DomůManažerské řízení | ManagementJaké jsou dovednosti budoucnosti?

Jaké jsou dovednosti budoucnosti?

Odemkněte premium

Tento článek je premium obsahem pro předplatitele kmosek.com. Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

V 90. letech minulého století Deep Blue porazil v šachu velmistra Garyho Kasparova. Před deseti lety se řadový zaměstnanec obával, že se jeho práce přesune do zahraničí a on ztratí své místo. Před pěti lety NASA trvalo několik let, než označila miliony fotografií pořízené dalekohledem. Globální konektivita, inteligentní stroje a nová média jsou jen některá z témat měnícího se trhu dovedností. Přetváříme vnímání toho, jak myslíme a přemýšlíme o naší práci. Nemám rád predikce odborníků v tom, jaké pozice zaniknou a jaké budou potřeba. Jako HR odborník raději pracuji s tématem kompetencí. Jaké dovednosti budou třeba v budoucnosti, zní dle mne mnohem konkrétněji.

100 let změn

Dá se s jistotou říci, že lidstvo zaznamenalo nejvíce technologického pokroku za posledních 100 let. Z tohoto důvodu se dovednosti, které dnes vyžadují naše povolání, neustále vyvíjejí. Lidé nyní pracují v zaměstnání, které před 20 lety neexistovalo. Střední a také vysoké školy připravují studenty na zaměstnání, které dnes neexistují a někdy učí o zaměstnání, které již nebudou existovat.

Nyní musíme být schopni žonglovat s desítkou pracovních úkolů současně a upřednostňovat je odpovídajícím způsobem, přičemž dodržujeme lhůty a KPI, které přesahují pracovní dobu a často i běžný rytmus a naše stávající schopnosti. Technologie přeměnila práci z domova nejen na možnost, ale často i nutnost, a to v mnoha případech. V dnešním světě můžete pracovat odkudkoliv a zároveň denně komunikovat s kolegy po celém světě současně.

Vzhledem k tomu, že tento trend pokračuje, musíme udržet naše dovednosti aktuální a relevantní, a to díky neustálému profesnímu rozvoji a vzdělávání. Naštěstí je k dispozici řada zdrojů, které nám pomáhají v našem hledání znalostí a dovedností. Google, YouTube, Linkedin, Udemy, Lynda a další zdroje, které dnes nabízejí bezplatné i placené kurzy na téměř jakýkoli předmět a oblast, kterou si můžeme představit. To vám umožní studovat a učit se nezávisle bez narušení vašich životních povinností. Pokud chceme být úspěšní, musíme držet krok s poptávkou pracovního trhu.

Měnící se trh práce

 • Vyšší dlouhověkost: lidé žijí déle, populace stárne a klesá úroveň určitých kompetencí zaměstnanců.
 • Vzestup inteligentních strojů a systémů: technologie může rozšiřovat vlastní schopnosti a následná automatizace pracovišť omezuje opakované úlohy.
 • Počítačový svět: zvýšením počtu senzorů a rozšíření IT zpracování je svět programovatelný systém. Údaje nám dávají možnost vidět věci v měřítku, které nebylo doposud možné.
 • Nové platformy médií: nové komunikační nástroje vyžadují mediální gramotnost. Vizuální komunikační média se stávají novou mutací obsahu.
 • Vysoce strukturované organizace: sociální technologie pohánějí nové formy výroby a vytváření hodnot. Sociální nástroje umožňují organizacím pracovat v extrémních měřítkách a rozsahu.
 • Globálně připojený a propojený svět: rozmanitost a přizpůsobivost jsou v centru zájmu. USA a Evropa už nemají monopol na vytváření pracovních míst, inovace a politickou moc. Probíhá významná transformace pracovního trhu.

Budoucí pracovní dovednosti

 • Sociální inteligence: schopnost spojit se s ostatními v hlubokém a přímém směru, cítit emoce a stimulovat reakce a požadované interakce. Důvodem je rozvoj vysoce inteligentních strojů a systémů a také globálně propojený svět.
 • Smyslové vnímání: schopnost určit hlubší význam nebo význam toho, co se popisuje a vyjadřuje. Důvodem je růst inteligentních strojů a systémů.
 • Nové a adaptivní myšlení: schopnost přemýšlet a přicházet s řešeními a reakcemi nad rámec toho, co je založeno na pravidlech nebo omezeních. Důvodem je vzestup inteligentních strojů a systémů.
 • Kulturní kompetence: schopnost pracovat v různých kulturních podmínkách. Důvodem jsou vysoce strukturované organizace a samozřejmě globálně propojený svět.
 • Matematické myšlení: schopnost překládat obrovské množství dat do abstraktních pojmů a porozumět uvažování založenému na datech a číslech. Důvodem je růst světa IT.
 • Nová mediální gramotnost: schopnost kriticky posuzovat a rozvíjet obsah, který využívá nové formy médií, a využít těchto médií k přesvědčivé komunikaci. Důvodem jsou nové mediální a komunikační platformy.
 • Transdisciplinární myšlení: schopnost porozumět koncepcím v různých oborech a segmentech. Důvodem je růst IT světa.
 • Adaptace myšlení: schopnost reprezentovat a rozvíjet úkoly a pracovní postupy pro požadované výsledky. Důvodem jsou strukturovanější organizace a měnící se svět IT.
 • Kognitivní řízení: schopnost rozlišovat a filtrovat informace pro význam a také pochopit, jak maximalizovat kognitivní funkce. Důvodem jsou globální organizace a nový druh médií.
 • Virtuální spolupráce: schopnost pracovat produktově, zapojit se do řízení a demonstrovat přítomnost člena virtuálního týmu. Důvodem je globálně propojený svět.

