Pondělí, 27 června, 2022

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Tento obsah je určen pouze pro registrované

Pro odemknutí tohoto obsahu se prosím zaregistrujte a následně vyberte svůj plánu odběru. Pro získání přístupu se zaregistrujte vpravo nahoře.
Vaše e-mailová adresa je 100% chráněna před spamem!

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů a tím je Severance. Kde Mark šéfuje týmu zaměstnanců, kterým byla chirurgicky oddělena pracovní a mimopracovní paměť. Po setkání s kolegou z práce v osobním životě se vydává na cestu k pravdě o jejich zaměstnání.

Kromě toho, jak je celé to prostředí záhadné, tak většina rolí zde ztratila kromě paměti po dobu pracovní doby, také zcela motivaci, a to nejen pracovat, ale i žít. Motivace ve firmách je poměrně opomíjené téma, protože stále existuje dost těch, co firmy řídí, si myslí, že jsou to pouze peníze a pak stravenky…

Po tom, co se podíváte na tento skvělý seriál se asi budete muset také vnitřně zamyslet nad smyslem vaší práce a také nad tím, co vás vlastně motivuje k tomu být ve vaší práci, setrvávat v ní anebo vůbec v tom celém snažení stále pokračovat. Já se často v rámci mého personální auditu lidí ptám, co je skutečně motivuje. Peníze snad možná záměrně nikdo nestaví na piedestal, ale hned se diskuze stočí na téma smyslu práce nebo pracovního kolektivu.

Další článek:  Tato tři klíčová témata v rozvoji vaší firmy nepodceňujte

Jak na demotivaci lidí?

Než se dáme do motivace, pojďme se podívat na přehled toho, co slyším na svých auditových sezeních:

 • Nikdo si mě tady nevšímá.
 • Je tu chaos a špatná organizace.
 • Lidé jsou tu odměňování nespravedlivě.
 • Někdo jiný tu odměnu dostane, já ne.
 • Proč mě kritizují, já za to nemohu.
 • Něco jim navrhnu, ale oni to jako zlepšovák ukradnou.
 • Za vedoucím jsem s tím byl několikrát. Beze změny.
 • Nemůže mě přece zasahovat do toho, jak ten úkol udělám.
 • Vedle se krade, ale nikdo s tím nic neudělá.
 • Proč tu čekám? Není materiál, tento měsíc již podruhé. Jenže já jsem placená v normě.
 • Proč nemám stůl a židli? Vedoucí šetří.
 • Franta odešel, další čekají. Jde to tu ke dnu.
 • Jsou tu oblíbenci a pak jsme tu my ve výrobě.

Co zaměstnance skutečně motivuje?

Myslím, že pokud každý manažer najde klíč ke konkrétní motivaci každého svého zaměstnance, má vyhráno. Já jsem vytvořil jakýsi seznam motivací a jejich pořadí, i to se časem ale mění.

The winner is: Money

Jasné, pro většinu lidí jsou nejdůležitějším motivem. Pro některé obzvlášť silným motivem, možná až nebezpečným. Dokonce někteří jsou ochotni kvůli penězům udělat vše. Z pohledu manažera skvělá zpráva. Ti, kteří jsou silně motivovaní penězi jsou pro manažera značným přínosem, tedy pokud je dostatek peněz, pak z podřízených dostane maximum. Zase naopak není na tom nic špatného. Za výkon náleží odměna.

Další článek:  7 klíčových faktorů angažovanosti zaměstnanců

Na druhém místě: Status

Vizitka, destička u dveří na kanceláři, lepší firemní vůz, telefon, notebook. Lepší kancelář s orientací na západ. Jde zkrátka o dosažení důležité role a o získání předního místa v hierarchii firmy, které musí být vidět. Možnost udělat kariéru je hlavní motivací pro dodání výkonu. Jak získat status a jaké je cesta k vyššímu statusu? Proč je status tak důležitý? Možná je status zprávou, děláte to dobře, pokračujte.

Na třetím místě: Náplň práce

Máme tu dalšího umístěného, umístěnou, je tu náplně práce. V tomto seriálu jde o přesun čísel na místo ve spodní liště. Náplň této práce je zcela mimo chápání, ale zpátky k realitě. Samotný obsah práce je jedním z největších motivů pro zaměstnance obecně. Pokud vám totiž práce nesedí, dlouhého trvání vaše motivace mít nebude.

Na čtvrtém místě: Vztah

Je to smutné, že až na čtvrtém místě, ale je to tak. Vztah mezi firmou a zaměstnancem je klíčový také. Pokud se totiž podaří propojit tento vztah je s motivací vyhráno. Pracovní výkon bývá pak dlouhodobě vyšší. Silný a podporovaný vztah s firmou je zárukou loajality.

