Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Kariéra | CareerBody shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Sdílejte

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou lidé posuzováni pouze na základě svého těla a vzhledu. Termín by se dal přeložit jako zostuzování, hanobení, zesměšňování, dehonestování muže nebo ženy. Možná by pro vás také bylo překvapením, jak moc je toto téma aktuální v době po pandemii, kdy jsme všichni byli výrazně omezeni nebo se potýkali s dopadem onemocnění. V pracovním prostředí se toto chování bohužel stává také. Podle německé studie YouGov se s tímto zostuzováním a hanbou za své tělo setkalo již 25 % Němců. Ženy jsou obzvláště často uráženy kvůli svému tělu 29 % oproti 20 % mužů.

Někdy je pro nás skutečně těžké uniknout každodennímu tlaku na to, abychom vypadali dobře, ale jsou výsledné a někdy i falešné představy o sobě příčinou toho, že se pak následně stáváme pachateli a urážíme nebo diskriminujeme jiné lidi kvůli jejich tělu? Pokud se zeptáte lidí, zda může být důvodem diskriminace jejich vlastní nejistota, odpověď zní jednoznačně ano: 43 % považuje za spouštěcí faktor nízké sebevědomí pachatele.

Tlak na dodržování ideálů krásy vychází nejen z reklam a médií, ale také ze sociálního prostředí každého jednotlivce. Postižení jsou nejčastěji negativně hodnoceni lidmi ze svého sociálního okolí na základě svého vzhledu. 44 % obětí se stalo terčem útoku známých, kolegů z práce nebo klubu kvůli svému tělu. V překvapivém počtu případů jsou za ponižování zodpovědní přátelé a bohužel také rodina. Slovo dokáže někdy pěkně ublížit…

57 % spotřebitelů ve Velké Británii považuje nevhodná sdělení o váze nebo velikosti za urážlivá. 50 % spotřebitelů se pohoršuje nad tím, že značky využívají menšinové skupiny vykořisťujícím, neuctivým nebo stereotypním způsobem. Více než třetina 37 % považuje za urážlivé reklamy s náboženským poselstvím nebo podtextem, zatímco 34 % považuje za nechutnou úplnou nahotu, sexuálně sugestivní obrázky a genderové stereotypy a 30 % nadávky. O něco více než desetina 11 % považuje za urážlivou částečnou nahotu, 12 % se pohoršuje nad vztahy mezi osobami stejného pohlaví a 20 % nerado vidí obrázky závislostí. Zdroj: https://www.marketingweek.com/

Urážky kvůli vzhledu

S podobnými urážkami se často setkávají i mladí Němci. V Norsku se téměř třetina obětí stydí za svůj vzhled 35 %. V porovnání s ostatními sledovanými zeměmi 19 % jsou oběti ve Švédsku 23 % častěji vystaveny zneužívání ze strany rodinných příslušníků. V Itálii naopak nejméně často 14 %. S rostoucím věkem počet obětí výrazně klesá. 14 % osob starších 55 let uvedlo, že byli negativně hodnoceni na základě svého vzhledu. Výsledky jsou zarážející, pokud jde o osoby, které uvedly, že urazily jinou osobu na základě tělesných znaků: 64 % pachatelů uvádí, že se již sami stali obětí body shamingu.

Lidé mají také různé zkušenosti kvůli svému původu. Například více než třetina 36 % Němců s migračním pozadím uvedla, že již byla alespoň jednou diskriminována kvůli svému vzhledu, zatímco mezi Němci bez migračního pozadí je to 23 %. Vyplývá to z průzkumu mezinárodní datové a analytické skupiny YouGov, kde bylo dotázáno 2 064 osob starších 18 let.

