Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Nábor zaměstnanců | RecruitmentČtyři strasti a bolesti vašeho personálního marketingu

Čtyři strasti a bolesti vašeho personálního marketingu

Sdílejte

Dnešní trh musí čelit zcela novým překážkám, se kterými se do této doby nemusel zase tak vypořádávat. První krize byla přebytkem, přetlakem kandidátů nad poptávkou trhu práce. Na jedno místo se hlásilo dvacet a více kandidátů. Dnes je situace zcela opačná. Jednoho kandidáta hledá dvacet firem současně.

Již jsem zaznamenal názor, jak si zaměstnanci budou po krizi více vážit svého místa. Říkat si o nižší platy, nebudou si tak vyskakovat, pokora je donutí přehodnotit své pozice apod. Já nevím, ale mě to přijde jako stále stejná píseň, kterou slyším již přes deset let.

Kolečko myšlení dnešních majitelů firem a představenstvech jede svou setrvačností. Na jednu stranu tomu rozumím, je to těžké myslet jinak, když dvacet let to fungovalo skvěle. Takové podnikání ale je, stále se měnící. Jenže měnit se, je tak těžké a náročné. Flexibilita a adaptace zdá se být tím správným heslem těchto let.

Trh práce ještě přiostří ostří

Mám pro vás nedobrou zprávu. Trh práce bude stále stejně neukojený, jako tomu bylo do teď. Stále i po krizi bude nedostatek klíčových pozic. Sice se některé pozice přesunou jinam, některé se krátkodobě vyřeší. Vyčerpá se polštář agenturních zaměstnanců. Přiostří se kontrola produktivity a efektivity, budou se dohánět ušlé zisky, ale stále budeme čelit stejnému nedostatku lidí, jako tomu bylo před krizí.

Problém číslo jedna – Stále stejné postupy

Některé pokusy hledat lidi skrze sociální sítě pro některé pozice jistě funguje skvěle, ale již cca přes dva roky vidím, že tyto zdroje mají také své limity a řady kandidátů zde také prořídly. Dobře tedy, válka o talenty se komplet přemístila na sociální sítě a PPC systémy, ale i zde již je patrný silný přetlak nabídky. Off-line moc nefunguje, neboť je hrozně drahý a nedá se měřit, a tak se vracíme zpátky k podstatě personálního marketingu.

Mířím především tam, kde a jak má být uchopena celá komunikace organizace? Jednotná, plánovaná, obsahově sourodá apod. Mířím tam i proto, že tak jak firma komunikuje, takový obraz o sobě vysílá? Firmy masivně investují do propagace svých produktů a služeb, ale již minimálně do konceptu své firemní komunikace, ať už produktové nebo té personální, případně té interně personální.

Stále více prostředků jde do propagace pracovních míst, ale méně se řeší, co se propaguje a jaký to má dopad na trh kandidátů. Již málo se řeší to, aby kandidát neutekl ve zkušební době a téměř vůbec se neřeší to, aby se za dva roky nezačal rozhlížet u sousední firmy.

Systematicky vytvářet značku si žádá mozek a vytrvalost. Mozek především kreativní, upřímně každá firma má tak cca jednoho maximálně dva unikátně kreativní lidi tohoto druhu. Budování image, budování značky, je ucelený koncept. Usměvavé tváře zaměstnanců nejsou řešením.

Značka zaměstnavatele je jako semínko. Dnešní způsob komunikace na trhu práce tyto firmy spíše pojídají, než pomáhají k jeho růstu.

„Nikdy nepište do reklamy nic, co by neměla číst vaše rodina. Nebudete vykládat lži své ženě. Nevykládejte je ani té mojí.“ — David Ogilvy

Problém číslo dvě – Proboha hlavně se odlišit

„Tak jasně“, jak mi řekl můj klient. Něco tam dáme, Jirka z patra udělá obrázek a jedem. Tak zde mám jednu výtku. Personální marketing je marketing zaměřený na lidi. Když neumíte prodat sebe, produkt, službu, jak můžete prodat pracovní místo? Personální marketing nemůže proboha dělat každý!

