DomůKariéra | CareerBýt nebo nebýt autorita v oboru? Pozor na fake autoritu!

Být nebo nebýt autorita v oboru? Pozor na fake autoritu!

Odemkněte premium

Tento článek je premium obsahem pro předplatitele kmosek.com. Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Když jsem začal podnikat a četl takové ty knihy o osobním rozvoji, které v té době nesly jisté množství buď mělkých nebo občas i hlubších informací často se zde zmiňovalo slovo autorita.

„Musíte se stát autoritou v oboru.“

Jenže jak na to? Co to obnáší a jak se na cestu vydat správně?

Slovo autorita má spoustu různých významů:

Označuje osobu, jejíž názory, postoje nebo rozhodnutí ostatní členové skupiny obvykle přijímají a řídí se jimi, nebo také jejich vztah k tomu, od něhož taková rozhodnutí, rady a postoje očekávají. Tedy auctor = tvůrce a činitel a auctoritas = je moc a vliv. Často se autorita rozlišuje na formální, která vyplývá z určité pozice v organizačním schématu či nějaké sociální struktuře a neformální, která je dána osobními vlastnostmi, talentem, vzděláním nebo kvalifikací konkrétní osoby.

Proč má někdo autoritu a jiný ne?

Proč se lidé a celá společnost nechávají ve svém jednání a rozhodování tak často vést názory a postoji určitých lidí, o nichž se pak říká, že mají onu autoritu nebo ještě více, že jsou v oboru autoritou? Co dělá autoritu onou autoritou může být hluboká diskuse na celý večer, ale asi se shodneme na tom, že od praxe, dovedností, zkušeností, let v oboru, referencí, hodnot atd. se odvíjí její základ. Jenže tomu tak vždycky není, že…

Fake autorita

Tak tento odstavec rozpracuji s pečlivostí. Fake slovo nemusím představovat. Falešná autorita je celkem častý jev v různých marketingových, ale i politických a podnikatelských oblastech. Prostě se někdo něčím prohlásí a už to jede, obdaří se nějakým zajímavým marketingovým obalem pocukruje fakt hlubokým emotivním příběhem z dětství a podloží vydřenými tituly atd. Fake autorit je plný internet a vlastně i svět. Každý se toho může dopustit i sám, když chce předstírat více, než skutečně je, ale tak to občas chodí.

Celý problém fake autorit je především problém společnosti. Jak mají jednotlivci rozlišit pravost oné autority, sdělovací prostředky to tvrdí, a tak to bude pravda, jenže zde je problém. Kdo tedy určuje pravost autority? Jak jsem psal v předchozím článku, je vždy třeba ověřovat a ověřovat, kdo ona osoba je a dát si čas s tím, ji jako autoritu uznat.

Umělá autorita

Umělá autorita je druhem klamu nebo přesvědčovací techniky, při kterém se předpokládá, že v jiné oblasti je třeba dbát na názory uznávaného odborníka v jedné oblasti. Například pan X by měl vědět, jak řešit pandemii, protože je přece úspěšným podnikatelem. Také se nazývá odborným klamem a uměle vytvořenou autoritou. Od fake autority se liší předjímáním, že když umíte řídit firmu, umíte řídit i něco v krizi nebo pandemii.

Soft nebo hard autorita

Odborník na slovo vzatý, ale nikdo to o něm bohužel neví. Není třeba prezentovat názory, protože vše již bylo řečeno a není třeba tlačit svůj názor vpřed. Nikdo o této autoritě moc neví, dokud se přímo nezeptá. Bojí se konfrontace s davem a je spíše introvertního založení, opakem je pak hard autorita, která velice tvrdě tlačí své názory, postoje atd.

Nebezpečná autorita

Tento druh autority vnímám jako velice nebezpečný a v této době jeho počet skokově roste. Autorita tvořena pro nějakou příležitost, s krátkou praxí v oboru mající bohužel i zcela nevhodné a zavádějící názory, které ovlivňují vnímání posluchačů nebo zákazníků. Může se jednat také o autoritu, která vědomě ubližuje a své role cíleně zneužívá.

