Personalistika a lidské zdroje | HRDeepfake a pracovní pohovory. Realita budoucnosti interview

Deepfake a pracovní pohovory. Realita budoucnosti interview

Sdílejte

Americká FBI v úterý vydala varování, že dostává stále více stížností týkajících se používání falešných videí při přijímacích pohovorech na pracovní pozice v oblasti technologií, které zahrnují přístup k citlivým systémům a informacím.(FBI)

Nová forma gerily

Deepfake videa zahrnují obraz nebo záznam přesvědčivě zmanipulovaný tak, aby někoho falešně představil jako uchazeče – kandidáta o práci, kterou lze vykonávat na dálku. Úřad uvádí, že tento podvod byl vyzkoušen na pracovních místech pro vývojáře a u databázových a softwarových pracovních pozic. Některá z pracovních míst vyžadovala přístup k osobním údajům zákazníků, finančním údajům, rozsáhlým databázím anebo k patentovaným informacím.

Aby dodali svým žádostem o zaměstnání punc autenticity, používali podvodní uchazeči o zaměstnání ukradené osobní identifikační údaje reálných osob.

Deepfake

Deepfake je forma média, v nichž je osoba na existujícím obrázku nebo videu nahrazena podobiznou někoho jiného. Ačkoli akt vytváření falešného obsahu není nový, deepfake využívá výkonné techniky strojového učení a umělé inteligence k manipulaci nebo generování vizuálního a zvukového obsahu, který může snadněji klamat.

Deepfakes si získaly širokou pozornost kvůli svému využití při vytváření materiálů o sexuálním zneužívání dětí, pornografických videí s celebritami, porna z pomsty, falešných zpráv, hoaxů, šikany a finančních podvodů, což vyvolalo reakce ze strany průmyslu i vlády s cílem odhalit a omezit jejich používání. (Wikipedie)

Deepfake videa – kdy je obličej člověka obvykle nahrazen podobiznou někoho jiného – se šíří již několik let – většinou se lidé vydávají za Toma Cruise, Baraka Obamu nebo podobně. Podle FBI se však technologie umělé inteligence, kterou používá, nyní objevuje v online pracovních pohovorech na pracovní místa, kde osoba pracuje na dálku. Zjistila, že videa jsou nyní přesvědčivě manipulována tak, aby někoho zkreslovala jako uchazeče o zaměstnání.

Falešní kandidáti

Falešní uchazeči, využívající metodu deepfake při interview nejsou jedinou hrozbou, před kterou nedávno varoval i úřad v USA a to větší firmy, které se zabývají vývojem a prodejem softwaru a IT řešení. V květnu bylo zaznamenáno několik pokusů severokorejských kyberšpiónů, kteří se vydávají za zahraniční IT kandidáty, se zájmy pracovat pro tyto firmy.

Motiv tohoto jednání je jasný. Dokazuje další způsob podvodu, který se v dnešní společnosti děje. Pouze způsob je to však nový a pro personalisty a náboráře další výzva.

Zdroje

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články