Firma zalitá sluncem je trapas a basta. Tykání a smajlíky jsou taky trapné, možná spíše debilní. Kandidát především není idiot. Očekává respekt, úctu, nějakou formu etiky a komunikace. Šokovat je dobré pro statistiky příspěvku a vychloubání na fórech pro marketéry, ale otevřenou pozici vám to neprodá.

V rámci personálního marketingu zastupuji desítky firem. Víte, co vždy skvěle funguje? Pravdivost, transparentnost, dobrá komunikace, do toho srdce. Klišé? Ani náhodou, tak to prostě je!

„Pokud se snažíte přesvědčit lidi, aby něco udělali nebo koupili, myslím, že byste měli používat jejich jazyk, jazyk, ve kterém uvažují.“ — David Ogilvy

Třetí problém: Megalomani a vykrádači

Řešením ani není rozstřílet konkurenci ukázkou nabušené výplaty a „18+1 benefity naší firmy“. Tohle prostě také nefunguje. Dříve se každý doví, každý, jaké to u vás je nebo není. Benefity a plat jsou fajn, ale to LIDI dělají firmu firmou. Vykrádači, cílené kampaně na konkurenci jsou standardní metodou guerilla marketingu a věřte, že fungují. Někteří možná přeběhnou, ale někteří se rádi vrátí. Nakonec nula od nuly pojde. Nevstupujte dvakrát v jednu řeku.

Čtvrtý problém – Stále stejné chyby

Ignorace a amatérismus. Existují základní marketingové principy a pravidla, která vždy fungují. Děláním nestandardních marketingových způsobů komunikace jen vyhazujete peníze. Bojíte se, že někdo ukáže vaši neschopnost tvořit koncept personální komunikace od A do Z správně? Dovolte mi navrhnout testament personálního marketingu.

„Rádi nakupujeme, ale nemáme rádi, když se nám prodává.“ — David Ogilvy

Testament personálního marketingu

  1. Úspěšný personální marketing je zčásti umělecké řemeslo, inspirace, ale ponejvíce know-how a tvrdá práce.
  2. Personální marketing si sami neuděláte? Uděláte, možná se i ztrapníte, možná i ušetříte?
  3. Bohužel kreativní není každý. Kreativní agentura vám může hodně pomoci, když si řeknete o pomoc.

„Jestliže to neprodává, není to kreativní.“ — David Ogilvy

  1. Pocit nutkání, že člověk by měl především bavit nebo šokovat, místo prodat pracovní místo je nakažlivý.
  2. Klíčem k úspěchu je něco slíbit, ale také se to musí dodržet!
  3. Opravdu se vyplácí před koncipováním náborové reklamy dokonale prostudovat zaměstnavatele!
  4. Smyslem personálně marketingové kampaně je přimět kandidáta k tomu, aby vás jako zaměstnavatele chtěl vyzkoušet.
  5. Co platí pro jednoho zaměstnavatele neplatí pro druhého.
  6. Co platí pro jeden kraj, nefunguje v jiném.
  7. Náborové kampaně jsou příliš složité, není jasné co komunikují. Střelba na deset terčů není efektivní.
  8. Postihnout v personálním marketingu hodně věcí najednou vychází na prázdno.
  9. Náborovou kampaň a jakékoli sdělení určené pro trh práce pište jazykem cílové skupiny. Ředitel a sekretářka nejsou těmi pravými. Lidé z HR tuší, ale nemíří často správně.
  10. Dobré personálně marketingové kampaně můžete vzít a za rok je zopakovat a se stejným efektem.
  11. Naposledy říkám: „Myslete jako kandidát!“

Photo by Prateek Katyal on Unsplash

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Dnešní trh musí čelit zcela novým překážkám, se kterými se do této doby nemusel zase tak vypořádávat. První krize byla přebytkem, přetlakem kandidátů nad poptávkou trhu práce. Na jedno místo se hlásilo dvacet a více kandidátů. Dnes je situace zcela opačná. Jednoho kandidáta hledá...Čtyři strasti a bolesti vašeho personálního marketingu