Tato autorita je neplatná, protože má buď pochybná pověření, irelevantní pověření, nebo vůbec žádné pověření. Například herec, který nemá žádné lékařské vzdělání, ale zastává určitý druh alternativní medicíny, je považován za špatnou autoritu bez pověření.

Odvolání ke špatné autoritě je argument, který říká, že bychom si měli poslechnout názor této autority, která je koncipována jako důvěryhodná autorita v diskutovaném tématu. Například odvolání k této autoritě může zahrnovat tvrzení, že bychom měli poslouchat, co má nevzdělaný herec říci, pokud jde o různé typy lékařských ošetření.

Další fake autority nevhodné pro následování

Autorita s pochybnými pověřením. K tomu dochází v případech, kdy údajná autorita má nějaké relevantní pověření, ale tato pověření mají pochybnou kvalitu. Například někdo bez formálního vzdělání, který odrazuje od používání konvenčního způsobu, třeba léčby, je falešná autorita s pochybnými pověřeními.

Autorita s irelevantními pověřeními. K tomu dochází v případech, kdy údajná autorita má platná pověření, ale tato pověření jsou pro danou diskusi irelevantní. Například profesor fyziky, který se snaží rozdávat lékařské rady, přestože nemá žádné lékařské vzdělání, je falešná autorita s irelevantními pověřeními.

Autorita bez pověření. K tomu dochází v případech, kdy osoba nemá vůbec žádná pověření. Například laik bez lékařského vzdělání, který se na základě svého neinformovaného názoru snaží poskytnout lékařskou pomoc, je falešnou autoritou bez pověření. Dnes na sociálních sítích, hojně zastoupena.

Jiné fake autority lze připsat také jiným subjektům než lidem, například knihám nebo firmám. Například lidé často používají věci, které jsou psány v akademických, lékařských nebo i svatých textech, aby podpořili své argumenty. Jsou často vytrženy z kontextu nebo záměrně nedoplněny atd.

Ze zdroje: https://effectiviology.com/false-authority/

Jak odhalit fake autoritu?

Musíme především čelit argumentům a vše závisí na typu falešného oprávnění těch, se kterými jednáte. Pokud má falešná autorita pochybné údaje, můžete na tyto údaje poukázat a vysvětlit, proč jsou neplatné. Pokud má falešná autorita irelevantní pověření, můžete poukázat na irelevanci těchto pověření a vysvětlit, proč nesouvisí s oblastí, o které se aktuálně diskutuje. Pokud falešné oprávnění nemá žádná pověření, můžete poukázat na tento nedostatek pověření a zdůraznit, proč je v tomto případě nedostatek pověření důležitý.

Jak se stát správnou autoritou

Mě se líbí tento vzorec?

Autorita = Osobnost + Odbornost + Viditelnost

Strategie

V řadě případů něco jako strategie není vůbec potřeba, protože člověk dělá, co miluje a tento statut často přijde sám. Jde o to, spíše nastínit to, co udělat pro rozvoj důvěryhodnosti a kredibility osoby, která tohoto chce dosáhnout.

Specializace

Pokud chceme, aby nás lidé viděli jako autoritu, je nutné se specializovat na něco. Vybereme místo nebo oblast, na které se úzce zaměřujeme, myslím na témata, klienty, zákazníky nebo prostě na řešení problému nebo projektu. Hned nejspíše vyvstává otázka, na co se zaměřit?

Zaměření

Na toto neexistuje univerzální odpověď, ale můžeme si položit několik otázek, které pomohou:

  • Existuje mezera, téma, problém, který je třeba nějak pojmout nebo vyřešit?
  • Jaké jsou naše jedinečné dovednosti nebo hodnoty, který v tomto tématu můžeme nabídnout?
  • Jaké jsou ty největší nebo nejhlubší témata nebo potřeby v tomto zaměření?

