Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Kariéra | CareerBožský komplex podnikatele. Vypněte si GOD MODE!

Božský komplex podnikatele. Vypněte si GOD MODE!

Sdílejte

Nejdříve si vysvětlíme pojem God mode. God mode je obecný výraz pro cheatovací kód ve videohrách, který činí hráče nepřemožitelným. Bohužel se někdy potkáme v našem životě i s typem takové osobnosti, která takový komplex má a sama sebe zařazuje mezi vyvolené.

„Odborníci odhadují, že narcistní poruchou osobnosti trpí až 5 % lidí. Touto poruchou trpí přibližně 1 z 200 lidí a přibližně 75 % lidí s narcistickou poruchou osobnosti jsou muži.“ (Zdroj)

„Když si podnikatel myslí, že je bůh?“

S komplexem boha nebo minimálně komplexem osvíceného se můžeme potkat u ezopodnikatelů a ezošmejdů, kterých nalezneme celou řadu na internetu a sociálních sítích, ti ale nebudou předmětem mého článku. Předmětem jsou podnikatelé a majitelé firem, kteří si myslí, že mají nebo disponují mimořádnými schopnostmi v řešení podnikatelských témat, projektů nebo krizí. Obvykle nedisponují ani pokorou a ani empatií a mají narcistní sklony, bohužel někdy i zcela chybějí znalosti.

Božský mód u startupisty

Mladí a energičtí, tak bych je shrnul do jedné skupiny. Velké představy, málo zkušeností, přemíra energie, chuť změnit svět, ale jsou i tací, kteří jsou jejich pravým opakem, mají sice také velké plány a dostatek energie, ale se svým nápadem také vynaložili obrovský kus dřiny. Pak tu máme bohy, kteří mají super velké plány, ale nemají ani zkušenosti a bohužel často ani neoplývají energií, často hledají pouze a především zisk.

Podnikatelský komplex boha

Je neotřesitelná víra, která se vyznačuje trvale přehnaným pocitem osobních schopností, výsad nebo neomylnosti. Člověk s božským komplexem může odmítat připustit možnost své chyby nebo selhání, a to i tváří v tvář nezvratným důkazům, neřešitelným problémům nebo obtížným či nemožným úkolům.

Takovýto podnikatel mluví o svých osobních názorech, jako by byly nezpochybnitelně správné. Někdo s božským komplexem nemusí brát ohled na konvence a požadavky společnosti nebo řízení podniku a může vyžadovat zvláštní ohledy nebo privilegia. Tento komplex sice nepatří do diagnostických poruch, ale lze ho zařadit do chování spojené s narcistickou poruchou osobnosti.

Pan Božský – kdo to je?

Hned v úvodu nemyslím muže s označením „Mr. Big“, ze seriálu HBO Sex ve městě. Myslím podnikatele mající přemrštěné sebevědomí. Největším znakem komplexu boha je přehnané sebevědomí a obecné pocity velkoleposti. Zkrátka si o sobě myslí, že je mnohem důležitější, než ve skutečnosti je. Dokonce, že je důležitější než všichni ostatní.

  • Nulová schopnost rozeznávat schopnosti ostatních. Protože jsou lidé s božským komplexem zahleděni sami do sebe, může pro ně být obtížné uznat nebo přijmout zkušenosti druhého člověka.
  • Nedostatek empatie. U lidí s božskými komplexy je běžný obecný nedostatek empatie. Jsou neschopní vidět v druhých lidskost.
  • Bezohledné chování. Kvůli sklonu k sebestřednosti a nedostatku empatie se lidé s božskými komplexy často chovají bezohledně. Nikdy nepřemýšlejí o tom, jak ovlivňují ostatní. Ve svých vlastních očích nemohou udělat nic špatného.
  • Vyhledávají uznání. Lidé s božskými komplexy mají nadměrnou potřebu vnějšího obdivu, chvály a uznání, a dodává, že se nedokážou sami nad sebou kriticky zamyslet.
  • Bezcitné nebo neemotivní chování. Jsou někdy k ostatním nevysvětlitelně chladní nebo prostě neemotivní.
  • Izolace. Myslí si, že jsou lepší než všichni ostatní a nikoho jiného nepotřebují.
  • Nerespektování hranic. Věří, že jim všechno patří, všichni myslí a cítí stejně jako oni a všichni chtějí stejné věci jako oni. Jsou šokováni a velmi uraženi, když jim někdo řekne ne nebo je odmítne.

Jak se s Bohem vypořádat?

Způsob, jakým budete jednat s člověkem s božským komplexem, bude samozřejmě záviset na vašem vztahu k dané osobě, ať už se jedná o přítele, spolupracovníka, nadřízeného nebo i klienta, jako je to v mém případě. Jedno je však jisté, nesmíte se soustředit na snahu tuto osobu změnit. Změna musí být činem, který si člověk sám zvolí a vybere.

Nebojte se i božský komplex se vyléčí sám často vlivem sledu nějakých událostí nebo silnou životní zkušeností. Někdy brzy a někdy toto prozření trvá déle.

V některých případech si můžete mezi sebou a touto osobou vytvořit určitý zdravý odstup, pokud ji stále chcete mít v nějakém postavení ve svém životě. Pokud se však dostanete do bodu, kdy si myslíte, že musíte tuto osobu vyřadit ze svého kruhu, tak to udělejte. Opět platí, že se jim vámi stanovené hranice nemusí líbit, ale právě proto jsou to vaše hranice a je na vás, abyste se jich drželi.

Závěrem

I když jsou komplexy boha o něco méně přímočaré než diagnostikovaný narcismus, jsou si velmi podobné a oba je charakterizuje mnoho stejných rysů, vlastností a chování. Nenechte se tímto bohem manipulovat, ovládat, zastrašovat nebo klidně pro něj i pracovat. Buďte silní a věřte si.

 Zdroje

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Pěkné. Vypínám :)Božský komplex podnikatele. Vypněte si GOD MODE!