a zadlužovat děti našich dětí.

Výhody zaměstnavatelů pro starší pracovníky

Flexibilní pracovní doba je faktorem číslo jedna, který by podle samotných lidí starších 50 let pomohl k delšímu zaměstnání. Ale přestože jsou tyto výhody často považovány za standardní součást pracovních podmínek, náboráři na ně upozorňují jen zřídka a pružná pracovní doba se objevuje pouze v několika procentech pracovních inzerátů.

Je také důležité vzít v úvahu, že používání jazyka, který oslovuje spíše starší lidi, neodradí mladé uchazeče. Pouhé používání jazyka více zohledňujícího věk a zdůrazňování výhod pro zaměstnavatele v pracovních inzerátech pravděpodobně zvýší, jak počet a věkové rozpětí uchazečů, tak zajistí, že každý uchazeč bude mít pocit, že má větší šanci uspět.

Zbavte vaše manažery předsudků

Zajistěte, aby zaměstnanci věděli, jak nejlépe omezit předsudky a zabránit diskriminaci při přijímacím pohovoru. Jelikož jsou linioví manažeři v první linii při realizaci politiky a vytváření kultury, je třeba je podporovat při zavádění a řízení postupů vstřícných k věku. Jedním z problémů při řešení potenciálních předsudků je, že uznání negativních stereotypů je může posílit. Zvažte školení a omezte předsudky u vašich manažerů.

„V ČR v současnosti neexistuje sociologický výzkum, který by komplexně zachytil problematiku seniorské diskriminace a zneužívání. Odborníci upozorňují, že ageismus, diskriminace, týrání a zneužívání seniorů jsou málo viditelné, ale rozsáhlé problémy, ke kterým však nemáme dostatek dat.“ (zdroj)

Slepá ulička náborové inzerce

Většina zaměstnavatelů uvádí, že se ve svých náborových procesech zavazuje dodržovat zásady rozmanitosti a inkluze, ale tento široký závazek ne vždy zohledňuje věk. Podniknete-li tyto kroky k vytvoření procesu náboru, který bude více zohledňovat věk, můžete využít všech výhod, které vícegenerační pracovní síla nabízí.

Zvýšit produktivitu a sdílení znalostí, posílit svou pověst zaměstnavatele zohledňujícího věk, zmírnit diskriminaci, kterou pociťují starší i mladší uchazeči o zaměstnání, a zajistit, aby vaše organizace byla připravena na stárnutí pracovní síly, kterému se nevyhnete.

Zdroje

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články