Chcete podnikat na volné noze? Tak čtěte…

728

Úspěšná práce na plný úvazek, slušný plat není pouze kariérním snem, ale dnes již běžnou realitou. V těchto dnech, více a více lidí požaduje určitou formu flexibility, samostatnosti a také lepší rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Chtějí si být svým vlastním šéfem, řídit své vlastní plány a projekty a mohl bych pokračovat. Proto není překvapující, že tak mnoho lidí se rozhodlo a rozhoduje pro život na volné noze.

Tento posun ve způsobu, jakým nad tímto tématem přemýšlíme se dá označit i jako určitý milník trhu práce. Je to zcela nový svět, kde lidé nabízejí své dovednosti a služby organizacím pro krátkodobé, ale i dlouhodobé projekty. Forma pracovního úvazku se bude vlivem ekonomiky a informačních technologií vyvíjet do nejrůznějších podob flexibilních úvazků, ale zpátky k tématu vlastního podnikání a co je třeba vše vzít v úvahu, když se rozhodnete jít na volnou nohu.

Kontrola
Jednou z obrovských výhod podnikání je úroveň kontroly nad vaší kariérou. Budete hození do řady úkolů a projektů a nuceni si vybrat činnosti a aktivity do jakých se zapojíte a kolik času do čeho investujete. Jste dodavatel a ten dodává specifické výstupy, a tak kontrola vaší práce je to hlavní, co se musíte naučit.

Institut rodinných firem
Další článek:  18 kroků dokonalého LinkedIn profilu!

Riziko
Smluvní zakázky jsou obecně méně bezpečné než ty trvalé anebo ty, pod záštitou štědrého zaměstnavatele. Živnostníci a podnikatelé, kteří jsou dobří ve své práci, obvykle dostanou doporučení za doporučením, ale bez ohledu na to, jak dobří jsou, vždy je zde velká míra rizika. Když organizace šetří, a snižují výdaje, jste ti první, kdo končí. Žádné odstupné, žádný padáček, bonus na rozloučenou, děkujeme a odejděte.

Peníze
Mnoho lidí bude mít rychlou vidinu zvýšení platu. Výši vaší hotovosti budete muset neustále zvyšovat, aby bylo dostatek rezerv na nejrůznější vydání i na ta neočekáváná a nová. Celá řada nových daní, EET, srážek a dalších nákladů vás pomalu a jistě tlačí do kouta a směřuje vás ve vyhledávání klientů, kteří jsou pro vás perspektivní, a to mně věřte je běh na dlouhou trať.

Odbyt
Milujete pohovory? Tak na volné noze si jich užijete spoustu, je to totiž hodně podobná hra. Odběratelé si testují své dodavatele a někdy je sráží s podmínkami, potají jim upravují smlouvy, tlačí je právníky, mění podmínky realizace, někdy hotová džungle, ale prodej musíte vždy zrealizovat, bez ohledu na to, jaké klacky zrovna přeskakujete. Prodej je prodej a ten tvoří hotovost.

Další článek:  Chcete být na volné noze?

Nechci nikoho od práce na volné noze odradit, ale není to jednoduché rozhodnutí. Je spousta věcí, které se musíte naučit nebo si je můžete outsourcovat. Řada jednání, která budete muset podniknout. Spousta pokusů a omylů, než se dostanete tam, kam chcete. Nakonec je to cesta a cesta je poznání a cíl. Pokud chcete získat maximum z benefitů, které být na volné noze obnáší, budete toho muset obětovat více než si myslíte, ale stojí to za to.

Odebírejte můj email newsletter zdarma a již vám nic neuteče. Novinky, tipy a rady pro vaši práci, zaměstnání nebo kariéru, ale také témata pracovního a osobního života. Odebírejte zde.

 

- Reklama -