Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Nábor zaměstnanců | RecruitmentJak na úspěšný náborový marketing v praxi?

Jak na úspěšný náborový marketing v praxi?

Sdílejte

Jste ti, co jen vystřelí svůj inzerát a čekají na reakci uchazečů nebo patříte k těm, kteří hledají ta správná místa a kanály a pak vystřelí své sdělení?

Náborový marketing

Náborový marketing je termín, který je stále více zmiňován v souvislosti s aktuální situací na trhu práce. Pojďme se společně podívat na to, co vše tento termín obsahuje. Marketing v náboru zaměstnanců zahrnuje všechny aktivity a strategie zaměřené na budování a udržování značky zaměstnavatele, rozšiřuje dosah a prezentaci kariérních příležitostí, buduje a rozvíjí vztahy s kandidáty a spravuje všechny kanály za účelem akvizice.

Přečtěte si také: 6 tipů pro váš personální marketing

Témata náborového marketingu

Existuje několik souvisejících témat, které se týkají náborového marketingu. Můžeme se setkat s termíny, jako je branding zaměstnavatele, zaměstnanecká značka nebo employer branding, také do této skupiny patří online marketing a akvizice talentů a celá řada dalších hesel. Nyní můžeme zúžit definici do následujících bodů, kterými jsou činnosti, strategie, budování a udržování značky zaměstnavatele, prezentace a dosah pracovních nabídek, budování a rozvoj vztahů s kandidáty a samotný management inzerce.

Marketingové aktivity v náboru dnes definujeme na dva druhy aktivit, a to na tradiční a progresivní. Tradiční aktivity se dnes jeví, jako málo efektivní a značně nákladné, z dlouhodobého pohledu.

Přečtěte si také: Personální marketing a obsah. Proč a jak s ním pracovat?

Aktivity náborového marketingu

Tradiční aktivity náborového marketingu obvykle oslovují pouze aktivní kandidáty, tedy ty, kteří hledají práci aktivně.

  • Inzerce na pracovních portálech
  • Prohledávání databáze životopisů
  • Standardní umístění pracovních nabídek na firemním webu
  • Tisková inzerce, oběžníky, regionální noviny, lokální tiskoviny

Tyto metody dnes sice přináší reakce uchazečů, ale jen ty, které již jiné způsoby hledání práce nevyužívají a také pouze, které práci aktivně hledají. Firmy přichází o možnosti oslovení dalších skupin uchazečů, které vyhledávají práci jiným způsobem.  Tento způsob dnes označuji jako vystřel a čekej.

Přečtěte si také: Personální marketing je válka. 10 rad, jak být konkurenceschopný zaměstnavatel na trhu práce.

Moderní přístup k náboru zaměstnanců

Moderní aktivity náborového marketingu, oslovují jak aktivní, tak i pasivní kandidáty, kteří aktuálně nehledají, ale prezentací nabídky práce můžeme jejich rozhodnutí a postoj ovlivnit.

  • Marketing sociálních médií
  • Online marketingové aktivity
  • PPC ( Pay per click reklamy)
  • SEO (optimalizace pro vyhledávače)
  • Affiliate marketing atd.

Tyto aktivity jdou jakoby napřed uchazečům, ale i pouhým návštěvníkům. Chtějí upoutat jejich pozornost, dle jejich zájmů, způsobu komunikace a v místě, kde se aktuálně vyskytují. Tento způsob označuji jako najdi a vystřel.

Přečtěte si také: Personální marketing a strategie vašeho náboru

Marketingové a personální oddělení dnes čelí různým přístupům, které jsou vyžadovány pro správný náborový marketing. Reklamní agentury se koukají optikou peněz a marketingových aktivit, což je v pořádku, ale náborový marketing je tak trochu o něčem jiném. Náborový marketing je o marketování kandidáta, kterého chceme získat pro naši nabídku práce, skrze naše sdělení, firemní kulturu, komunikaci, strategii a hodnoty.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články