Je to hodně o hledání, ale každý k nějakému tématu inklinujeme.

Hodnota

Vždy přemýšlejte o tématech z perspektivy toho, pro koho tvoříte. Sice jde o růst vašich odborných znalostí a dovedností, ale autorita se nebojí sdílet věci hodnotné, jejím primárním zájmem není zisk, ale rozvoj tématu a přinesení skutečné hodnoty. Pokud autorita nepřináší hodnotný obsah neprokáže dostatečnou důvěryhodnost a časem se z ní stane fake autorita.

Kanály

Tohle je často podceňovaná část, abyste se nestali soft autoritou, je třeba věci sdílet a nehromadit si je pouze pro sebe. Musíte také vybrat správné kanály, abyste mohli sdílet své znalosti a odborné know-how. Nechcete také ztrácet čas sdílením svých znalostí na místech, kde vaše komunita netráví čas. Kanály vyžadují určitou strategii, protože se také očekává to, že jsou zde již nějaké autority také a vaše práce bude vystavena kritice, ale s tím již počítáte.

Musíte také zvážit, jak vaše komunita preferuje konzumaci vašeho obsahu. Preferují články, grafiku, podcasty, videa, živé přenosy, elektronické knihy nebo jinou formu obsahu? Nutnost a potřeba znát vaše publikum s růstem autority souvisí.

Můj postoj k autoritě

Já osobně do předu tlačím téma praxe, sběru zkušeností, samostudia, ověřování v praxi a toto dělat roky a roky. Než sám sebe přesvědčíte, že jste autoritou trvá to léta, klienta možná pouze měsíce, ale i tak je to dosti nebezpečné. Vždy, a to především na začátku jsem řešil, jestli jsem dost dobrý a slovo autorita pro mě bylo něco co jsem vnímal s velkou pokorou.

Když jsem se teprve nedávno dostal do stavu, kdy jsem začal věřit sám sobě a přesvědčil se, že jsem již zkusil v praxi dost, stal jsem se autoritou, ale pouze sám pro sebe a začal se konečně „brát vážně“, v nadsázce řečeno. Jsem spíše student a budu nadále studentem, nemusím být autoritou. Dělám, co mě baví a co mě naplňuje, to bohatě postačí. Možná autorita, která vzniká samovolně a bez zásahu je ta dobrá než ta opřená o ego osoby, která ji vyžaduje. To posuzovat nemohu.

Autority

Dnes vnímám autority v určitých oborech samozřejmě již dle nějakého klíče a nikoli hned a nemusí jejich statut být dlouhodobý, ale některé prostě takové jsou a uvnitř mě již jimi budou napořád. Pro každého je autorita jiná a nad nimi autorita, která je samozřejmá. V době sociálních sítí a marketingového, politického nebo podnikatelského boje je však třeba naše autority vystavit zkoumání a nenechat se okamžitě směrovat někam jen tím, že média říkají onomu člověku autorita nebo že sociální bublina kolem tohoto člověka se jeví jako dostatečně velká.

Krize autority

V dnešní době se hodně mluví o krizi autority a zcela se vytrácí předávání morálních a sociálních hodnot z generace na generaci. Tímto článkem jsem chtěl především poukázat na to, abychom se skutečně v případě krizových a dalších situacích obraceli na námi ověřené autority, a ne na marketingové nebo politické obaly, případně fake autority. Pokud se sami rozhodnete stát se autoritou berte to velice vážně, je to běh na dlouhou trať, podpořenou mravní, morální a etickou kázní.

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Přehled hodnocení článku

Tomáš

Hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné recenze.

Máte unavené, neproduktivní a nemotivované zaměstnance?

No konečně, někdo si toho všiml, že? Inzeráty s bonusy, robustní systémy benefitů, ukázkové kariérní dráhy, nic z toho nefunguje. Před námi je recese, zdražování a...

