Co takhle založit si personální agenturu?

8899

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek, když pomineme licenci Ministerstva práce. Diskuse o tom, zda by tento průmysl měl být lépe regulován a jak, ponecháme na jindy. Aktuálně je v České republice něco málo přes 1800 agentur. Některé jsou zaměřeny jen na zprostředkování zaměstnání, ale celá řada z nich i na agenturní zaměstnávání. Mnoho lidí velice rychle získá pocit, že je to zajímavý obor a zkusí si založit vlastní podnik. Obvykle si vezmou větší kus koláče, než dokážou sníst, ale ambice jsou ambice.

Přečtěte si také: Jak měřit úspěšnost Vašeho náboráře nebo personálního oddělení?

Založit personální agenturu je…

Celá řada zakladatelů personálních agentur nebo špičkových personálně-poradenských agentur netvoří přirození manažeři nebo personální konzultanti. Je to tak trochu alchymie nastavit vlastní firmu tak, aby fungovala v tomto specifickém a náročném oboru.

Tajemství úspěchu?

Za prvé, každý úspěšný personální konzultant, který uvažuje o zřízení vlastního podnikání, potřebuje být vybaven celou řadou kompetencí a schopností. Silné stránky personálního konzultanta obvykle nebudou kompetence špičkového obchodníka a naopak. Pro samostatný výkon práce budete potřebovat zkušenosti s podnikáním, budování vztahů, schopnost nalézt zdroj na vhodné kandidáty pro své klienty, kompetence finanční gramotnost a mohl bych pokračovat. Co je ovšem nejzásadnější kompetence je schopnost odkrývat lidský potenciál v uchazečích. Být empatický a umět nahlédnout do hloubky osobnosti. Rychle analyzovat profil kandidáta s požadavkem firmy, pochopit a vnímat prostředí firmy klienta a její kulturu a to jsem ještě neskončil.

TIP:  Už se zase ve firmě hádáte? Řešíte konflikt na pracovišti?

Přečtěte si také: Personální poradenství v 21. století

Dále…

Vytvoření webové stránky nebo dokonce menších stránek na klíčová slova, SEO optimalizace, marketingové budování Vaší značky, vytvoření databáze, systém na správu uchazečů, toto vše vyžaduje čas a peníze. Nalezení kancelářských prostor, platby za telefony, výpočetní technika, IT správa a služby, reklama, pracovní inzerce, je také velice nákladné. Pokud budete chtít mít další zaměstnance, počítejte dále. Lze to přirovnat ke stavbě domu. Myslíte si, že stavba bude dokončena během šesti měsíců, ale vyskytují se další překážky a vyskakují další náklady. Založení personální agentury je náročné, jako každý jiný business a toto je i důvod proč tolik personálních agentur brzy zkrachuje.

Polovina startupů v Evropě zaměřených na personální služby zkrachuje do pěti let. Když se podíváme na obor z pohledu patnácti let, jsou čísla ještě tvrdší. Celá řada agentur prostě není schopna vytvořit úspěšný business model. Kdo od Vás bude nakupovat Vaše služby, za kolik a jak, plus k tomu připočtěte českou náturu zákazníka, který si tyto služby takzvaně udělá sám a nejlépe a máte problém. Také je zde vnímání práce personálních agentur spíše negativní.

TIP:  Jak si stojí generace X, Y a Z na pracovišti

Přečtěte si také: Kariérní poradce nebo personální agentura?

Níže jsem pro Vás připravil 4 nejlepší tipy

Strategie Vašeho odchodu

Personální agentura a její business je velice úzce spjat se vztahy a budováním kontaktů. Pokud toto nemáte, je velice těžké na trhu uspět. Musíte mít jasný plán, jak budovat vazby a úspěšně tvořit obchod. Jak budete měřit úspěšnost Vašeho podnikání. Jak přilákáte klienta a na co? Proč budou kupovat právě od Vás a Vaše služby? Kolik si za ně budete účtovat?

Jasně definujte svůj trh

Častou chybou personální agenturu je, že agentura bude dělat všechny služby a stejně dobře. Klient pak nabere pocit, že nejste na nic specializovaní a to vede k tomu, že se často obrátí na konkurenci. Je lépe začít od lehčích a nenáročných služeb, relativně rychlých a po jejich zvládnutí se můžete pouštět do složitějších. Služby opakujte pro svou vlastní praxi a získání referencí. Reference jsou v této oblasti klíčové.

Přečtěte si také: Chcete mít personální agenturu?

Tvorba obchodního plánu

Pokud nechcete tvořit obchodní plán, budete si později vytvářet velké problémy. Obchodní plán není vytvořen výhradně za účelem definice investic a nákladů, ještě důležitější je určen k objasnění si smyslu podnikání a celkové finanční náročnosti. Vytvořením plánu si ujasníte Vaši finanční strategii do budoucnosti. Budete mít možnost vidět, kdy dojde ke zlomu a co je nejdůležitější, uvidíte, kdy budete muset začít vydělávat peníze.

TIP:  Kariérní poradce nebo personální agentura?

Marketing a budování Vaší značky

Personální agentury jsou spíše nešikovné, pokud jde o marketing a branding. Silná slova a argumenty jsou často nejasná a povrchní. Stejně jako personálnímu konzultantovi chybí znalost obchodu a finanční gramotnost, často mu chybí i znalost marketingu a marketingových principů. Agentury si neuvědomují nutnost investic do své značky, marketingu a získávání obchodu kontinuálně. Personální agentura musí vyniknout svým marketingem a to především v době, kdy marketingové principy a postupy hrají prim v získávání kandidátů na trhu práce.

Přečtěte si také: Motivace je základ vašeho úspěchu

Co potřebujete pro úspěch?

Oněch 100% se určitě mění v čase. V roce 2010 bych to popsal jinak, dnes to vnímám takto:

Obchod 50%
 • znalost obchodní strategie
 • obchodně-finanční gramotnost
 • obchodní dovednosti a kompetence
 • dobré vazby a dlouhodobé obchodní kontakty
 • schopnost obchodní akvizice
 • znalost správy a rozvoje zákazníků, CRM
Marketing 25%
 • marketingové znalosti a principy
 • online i offline marketing
 • kompetence marketingového specialisty
 • znalost SEO, PPC,
 • praxe a znalost sociálních sítí a jejich rozvoje
Personalistika 25%
 • bohatá personální praxe z firemního prostředí
 • praxe personálního konzultanta, recruitera, poradce
 • znalost postupů a personálních procesů

+ štěstí a vytrvalost! Určitě jsem na něco zapomněl!

PS: poradenství pro založení personální agentury neposkytujeme, děkujeme za pochopení.

- Reklama -