Chci být krásná/krásný

Je těžké uniknout každodennímu tlaku vypadat krásně, ale jsou výsledné a někdy falešné představy o sobě příčinou toho, že se člověk stává pachatelem a uráží nebo diskriminuje druhé kvůli jejich tělu? Zeptáte-li se lidí v Německu, zda může být důvodem diskriminace jejich vlastní nejistota, odpověď zní jednoznačně ano: většina 43 % považuje za spouštěcí faktor nízké sebevědomí pachatele. Druhou nejčastěji uváděnou příčinou je nespokojenost s vlastním tělem 32 % ze strany pachatelů. U postižených hraje tlak vrstevníků rozhodující roli v tom, proč jsou lidé, kteří neodpovídají ideálům krásy, ostatními uráženi. U každého třetího 30 % je to příčinou stydění se za své tělo.

Druhy body shamingu

S různými druhy se můžete potkat jak v osobním, tak pracovním životě.

Fat shaming

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé stydí za své tělo, je jejich váha. Někdo se může stydět za to, že je příliš velký nebo zase naopak moc hubený. Říct cokoli negativního o tom, že je člověk tlustý, znamená stydět se za tělo. Říká se tomu také „fat-shaming“. Za svou váhu se mohou stydět i lidé s hubenějším tělem. Často se tomu říká „skinny-shaming“.

Lookismus

Známé je také stydění se za krásu, šikana nebo diskriminace lidí za to, že jsou atraktivní, je něco, co se děje pravidelně. A ještě častěji jsou lidé šikanováni za to, že jsou považováni za neatraktivní, což je také známé jako „lookismus“, nenašel jsem pro něj vhodný překlad. Lookismus popisuje předsudky nebo diskriminaci lidí, kteří jsou považováni za fyzicky neatraktivní nebo jejichž fyzický vzhled podle názoru společnosti neodpovídá představám o kráse.

Pretty shaming

Příkladem pretty-shamingu je, že atraktivní ženy mají menší pravděpodobnost, že budou přijaty do zaměstnání, v němž by zastávaly vedoucí pozice, naopak příkladem lookismu by bylo to, že neatraktivní lidé mohou dostat méně příležitostí.

Food shaming

Se obvykle děje v souvislosti s tělesnou velikostí. Například když někdo pronese poznámku o tom, co člověk jí nebo nejí, může se to považovat za food-shaming.

Age shaming

Ten je známý také jako ageismus, je diskriminace nebo šikana lidí kvůli jejich věku. Obvykle se zaměřuje na starší osoby nebo starší populaci. V pracovním prostředí bohužel běžná praxe.

Závěrem

Výsledky studie ukazují, že stydění za tělo je fenomén, který již zasáhl mnoho lidí, ale terminologii zná jen málokdo – bez ohledu na to, zda jde o oběti, pachatele nebo nezúčastněné osoby. Zdá se, že starší věkové skupiny se s tímto tématem téměř nesetkávají: Mezi lidmi staršími 55 let nezná tento pojem a jeho význam ani každý desátý 7 %. Zatímco polovina lidí ve věku 18 až 24 let 50 % zná pojem stydění se za tělo. Zdá se, že původ a sociální prostředí lidí také určují jejich povědomí o zahanbování těla.

Není reálné myslet o sobě jen pozitivně, ale můžete své pocity vyjádřit způsobem, který je pro ostatní méně škodlivý. Pokud vidíte, že někdo komentuje tělo jiné osoby, ať už jde o její oblečení, věk nebo velikost, můžete mu jemně dát najevo, že mluvit o těle jiných lidí je nezdvořilé. A pokud se to děje pravidelně s přáteli nebo blízkými, můžete na to upozornit ve větší míře a dát jim najevo, že jejich způsoby komunikace o tělech nejsou pro vás a ostatní vždy příjemné. Stydění za tělo je sice rozšířené, ale můžete se přičinit o to, aby přestalo přetrvávat, a pomoci léčit jeho škodlivé účinky tím, že budete u sebe i u ostatních praktikovat pozitivní přístup k tělu.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články