Pracujete na dálku? Bohužel jste v ohrožení

Ať už jste příznivci práce na dálku, nebo skeptici, existuje spousta nezodpovězených otázek ohledně toho, co bude s prací na dálku dál, zejména s...

Je tu nový design řízení: Hybridně – flexibilní model

Pokud si myslíte, že hybridní modely práce nefungují, pravděpodobně se stále upínáte na pojetí personalistiky a pracovního místa jako tomu bylo posledních 50 let....

Nejlepší pracoviště jsou: „Flexibilní pracoviště“

Pandemie v řadě podniků vyvolala skutečnou debatu o tom, jaký druh práce se je vlastně efektivní. Mnohé podniky přijímají flexibilní a hybridní formy práce, ale...

Když jde chlap na pohovor…

Pokud si na pohovor na pozici vedoucího sdružení vlastníků jednotek v kolárně vezmete oblek nebo na pohovor do banky tričko s palmou, dáte tím najevo,...

Propusťte manažery. Manažery nebereme, šetříme!

Školení zaměstnanců na HR manažery je o 76 % levnější než najmutí nového manažera. Podle aktuálního průzkumu mohou podniky ušetřit až 76 % nákladů...

Už máte svého interim manažera?

Interim manažeři, dočasní pracovníci chcete-li, jsou pohotoví a agilní, mají schopnost rychle přejít na náročnou pracovní pozici a rychle vyhodnotit aktuální situaci, ale nejen...

Šest pravidel produktivity dle Elona Muska

Tento uniklý dokument obsahuje doporučení Elona Muska svým zaměstnancům ve firmě Tesla. Email by odeslán zaměstnancům společnosti Tesla s tím, že jim doporučuje 6 pravidel...

Jak bude vypadat budoucí leadership?

Obchodní prostředí se nepochybně mění. I když některé aspekty vedení, jako je stanovení vize a realizace strategie, zůstanou zachovány. Budoucí manažeři budou muset mít...

Jak vybrat prezidenta? Výběr prezidenta pohledem zkušeného náboráře

Dovolte mi takový úvod k tomuto tématu volby prezidenta České republiky v roce 2023. Nicméně ale věřím, že vám tento návod pomůže i v roce 2028 atd....

Pro změnu civilizace potřebujeme nový leadership

Snad se neleknete, že jsem přeskočil z tématu firem a podniků hned do největšího měřítka jakým je sama civilizace, ale k tomuto článku mě donutilo mé...

Kariérní koučink = investice do vaší budoucnosti

Ať už se potýkáte s některými oblastmi své práce, například s problémy se spolupracovníky, nevhodným pracovním prostředím, nulovým kariérním růstem nebo snad s něčím...

Co hledáte:

Nejnovější články

Posuzujete lidi podle obličeje? Dopouštíte se face-ismu

Prostě vypadáte neschopně a nedůvěryhodně a bohužel s tím nic...

„Možná se mýlím.“ (Odemčeno)

Tato kniha vás mnohému naučí, zvláště pokud jste v situaci,...

Máte unavené, neproduktivní a nemotivované zaměstnance?

No konečně, někdo si toho všiml, že? Inzeráty s bonusy,...

Na krizi vašeho podniku se dá připravit. Učte se war gamingu!

Krize je před branami, u některých podniků již prochází...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Kobot – budoucnost průmyslové výroby?

Dle studie vědců z Pekingské univerzity z minulého měsíce...

Nestaňte se Homo Hygienicus

Přiznám se, že tuto knihu jsem si koupil kvůli...

Jak řídit vlastní stres? Management stresu

Management stresu představuje různé techniky, ale také postupy cílené...

Nevytěžená příležitost EXIT interview  

Možná uslyším odezvu, raději se s ní/ním již nebavit...

Vyhoření manažerů? Co stojí za rostoucím trendem?

Téměř dva roky po začátku pandemie je vyhoření na...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Díky PetřeBýt nebo nebýt autorita v oboru? Pozor na fake autoritu!