Chcete mít moc? Téma moci v práci

535

Mám pro vás citát: „Být mocným je jako být dámou. Pokud musíte lidem říct, že jím jste, pak jím nejste.“ řekla Margaret Thatcher a má pravdu. Pokud musíte říkat lidem, že jste, tak vlastně nejste. Osobně se mi zdá velice fascinující studium moci. Moc definujeme sílu jako, osobu nebo věc, kterou má nebo vykonává určitou autoritu nebo vliv. Takže to v podstatě znamená, když používáme sílu, využíváme naši autoritu k získání něčeho. Ale jaké druhy moci používáme v naší práci?

Každý má moc, opravdu každý. A já nevěřím, že moc je zas tak úplně špatná věc. Problémem nastane, když je nějaká moc využívána nevhodně. Zde jsou některé běžné druhy moci, které se určitě nacházejí i na vašem pracovišti.

1. Nucená moc

Institut rodinných firem

Tato moc je spojena s lidmi, kteří jsou schopni potrestat ostatní. Lidé se obávají důsledků toho, že neudělali to, co bylo od nich požadováno.

2. Spojující moc

Je založeno tam, kdo jí objeví a pozná. Tato osoba ví, a má dobrý sluch a intuici, rozezná a umí spojovat další silné jedince v rámci organizace.

Další článek:  Achillova pata firem = kandidáti, zaměstnanci, manažeři

3. Expertní moc

Pochází z odbornosti člověka. Obvykle tuto moc využívá osoba s uznávanou dovedností nebo prokázaným úspěchem.

4. Informační moc

Je obvykle uplatňována těmi, kteří mají přístup k cenným nebo důležitým informacím, májí tak informační sílu.

5. Legitimní moc

Moc tohoto druhu pochází z pozice, kterou drží dotyčný člověk. To souvisí s odpovědností a právem člověka. Občas můžete také slyšet označení jako moc poziční.

6. Referenční moc

Lidé, kteří jsou dobře vnímáni a mají respekt ostatních.

7. Moc odměny

Je založena na schopnosti člověka poskytnout někomu odměnu. Tyto odměny mohou pocházet z pracovních úkolů, plánů, plateb nebo výhod.

Jak můžete vidět, existuje mnoho různých způsobů, jak se moc může projevit. A proto je důležité si uvědomit, že ve všech nás existuje moc. Je také možné, že máte různé typy moci ve spojení s různými skupinami nebo situacemi.

Nyní zpátky k negativnímu dopadu moci. Vidím nejčastěji dvě věci při využívání moci u lidí. První se točí kolem pokusu o použití alespoň nějakého druhu moci, který nemají a druhý, kdy pomocí špatných druhů moci se snaží dosáhnout výsledku.

Další článek:  14 tipů pro Váš úspěšný životopis!

Abyste pomohli identifikovat svou „zónu moci“, věnujte chvíli pozornosti a přemýšlejte o tom, jak se snažíte ovlivňovat činnost ostatních. Tyto popisy můžete použít jako své sebehodnocení. Ohodnoťte se na stupnici od 1 do 5 v každém z různých typů moci. S tím, že 1 není vůbec charakteristické pro vás a 5 je zcela charakteristické.

Pokud jste k sobě upřímní, tak doufám, že výsledky pro vás budou užitečné. Nejen pro způsob, jakým používáte moc, ale i pro způsob, jakým jiní využívají moc nad vámi.

- Reklama -