Chcete dát výpověď? Umělá inteligence vás práskne

527

Proč se dnes zabývat tímto článkem? Protože dle IBM technologie a jejich umělé inteligence z 95 % přesností zjistí, kdo plánuje ze společnosti odejít. Nejdříve jsem měl za to, že zaměstnanec navštíví pracovní portály a skript zachytí nějaká klíčová slova ve vyhledávání, samozřejmě vše v pracovní době a na pracovním počítači nebo, že se v kuchyňce někdo zmíní, ale ono to bude složitější…

IBM dnes dostává cca 8 000 CV denně a zaměstnává cca 350 tisíc zaměstnanců. Náklady na udržení takové masy lidí vyžadují už sofistikované nástroje s ohledem na náklady, které to sebou nese i na jejich nábor. Proto se firma zaměřuje podrobně na to, jak predikovat změnu chování u zaměstnance a případně předejít jeho výpovědi.

„Protože nejlepší čas, jak se dostat k zaměstnanci, je ještě předtím, než odejde!“

IBM HR a umělá inteligence

Společnost IBM HR má patent na svůj predikativní program, který je popsán jako predikce vyčerpání nebo opotřebení, který byl vyvinut společností Watson. Za případný nepřesný překlad se omlouvám. Úspěšnost jejich metody je prostřednictvím analýzy mnoha datových bodů. Trvalo dlouho, než se společnost do tohoto projektu dala, ale již dnes má ušetřeno téměř 300 milionů dolarů na retenčních nákladech.

Přečtěte si také:  Barvy a jejich vliv v práci a pracovním prostředí

Nástroj pro retenci skrze AI je součástí sady produktů IBM, které jsou navrženy tak, aby podporovaly tradiční přístup k řízení lidských zdrojů. Od doby, kdy IBM implementovala technologii více, včetně dalších cloudových služeb a další modernizace, technický gigant snížil velikost svého globálního personálního oddělení o 30 %.

IBM se ale potýká s dalšími problémy. Transparentnost u jednotlivých zaměstnanců ohledně jejich kariérního postupu je problémem, ve kterém mnoho společností stále selhává. A to se stává kritičtější oblastí k řešení.

Lepším porozuměním vzorců dat a přilehlých dovedností se IBM AI může dostat do silných stránek jednotlivce. To zase umožňuje manažerovi nasměrovat zaměstnance na budoucí příležitosti, které možná neviděl pomocí tradičních metod. Zjistili, že průzkumy manažerů nebyly vždy přesné. Manažeři jsou v hodnocení spíše subjektivní, a tak kariérní cesta zaměstnance může být někdy zdlouhavá.

Technologie IBM může zobrazit úkoly, které zaměstnanci plní, vzdělávací kurzy, které absolvovali a také všechna hodnocení, která získali. Prostřednictvím těchto datových bodů mohou AI dovednosti a HR manažeři získat lepší porozumění v zaměstnanecké sadě dovedností a kompetencí, než by získali hodnocením zpětné vazby z kvartálních nebo ročních manažerských průzkumů.

Přečtěte si také:  Marketing pro personalisty? Jak na sociální sítě?

IBM My Career Advisor

IBM také opustila další základ klasického HR a tím bylo roční hodnocení výkonu. Společnost hodnotí zaměstnance za růst jejich dovedností v rámci jejich čtvrtletní zpětné vazby s vedením. AI se také zlepšuje v poskytování zpětné vazby zaměstnancům. Virtuální AI asistent společnosti IBM My Career Advisor pomáhá zaměstnancům určit, kde potřebují zvýšit své dovednosti.

Nová éra lidských zdrojů zaměřených na AI však zlepší něco, co mnoho HR týmů pod vedením lidí nedokáže zvládnout stejně efektivně jako stroj, který dokáže rozpracovat miliony datových bodů a naučit se novým způsobem s nimi pracovat nebo poskytovat nové pohledy. Uznávání skutečného potenciálu zdrojů jednotlivců sloužící jako motor pro rozvoj společnosti.

Určitě zajímavé řešení pro giganty, jakým je IBM. Pro střední a malé firmy, je AI zatím hudbou budoucnosti, ale věřím, že i některé prvky do jejich personální práce časem proniknou.

- Reklama -
Předchozí článekKrál manipulátorů přichází a majitel nic netuší
Další článekEmpatie? S tím běžte k čertu
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.