DomůPersonální agentura | HR recruitment agencyBudujete nové kanceláře? Těmto chybám se vyhněte

Budujete nové kanceláře? Těmto chybám se vyhněte

Odemkněte premium

Tento článek je premium obsahem pro předplatitele kmosek.com. Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Efektivní uspořádání kanceláří udržuje vysokou morálku zaměstnanců, umožňuje produktivitu a optimalizuje pracovní postupy, říká studie pracovního prostředí.

Kdysi dávno v každé firmě byly kanceláře. Nebyly ze skla, stejně jako konferenční místnosti v roce 2019, ale byly vyrobeny ze sádrokartonových desek a byly obvykle natřeny neutrální a nudnou barvou, jako mnoho zdí, které znáte. V průběhu času ale kancelářské zdi ustoupily do kójí. Pro mnoho kancelářských pracovníků jsou také kanceláře zcela bez zdí, a nakonec už zůstaly jen ty stoly a prostor kolem nich.

Více než jen umístění určitého počtu lidí do stejného prostoru, výběr prostor a jejich celkové rozvržení by mělo záviset na typu práce, pracovních postupech, ale také estetice, vybavení a v neposlední řadě komunikaci, a dokonce i značce zaměstnavatele.

Pokud se chystáte budovat kanceláře vaší společnosti, čtěte dál, abyste se dozvěděli o různých typech rozvržení kanceláří a jejich funkcích a především, abyste zjistili, která funkce je pro vaše podnikání nejlepší.

Osobně kladu důraz především na druh práce, proces úkolu, týmovou a projektovou komunikaci a celkový design podpořený značkou zaměstnavatele.

Open space  – otevřený prostor

S rozšiřováním startupů spolu s jejich zaměstnanci generací Z a dalších, jsou otevřené kanceláře populární volbou. Tyto kanceláře se vyznačují nedostatkem kójí a příček. Stoly jsou uspořádány v řadách nebo shlucích v otevřeném prostoru. Tento prostor je vhodný pro plochou hierarchickou organizaci, jako jsou startupy a technologické společnosti. Mezi výhody patří nedostatek bariér mezi zaměstnanci, což umožňuje komunikaci. To znamená v souhrnu, že rozhodnutí se dělají rychleji, což vede k rychlé akci a zvýšení efektivity práce.

Kancelář s otevřeným plánem je také cenově dostupnější, protože zde nejsou žádné příčky ani místnosti, které by se stavěly. Tímto způsobem může přirozené osvětlení proudit celou kanceláří a je zapotřebí méně umělého osvětlení a klimatizace.

Běžné chyby v tvoření open space uspořádání jsou, že nemají dostatek zasedacích místností ani soukromých prostorů. Mnoho startup kanceláří má živé otevřené rozvržení, která jsou hlučná, rušivá, a postrádají soukromí. Zatímco otevřené komunikace umožňují efektivní práci, zaměstnanci ale stále potřebují tiché a soukromé prostory a místnosti, aby mohli volat a vést diskuse s kolegy.

Otevřené kanceláře totiž ignorují některé základní prvky lidského psychologického vývoje. Když děláte duševní práci, budete to dělat lépe v prostředí, které je obecně méně energizující.

Osobní kanceláře – uzavřený prostor

Tento druh prostoru je vhodný pro ty, kteří vykonávají specifickou individuální práci nebo kteří mají časté individuální schůzky s klienty, jako jsou právnické nebo účetní firmy, zdravotníci. Mezi výhody patří to, že zaměstnanci mají své vlastní kanceláře, které si mohou dle svého vlastního uvážení upravit, dle svých profesních a osobních potřeb. Soukromí, klid a zaměření jsou hlavními výhodami těchto pracovních prostorů.

Běžné chyby u těchto kanceláří jsou pak především v izolaci. O to více prostoru je pak třeba ve vytváření míst a prostorů, kde je možná další spolupráce a interakce s kolegy. Snížení firemní komunikace může mít pak za následek nespočet různých bariér a komplikací ve vztazích mezi kolegy.

Kóje – polouzavřený prostor

Další frekventovaný kancelářský design je se stoly, které jsou určeny uvnitř vymezeného prostoru – kóje. Kóje mohou být dále uspořádány ve dvou rozloženích, nebo v řadě, kde jsou skříně uspořádány vodorovně přes místnost. Tento druh uspořádání je vhodný pro velké organizace s jednotlivci nebo týmy, které vyžadují určité soukromí jako banky, telemarketingové společnosti a auditorské firmy.

Výhody tohoto druhu prostoru jsou pak především v rovině ochrany soukromí. Umožňují rychlou a otevřenou komunikaci a zároveň nabízejí klid a zmírňující rozptýlení pro soustředěnou práci, telefonní hovory a citlivé dokumenty.

Běžným problémem je pak nevhodné uspořádání míst. Společnost může například umístit všechny své operační týmy na jedno patro a obchodní týmy na druhé. I když to má smysl v organizační struktuře, zabraňuje to pracovnímu postupu. Například manažeři z jednoho týmu musí úzce spolupracovat s prodejním týmem, takže je nejlepší uspořádat sezení podle pracovního postupu.

