Dan Gilbert: Čas přetváří naše hodnoty. Mění naše osobnosti.

462

„Lidské bytosti jsou nedokončená díla, která se mylně domnívají, že jsou hotová.“ Dan Gilbert představuje nedávný výzkum fenoménu, který nazývá „iluze konce historie“, ve kterém si představujeme, že člověk, kterým jsme teď, je stejný jako člověk, kterým budeme do konce života. Nápověda: není tomu tak.

Záleží na něčem z toho?

Je to jenom forma falešné predikce, která nemá důsledky? Ne, záleží na tom docela dost a dám vám příklad proč. Mate to naše rozhodování a to důležitým způsobem. Vybavte si v mysli jenom pro sebe svého oblíbeného hudebníka dnes a svého oblíbeného hudebníka před 10 lety. Moje máte na obrazovce. Zeptali jsme se lidí, aby nám předpověděli a řekli, kolik by zaplatili právě teď, aby mohli vidět svého současného oblíbeného muzikanta hrát živě za 10 let a průměrně, lidé řekli, že by zaplatili 129 dolarů za lístek. Ale přitom když jsme se zeptali, kolik by dnes zaplatili za koncert člověka, který byl jejich oblíbenec před 10 lety, řekli pouze 80 dolarů. V perfektně racionálním světě by tohle měla být stejná čísla, ale přeplácíme za příležitost naplňovat naše současné preference, protože přeceňujeme jejich stabilitu.

Přečíst
Najděte svou práci skrze sociální sítě

Proč se to děje?

To přesně nevíme, ale pravděpodobně to souvisí s lehkostí si vybavovat a těžkostí si představovat. Většina z nás si pamatuje, jací jsme byli před 10 lety, ale přijde nám těžké si představit, jací budeme a pak se mylně domníváme, že proto, že je těžké si to představit, tak není pravděpodobné, aby se to stalo. Když lidé říkají, „To si nedovedu představit“, často hovoří o jejich vlastním nedostatku představivosti, ne o nepravděpodobnosti té události, kterou popisují.

O co jde?

O co jde hlavně je, že čas je mocná síla. Transformuje naše preference. Přetváří naše hodnoty. Mění naše osobnosti. Zdá se, že tento fakt dokážeme ocenit, ale pouze v retrospektivě. Jen když se díváme zpátky, uvědomujeme si, kolik změn se děje za 10 let. Je to jako kdyby, pro většinu z nás, současnost byla magická doba. Je to hráz na časové ose. Je to moment, ve kterém se konečně staneme sami sebou. Lidské bytosti jsou nedokončená díla, která se mylně domnívají, že jsou hotová. Člověk, kterým jste právě teď, je stejně tak pomíjivý, prchavý a dočasný jako všichni lidé, kterými jste kdy byli. Jedinou konstantou v našem životě je změna.

- Reklama -
Předchozí článekPetr Kmošek, živnostník roku 2013 Pardubického kraje v top 10
Další článekJak na efektivně na nábor absolventů?
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.