Blockchain a jeho využití pro HR

1164

Blockchain je distribuovaná veřejná digitální kniha používaná pro sledování různých záznamů. Je to speciální druh databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotné sítě. Český ekvivalent pro anglický termín dlouho chyběl, a nakonec bylo vybráno slovo bločenka. Co dělá blockchain tak jedinečný oproti jiným záznamům? Od jiných systémů vedení záznamů, se liší tím, že je distribuován, což je další způsob, jak říci, že řetězec záznamů je uložen v rozsáhlé síti nezávislých počítačů.

Co je to Blockchain

Blockchain umožňuje osobám, kteří si vzájemně nedůvěřují, prostřednictvím internetu vyměňovat nebo vytvářet záznamy a data zcela bezpečnou cestou, a to bez nějakého prostředníka. Na provozu se totiž podílejí místo centrálního správce přímo jeho vlastní uživatelé.

Blockchain řádek obsahuje každou verzi záznamu od doby, kdy byl vytvořen, což dělá sledování změn v průběhu času a auditu neuvěřitelně jednoduché. Změna jednoho bloku by vyžadovala změnu všech bloků, aby se zabránilo vzájemné detekci. Vzhledem k tomu, že je blockchain rozmístěn po velké síti na rozdíl od jediné databáze, stává se to extrémně náročným designem, zejména proto, že každý blok je zašifrován pomocí jedinečného klíče, který zná pouze vlastník tohoto bloku.

TIP:  Problémy rodinného podnikání. Studie rodinných firem

Zatímco finanční průmysl byl asi první, kdo začal zkoumat blockchainové aplikace, jiná průmyslové odvětví v této oblasti nejsou zase tak daleko. Vzhledem k nedávným zprávám o tom, že osobní údaje jsou mazány, kradeny, sdíleny nebo používány bez souhlasu, hledají podnikatelé inovativní způsoby, jak zajistit, aby data zaměstnanců a zákazníků byla bezpečná a aby se jejich duševní vlastnictví řešilo citlivě. Organizace zkrátka chtějí nástroj, který umožňuje zaměstnancům a zákazníkům získat větší kontrolu nad daty.

Blockchain a HR

Existuje řada možností, kdy HR může využívat blockchain, ke zlepšení účinnosti svých činností a procesů. Prověřování uchazečů a zaměstnanců je jednou z oblastí, která právě vidí nejvíce možností využití. Nábor a adaptace zaměstnanců jsou klíčové etapy, ale často zdlouhavé, jak pro personalistu, tak pro kandidáta a blockchain zde časem určitě nalezne své místo.

Digitální žeton zaměstnance

Představte si digitální žeton pro každého kandidáta nebo zaměstnance. Tento žeton ukládá jejich kompletní profesionální datový soubor, včetně informací o zaměstnání, osobních informací a dalších dat, která jsou dnes na jejich životopise, referencích apod. Cílem blockchainu by mělo být především dosáhnout co největší efektivity a nejlepšího přínosu pro zaměstnance a zaměstnavatele.

TIP:  Co odlišuje dobrého a špatného manažera?

Budoucnost blockchain pro firmy

Využití plného potenciálu blockchain vyžaduje pevnou technologickou infrastrukturu spolu s potřebnými dovednostmi pro její zřízení, údržbu a provoz. S cílem spolupracovat na utváření budoucnosti je třeba, aby různé průmyslové odvětví a zúčastněné strany nalezly kolektivní pohled na potenciál této technologie. Blockchain určitě neznamená jenom jednodušší a efektivnější práci, ale zabývá se tématem bezpečnosti zaměstnanců, jejich osobních dat a jejich dokonalé správě, a to je určitě prioritou pro každou organizaci.

- Reklama -