Příliš mnoho skříní do malého prostoru je další společnou chybou designu. Výsledkem jsou úzké chodníky, hlučné prostředí a nepořádek.

Klastr – zónový prostor

Se skříněmi nebo bez nich, je základem týmového uspořádání kanceláří seskupování týmů do klastrů a určených zón v kanceláři pro usnadnění komunikace a pracovního postupu. Pro organizace s více týmy, které mají velmi odlišné role, nebo týmy, které mají mnoho komunikačních vazeb, jako jsou třeba reklamní agentury. Výhodou je jednoznačně usnadnění komunikace v rámci týmů, zatímco lidé s podobnými rolemi a prací potřebují používat stejný prostor.

Nedostatky jsou pak v zanedbání významu zasedacích místností a soukromých míst za předpokladu, že lidé, kteří potřebují spolupracovat, už spolu sedí. Vyhrazené prostory pro seskupení jako jsou zasedací místnosti a jídelny jsou důležité pro podporu komunikace a posílení sociální interakce mezi zaměstnanci.

Závěrem

Dle mne je dobrou zprávou to je, že trendy se již odklánějí od otevřených kanceláří ve prospěch návrhů, které mají řadu typů prostor, včetně těch, které umožňují pracovníkům soukromí a úlevu od neustálé stimulace. Různé druhy prostor jsou vhodné pro pokrytí potřeb zaměstnanců a jejich pracovního postupů.

Vhodné pracovní uspořádání má pak za následek lepší spokojenost v práci, nižší fluktuaci, menší výskyt komunikačních problémů a celkově vyšší produktivitu firmy.

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné recenze.

Přichází nová doba HR. Přichází frakcionalizace práce!

V reakci na nedostatek kandidátů a zvýšenou dynamiku pracovního trhu, ale i trhů obecně musí české podniky začít pracovat s lidských zdroji zcela novým způsobem....

Objevte zaměstnance s vysokým potenciálem? Jak pracovat s talenty?

Zaměstnanec s vysokým potenciálem je člověk, u něhož jeho současné schopnosti odrážejí velkou pravděpodobnost, že se může stát úspěšným manažerem, vedoucím pracovníkem, prostě má...

Bez zaměstnávání starších trh práce neporazíte!

Současné náborové prostředí není tak vstřícné vůči věku, jak by mohlo být, i když se doba kvůli nedostatku kandidátů může výrazně změnit. Více než...

Dokonalá bouře trhu práce

Dokonalá bouře, film s tímto názvem mě tehdy uchvátil. Dnes jakožto specialista na trh práce a management cítím, že dokonalá bouře přichází do firem....

Proč vás vaši zaměstnanci opouštějí?

Jaké jsou hlavní důvody odchodu ze zaměstnání? A co láká kandidáty do nové práce? Nejnovější průzkum společnosti PayScale se do této problematiky ponořil, aby...

Hledáte nejflexibilnější model náboru zaměstnanců?

Dostáváme se do doby, kdy způsob hledání zaměstnanců dostává skutečně rychlé obrátky. Dnes je také více než jasné, že nábor málokterá společnost zvládne s vypětím...

Udržení zaměstnanců není pouze problém HR

Není žádným tajemstvím, že udržení zaměstnanců je pro dnešní vedoucí pracovníky v oblasti lidských zdrojů prvořadým tématem. Stále se nacházíme uprostřed velkých změn, která...

Jaký mají hormony vliv na úspěch na trhu práce?

Proč článek o hormonech a nezaměstnaných? Protože některé rozdíly v chování při hledání zaměstnání jsou způsobeny biologickými procesy, které jsou mimo kontrolu uchazeče o...

Deepfake a pracovní pohovory. Realita budoucnosti interview

Americká FBI v úterý vydala varování, že dostává stále více stížností týkajících se používání falešných videí při přijímacích pohovorech na pracovní pozice v oblasti...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Od náborového marketingu po marketingovou značku zaměstnavatele

Náborem se zabývám od získání mé licence od MPSV v roce 2010. Za tu dobu se tato oblast poměrně významně posunula. Začínalo se s požadavkem na...

Co hledáte:

Nejnovější články

Šest pravidel produktivity dle Elona Muska

Tento uniklý dokument obsahuje doporučení Elona Muska svým zaměstnancům...

Nemocní zaměstnanci a nemocný trh práce

K tomuto článku mě přiměla informace z BBC, která tak trochu...

Jak bude vypadat budoucí leadership?

Obchodní prostředí se nepochybně mění. I když některé aspekty...

Jak vybrat prezidenta? Výběr prezidenta pohledem zkušeného náboráře

Dovolte mi takový úvod k tomuto tématu volby prezidenta České...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž...

Přichází rekonstrukce pracovních míst!  

Je třeba rekonstruovat pracovní místa. Musíme nahlížet na zaměstnance...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...