Outsourcing náboru zaměstnanců? Recruitment proces outsourcing je tady

1608

Asi se někteří z vás setkáváte poprvé s termínem outsourcingu. Asi ještě novější pro vás bude služba, která již v západní části Evropy je dobře etablovaná. Služba se jmenuje ve zkratce RPO a znamená Recruitment proces outsourcing, tedy jakýsi outsourcing náboru zaměstnanců. Již wikipedie má své heslo na toto téma: Recruitment process outsourcing

Proč vůbec se tímto tématem zabývat je, že řada procesů a postupů v oblasti náboru zaměstnanců v poslední době zaznamenává přechod od vnitřních služeb k externím řešením, a to z důvodu nejen úspor nákladů, ale především kvůli zesílení kvality náborových zdrojů a zefektivnění procesu.

Institut rodinných firem

Přečtěte si také: Špatný nábor zaměstnanců vás přijde na statisíce, nevěříte?

Recruitment proces outsourcing – Outsourcing procesu náboru

Každá firma si dnes nemůže dovolit mít svého náborového specialistu, případně větší organizace si nemohou dovolit, aby jejich personalista byl náborář na fulltime. Upřímně personální agentury často pracují nárazově a čerpají z databází, to s outsourcingem náboru zaměstnanců nemá nic společného.

Další článek:  Firmy se rvou o lidi a co dělá stát?

Proč outsourcovat nábor zaměstnanců

V současné době celá řada společností využívá služby externistů, jako příklad můžeme uvést firmu která se vám stará o počítače a jejich správu, případně máte externí mzdovou účetní firmu, externí reklamní agenturu, grafika atd. S využitím této moderní služby je to stejné. Každá firma potřebuje krátkodobě nebo dlouhodobě příliv kvalitních kandidátů.

Outsourcing personalistiky a náboru zaměstnanců, se využívá především pro jeho jednoznačné výhody, které jsou obvykle vyšší přidaná hodnota, rychlost, zastupitelnost, ale i flexibilita a možnost si v průběhu spolupráce upravit cokoliv či nastavit konkrétní parametry služeb.

Přečtěte si také: Nestíháte, nezvládáte nábor zaměstnanců?

I outsourcing má ale svá rizika, ale těm vždy předejte kvalitní přípravou spolupráce.

Pro koho je outsourcing náboru zaměstnanců určen

Dle mě spíše pro menší společnosti, které nemají náborového specialistu či svého HR manažera, personalistu a potřebující nábor zaměstnanců řešit nepravidelně. Také se jedná o společnosti, které nemají dostatečné znalosti o náboru zaměstnanců, majitel není spokojen s kandidáty na volná pracovní místa a ví, že výhledově bude tuto oblast pokrýt.

Další článek:  Jak napsat dobrý pracovní inzerát, aby nestál za...

Jsou to ale také společnosti, které mají časově omezenou potřebu najmout větší množství zaměstnanců, pro nějaký krátkodobý nebo dlouhodobý projekt. Už, se ale objevují také klienti, kteří řeší chtějí snížit náklady na personální agentury, ale potřebují jejich know-how.
– společnosti, které outsourcingem řeší smluvně cenu služby a další parametry, finanční instituce apod.

Přečtěte si také: Proč nábor zaměstnanců bez personálního marketingu nezvládnete?

Nábor zaměstnanců jinak: Outsourcing náboru

Firma si obvykle tzv. zapůjčí kvalifikovaného náboráře, a to jednorázově i dlouhodobě nebo a poskytoval jí pak nabízí garantovanou úroveň kvality služby. Outsourcing bude pravděpodobně v této době i blízké budoucnosti častou službou, jak s ohledem na náklady tak svou flexibilitu.

Přečtěte si také: Nábor zaměstnanců je o hledání kvality, nikoliv kvantity!

 

- Reklama -