Student – zaměstnanec budoucnosti

Vzdělávací instituce na primární i nejvyšší úrovni vzdělávání musí koukat více do budoucnosti. Krajina kolem se již změnila a vzdělávací instituce by se měly přizpůsobovat jako první. Klást větší důraz na rozvoj dovedností, jako je kritické myšlení, vhled a analýza. Začlenění nových médií do vzdělávacích programů a rozvoj schopností jako je spolupráce, týmová hra, adaptivní myšlení. Integrace interdisciplinárního vzdělávání, které studentům umožňuje rozvíjet dovednosti a znalosti v řadě předmětů a oblastí.

Tak co myslíte, budete mít co nabídnout v roce 2020 a co v roce 2030?

Zdroj studie: theatlantic.com

Photo by Franck V.
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Přehled hodnocení článku

Bořek
Jiřina
Štěpán K.

Hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné recenze.

Nejlepší pracoviště jsou: „Flexibilní pracoviště“

Pandemie v řadě podniků vyvolala skutečnou debatu o tom, jaký druh práce se je vlastně efektivní. Mnohé podniky přijímají flexibilní a hybridní formy práce, ale...

Už máte svého interim manažera?

Interim manažeři, dočasní pracovníci chcete-li, jsou pohotoví a agilní, mají schopnost rychle přejít na náročnou pracovní pozici a rychle vyhodnotit aktuální situaci, ale nejen...

Šest pravidel produktivity dle Elona Muska

Tento uniklý dokument obsahuje doporučení Elona Muska svým zaměstnancům ve firmě Tesla. Email by odeslán zaměstnancům společnosti Tesla s tím, že jim doporučuje 6 pravidel...

Jak bude vypadat budoucí leadership?

Obchodní prostředí se nepochybně mění. I když některé aspekty vedení, jako je stanovení vize a realizace strategie, zůstanou zachovány. Budoucí manažeři budou muset mít...

Pro změnu civilizace potřebujeme nový leadership

Snad se neleknete, že jsem přeskočil z tématu firem a podniků hned do největšího měřítka jakým je sama civilizace, ale k tomuto článku mě donutilo mé...

Chcete vyšší výkon podniku? Objevte Pygmalion efekt

Pygmalionský efekt - Rosenthalův efekt a Golemův efekt jsou dva zajímavé psychologické jevy, které můžeme také zaznamenat na dnešních pracovištích. Říká se, že očekávání...

Jak pracovat s konflikty mezi zaměstnanci?

Množí se nedorozumění a roste napětí a stres. Vzniká konflikt. Drobné nedorozumění mezi spolupracovníky může přerůst ve větší nebo obrovský problém. Mnohokrát si však...

České firmy neumí povyšovat a kumulují funkce

Nejlepší pracovník v oboru není vždy nejlepším profilem na manažera! Koho tedy váš podnik povýší? Je to jednoduché, protože jediná cesta, kterou dnešní české podniky...

Být lepší lídr! Jaký styl vedení si vybrat?

Vedení – leadership je nedílnou součástí každé organizace, firmy nebo podniku a mělo by se také neustále vyvíjet, není to tedy něco, co je...

Servant leadership. Vůdcovství pro dnešní generace

V rámci přečtení dnes již více než tisíce článků a studií, včetně stovek knih na téma vedení a managmentu můžu s jistotu prohlásit, že...

Krizi překoná pouze podnikatelská odolnost

Důvodem, proč je dnes pojem resilience aktuálním tématem, je skutečnost, že někteří podnikatelé se vzdávají, zatímco jiní navzdory všemu nadále přežívají, zatímco se potýkají...

Jak nakopnout produktivitu vaší firmy?

Vedoucí pracovníci se vždy snaží zvýšit produktivitu zaměstnanců a samozřejmě někteří z nich se snaží zvýšit i tu vlastní. Až příliš často se však tato...

Co hledáte:

Nejnovější články

Je tu nový design řízení: Hybridně – flexibilní model

Pokud si myslíte, že hybridní modely práce nefungují, pravděpodobně...

Nejlepší pracoviště jsou: „Flexibilní pracoviště“

Pandemie v řadě podniků vyvolala skutečnou debatu o tom, jaký...

Když jde chlap na pohovor…

Pokud si na pohovor na pozici vedoucího sdružení vlastníků...

Propusťte manažery. Manažery nebereme, šetříme!

Školení zaměstnanců na HR manažery je o 76 %...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Pozor na slepou uličku kariéry – Dead-end job!

Nepochybně, když rozečtete tento článek tak zjistíte, že se...

Přichází rekonstrukce pracovních míst!  

Je třeba rekonstruovat pracovní místa. Musíme nahlížet na zaměstnance...

Předsudky u pohovoru. Největší přešlap personalistů?

Sám jsem se s tímto setkal na několika prvních...

SMART metoda je mrtvá, teď je tu FAST

Podle nedávného průzkumu si zaměstnanci ve většině organizací stanovují...

Duše organizace. Má vaše firma duši?

Když se dáte do hledání slov jako je „duše...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Rekvalifikace?Jaké jsou dovednosti budoucnosti?