Na pátém místě je: Tým

Pro tyto lidi, které motivují vztahy v týmu, je nejdůležitější dobrá atmosféra na pracovišti. Záleží jim na přátelských vztazích než na pracovních výsledcích nebo penězích. Vztahy rádi podporují a budují. Bohužel pokud se tato motivace rozpadne, další v týmu budou následovat svou nespokojeností. Dominový efekt je zřejmý.

Na šestém místě je: Bezpečí

Bezpečí souvisí především s jistotou zaměstnání. Lidé, kteří jsou zaměřeni na jistotu netouží po mimořádných příjmech a ani po vysokém postavení. Svou práci musí mít jistou. Obvykle tito lidé s touto dominantní motivací dodržují předpisy a neradi riskují. Bezpečí a jistoty nade vše.

Další článek:  Jak se naučit měkké dovednosti? Seznamte se s VR Barrym

Na sedmém místě je: Specializace

„Mít možnost dělat to, co miluji v této firmě je super.“ Využití odbornosti, specializace, je rozhodujícím motivem těch, kdo preferují svůj kariérní rozvoj. Tento zaměstnanec se snaží především vyniknout ve své profesi a rozvíjet svou odbornost, případně specializaci.

Na osmém místě: Flexibilita

Tato motivace se v poslední době přesouvá do vyšší pater. Pro řadu zaměstnanců je to i klíčové téma, jak budou moc být flexibilní ve vztahu k zaměstnavateli. Jak moc budou omezení, případně jak se budou muset podřizovat systému. Pro nové generace se jedná o dost silnou motivaci, při volbě povolání.

Na devátém místě: Zpětná vazba

To, zda je potřeba zaměstnance dosáhnout uznání ve firmě uspokojována, dnes již víme, že přímo ovlivňuje produktivitu a ekonomickou výkonnost. Zřejmou a nezbytnou součástí je samozřejmě i zpětná vazba v pravém slova smyslu, jestli výkon odpovídá či nikoliv. To, že se někdo zajímá o můj výkon. To, že někdo ví, co zde dělám atd.

Na desátém místě: Poslání

Proč jsem dal poslání na poslední místo? Protože to tak opravdu každý nemá. Takovýchto zaměstnanců najdete skutečně málo. Našel jsem je v neziskovém sektoru, přímé péči apod. Není nic špatného na tom, že práci nemáte jako poslání, ale ti, co to tak mají, mají vztah k práci velice hluboký a opravdový.

Soubor těchto motivací není konečný, ale může vám být vodítkem, pokud téma motivace řešíte ve svých firmách.

Zdroj obrázku: https://tv.apple.com/cz/show/severance/umc.cmc.1srk2goyh2q2zdxcx605w8vtx?ctx_brand=tvs.sbd.4000&l=en

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Podnikatelé milují své firmy jako své děti. Podnikatelská láska

Je to tak, pro některé bohužel, pro některé zpráva, která je snad donutí k přemýšlení. Samozřejmě podnikání má jasnou ekonomickou hodnotu, významně přispívá k zaměstnanosti,...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou lidé posuzováni pouze na základě svého těla a vzhledu. Termín by se dal přeložit jako...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé péče, přesto obsahuje shodná data s jinými studiemi, které se zabývají tématem udržení, angažovanosti a retencí...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Kompetenční model. Model, na kterém stojí úspěšná firma!

Stručně řečeno, kompetenční model je rámec, který personalisté a organizace používají k sestavení seznamu a plánování kompetencí, které zaměstnanci potřebují k tomu, aby uspěli...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele na jakýkoli podnět, obvykle stížnost, problém nebo nehodu, ale také se může jednat o porušení...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Produktivita práce z domu? Roste nebo klesá?

Průzkum společnosti WFH research měřil výskyt práce z domova v průběhu pandemie a zaměřil se na to, jak by trvalejší přechod na práci na...

Tady respekt nečekejte, jste ve špatném oboru!

Respekt v zaměstnání Mohu vám s jistotou potvrdit, že nejlepším ukazatelem hodnocení firemní kultury firmy je to, zda se její zaměstnanci cítí být ve své práci...

Nejnovější články

Přichází doba „Stresová“

Ve stresu a vyčerpaní. Tak se cítí mnoho zaměstnanců...

Současná toxická politická kultura

Když jsem poprvé zaregistroval to, jakým způsobem se některá...

Stav globálního pracoviště 2022

V rámci zprávy o stavu globálního pracoviště nám společnost...

Top články týdne

Jak generace sledují video obsah?

YouTube má dnes na celém světě více než jednu...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele...

Starý leadership končí. Přichází kvantový leadership

Dovolte mně menší úvod do tohoto tématu a možná...

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...