Black Mirror na pracovišti. Zneužitá umělá inteligence ve firmách

304

Představte si situaci, kdy jste v práci zahlceni nesčetnými věcmi ve vašem seznamu úkolů a snažíte se shromáždit motivaci to zvládnout, a to všechno v pátek. A co je ještě horší, nemůžete zvednout obočí, zívat, mračit se na otravného spolupracovníka nebo vůbec zradit své skutečné emoce, protože vás něco sleduje a víte/nevíte, co se stane, když se nebudete tvářit správně.

AI na pracovišti 2
AI na pracovišti

Rozpoznávání emocí zaměstnanců

I když to může znít jako přitažlivá zápletka nejnovějšího dílu Black Mirror, bohužel by to mohla být realita pro některé zaměstnance pracující ve velkých čínských organizacích. Čínská technologická firma Taigusys vyvinula systém rozpoznávání emocí AI, který tvrdí, že detekuje a zkoumá mimiku člověka.

Institut rodinných firem

Neposkytuje pouze krátkou analýzu, co by někdo mohl chtít pro dílčí detaily, ale může dokonce generovat podrobné zprávy, které sledují, jak se prezentují za určité časové období. Tento systém byl poprvé odhalen ve vyšetřovací zprávě The Guardian.

Další článek:  (AI) Umělá inteligence v náboru a personalistice

Algoritmická analýza obličeje

Tento produkt, TGfaceQX, využívá AI hloubkové učení a algoritmickou analýzu k interpretaci pohybů obličeje, řeči těla a biometrických údajů člověka, které pak hodnotí na základě různých kategorií a měřítek.

Taigusys sdělil, že jejich systém AI je v současné době umístěn ve více než 300 čínských věznicích a zadržovacích středisek. Celkově lze říct, že odhadovaných 60 000 kamer použitých na těchto místech zjevně pomohlo udržet jejich populaci poslušnější.

AI na pracovišti 3
AI na pracovišti 3

Analýza emocí zaměstnance

Ty dobré emoce zahrnují štěstí a překvapení, zatímco negativní emoce jsou ty, jako je smutek, zmatek a hněv. Software je dokonce schopen detekovat emoce neutrální, jako je koncentrace. Pokud jeden faktor překročí doporučené parametry pro negativní emoce, může software vygenerovat zprávu a doporučit je podpoře k dalším krokům.

Na webu společnosti Taigusys uvádí jako součást své klientely několik nadnárodních společností, včetně velkých jmen, jako jsou Huawei, China Mobile a PetroChina. Je však důležité si uvědomit, že neexistuje žádný důkaz, že tyto organizace používají produkt Taigusys pro rozpoznávání emocí AI.

Další článek:  Aktuální studie: Trh práce je v rozkladu, přichází velké otřesy!

Mnoho z nás se ptá, jaká je etika a přesnost a vůbec důvod takového AI softwaru.

Umělá inteligence pro kontrolu zaměstnanců

Přestože společnost Taigusys tvrdí, že software pomůže minimalizovat konflikty na pracovišti, je zaměstnanec neustále sledován, aby software zjistil, zda jste šťastní nebo znuděni, takže práce může být ještě více stresující, než je.

AI na pracovišti
AI na pracovišti

Závěrem

Myslím, že bychom se měli vrátit k samé podstatě práce. Práce by měla člověka především naplňovat, ale zase rozumím tomu, že pokud je člověk pod tlakem trhu práce nebo tajné služby apod. je ochoten ledacos podstoupit.

Děkujme tedy za naši demokracii a možnost svobody volby povolání, pohybu a emocí.

Zdroje:

- Reklama -