Kobot – budoucnost průmyslové výroby?

Máme se začít bát o pracovní místa nebo jde o oboustranně výhodnou spolupráci? Spojení robota a pracovníka ve výrobě je možná budoucnost?

26

Dle studie vědců z Pekingské univerzity z minulého měsíce ukázala, že masové používání robotů v téměř 300 městech v letech 2006 až 2016 pomohlo čínským továrnám vyrábět prémiovější produkty vyšší kvality a zvýšilo globální konkurenceschopnost země jako celku. Do roku 2025 bude více než 70 % velkých továren v Číně používat roboty.

Upřímně, pokud máme být konkurenceschopní na globálním hřišti, budeme muset v tomto tématu asi více přidat, co myslíte?

Institut rodinných firem

Učící se roboti

Když jsem četl článek, že robot v montážní továrně v Číně se naučil číst myšlenky lidí s 96 % přesností, podle zprávy South China Morning Post (SCMP) prostřednictvím WION, tak jsem zprávu již zařadil mezi podobné, z předchozího roku.

To, co mě ovšem nenechává klidným je to, jak moc roste snaha o samostatnost robotů a jak intenzivně je využívána umělá inteligence k těmto výzkumům. Další strana je téma soukromí a samostatnosti vůle člověka v rostoucí snaze o robotizaci a ztrátu osobního prostoru, které je s tímto tématem také hojně zneužíváno.

„V moderní průmyslové výrobě dnes tvoří montážní práce 45 % celkového pracovního zatížení a 20 až 30 % celkových výrobních nákladů.“ Zdroj: China Mechanical Engineering.

Kobot – kolaborativní robot

Kolaborativní robot, také nazýván „cobot“, který postavil tým z Intelligent Manufacturing Innovation Technology Center v China Three Gorges University, který je schopen se při sestavování složitého produktu napojit se na mozkové vlny lidského spolupracovníka a sbírat elektrické signály z jeho svalů, čímž se neguje potřeba komunikovat výstupy se strojem. Stroj totiž ví, co má udělat.

„Počet průmyslových robotů v Číně od roku 2016 roste tempem 15 % ročně, řekl v úterý v Pekingu.“ Wang Weiming.

Po stovkách hodin testování robot dokáže zachytit záměry lidského pracovníka a reagovat tak jak je třeba. Přenést předmět, umístit výrobek na montážní linku, stejně jako předání nástroje, aniž by mu to někdo řekl. Snaha těchto experimentů je výrazně urychlit výrobní proces.

Další článek:  Návod: "Jak na americký sen?" Dělejte co nemůžete!

Robot a člověk

I když se tvrdí, že robot odvedl svou práci s 96 % úspěšností, robot někdy bohužel nedokázal zachytit podněty kvůli povaze lidí, kteří se snadno rozptýlili jiným podnětem. Bez pomoci opakujících se úkolů tovární práce, je robot schopen zvládnout pouze 70 % mentálních příkazů, ale to je dle mě i tak dobrý výsledek.

Pokud by mělo dojít k masivnímu rozvoji těchto cobotů, museli by se pracovníci trénovat v koncentraci a ovládat své soustředění, aby jim robot lépe porozuměl. Pro další vývoj se bude muset nasadit několik dalších testovacích provozů.

„Na každých 10 000 pracovníků v Číně připadalo 246 robotů, což je dvojnásobek světového průměru, řekl Wang, ale většina byla postavena pomocí technologie vyvinuté na Západě, která si někdy nedokázala poradit s náročným prostředím v Číně.“

Zdroj: Chinese scientists build factory robot that can read minds on the assembly line

- Reklama -