Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Personalistika a lidské zdroje | HRDošla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Sdílejte

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů a tím je Severance. Kde Mark šéfuje týmu zaměstnanců, kterým byla chirurgicky oddělena pracovní a mimopracovní paměť. Po setkání s kolegou z práce v osobním životě se vydává na cestu k pravdě o jejich zaměstnání.

Kromě toho, jak je celé to prostředí záhadné, tak většina rolí zde ztratila kromě paměti po dobu pracovní doby, také zcela motivaci, a to nejen pracovat, ale i žít. Motivace ve firmách je poměrně opomíjené téma, protože stále existuje dost těch, co firmy řídí, si myslí, že jsou to pouze peníze a pak stravenky…

Po tom, co se podíváte na tento skvělý seriál se asi budete muset také vnitřně zamyslet nad smyslem vaší práce a také nad tím, co vás vlastně motivuje k tomu být ve vaší práci, setrvávat v ní anebo vůbec v tom celém snažení stále pokračovat. Já se často v rámci mého personální auditu lidí ptám, co je skutečně motivuje. Peníze snad možná záměrně nikdo nestaví na piedestal, ale hned se diskuze stočí na téma smyslu práce nebo pracovního kolektivu.

Jak na demotivaci lidí?

Než se dáme do motivace, pojďme se podívat na přehled toho, co slyším na svých auditových sezeních:

  • Nikdo si mě tady nevšímá.
  • Je tu chaos a špatná organizace.
  • Lidé jsou tu odměňování nespravedlivě.
  • Někdo jiný tu odměnu dostane, já ne.
  • Proč mě kritizují, já za to nemohu.
  • Něco jim navrhnu, ale oni to jako zlepšovák ukradnou.
  • Za vedoucím jsem s tím byl několikrát. Beze změny.
  • Nemůže mě přece zasahovat do toho, jak ten úkol udělám.
  • Vedle se krade, ale nikdo s tím nic neudělá.
  • Proč tu čekám? Není materiál, tento měsíc již podruhé. Jenže já jsem placená v normě.
  • Proč nemám stůl a židli? Vedoucí šetří.
  • Franta odešel, další čekají. Jde to tu ke dnu.
  • Jsou tu oblíbenci a pak jsme tu my ve výrobě.

Co zaměstnance skutečně motivuje?

Myslím, že pokud každý manažer najde klíč ke konkrétní motivaci každého svého zaměstnance, má vyhráno. Já jsem vytvořil jakýsi seznam motivací a jejich pořadí, i to se časem ale mění.

The winner is: Money

Jasné, pro většinu lidí jsou nejdůležitějším motivem. Pro některé obzvlášť silným motivem, možná až nebezpečným. Dokonce někteří jsou ochotni kvůli penězům udělat vše. Z pohledu manažera skvělá zpráva. Ti, kteří jsou silně motivovaní penězi jsou pro manažera značným přínosem, tedy pokud je dostatek peněz, pak z podřízených dostane maximum. Zase naopak není na tom nic špatného. Za výkon náleží odměna.

Na druhém místě: Status

Vizitka, destička u dveří na kanceláři, lepší firemní vůz, telefon, notebook. Lepší kancelář s orientací na západ. Jde zkrátka o dosažení důležité role a o získání předního místa v hierarchii firmy, které musí být vidět. Možnost udělat kariéru je hlavní motivací pro dodání výkonu. Jak získat status a jaké je cesta k vyššímu statusu? Proč je status tak důležitý? Možná je status zprávou, děláte to dobře, pokračujte.

Na třetím místě: Náplň práce

Máme tu dalšího umístěného, umístěnou, je tu náplně práce. V tomto seriálu jde o přesun čísel na místo ve spodní liště. Náplň této práce je zcela mimo chápání, ale zpátky k realitě. Samotný obsah práce je jedním z největších motivů pro zaměstnance obecně. Pokud vám totiž práce nesedí, dlouhého trvání vaše motivace mít nebude.

Na čtvrtém místě: Vztah

Je to smutné, že až na čtvrtém místě, ale je to tak. Vztah mezi firmou a zaměstnancem je klíčový také. Pokud se totiž podaří propojit tento vztah je s motivací vyhráno. Pracovní výkon bývá pak dlouhodobě vyšší. Silný a podporovaný vztah s firmou je zárukou loajality.

Na pátém místě je: Tým

Pro tyto lidi, které motivují vztahy v týmu, je nejdůležitější dobrá atmosféra na pracovišti. Záleží jim na přátelských vztazích než na pracovních výsledcích nebo penězích. Vztahy rádi podporují a budují. Bohužel pokud se tato motivace rozpadne, další v týmu budou následovat svou nespokojeností. Dominový efekt je zřejmý.

Na šestém místě je: Bezpečí

Bezpečí souvisí především s jistotou zaměstnání. Lidé, kteří jsou zaměřeni na jistotu netouží po mimořádných příjmech a ani po vysokém postavení. Svou práci musí mít jistou. Obvykle tito lidé s touto dominantní motivací dodržují předpisy a neradi riskují. Bezpečí a jistoty nade vše.

Na sedmém místě je: Specializace

„Mít možnost dělat to, co miluji v této firmě je super.“ Využití odbornosti, specializace, je rozhodujícím motivem těch, kdo preferují svůj kariérní rozvoj. Tento zaměstnanec se snaží především vyniknout ve své profesi a rozvíjet svou odbornost, případně specializaci.

Na osmém místě: Flexibilita

Tato motivace se v poslední době přesouvá do vyšší pater. Pro řadu zaměstnanců je to i klíčové téma, jak budou moc být flexibilní ve vztahu k zaměstnavateli. Jak moc budou omezení, případně jak se budou muset podřizovat systému. Pro nové generace se jedná o dost silnou motivaci, při volbě povolání.

Na devátém místě: Zpětná vazba

To, zda je potřeba zaměstnance dosáhnout uznání ve firmě uspokojována, dnes již víme, že přímo ovlivňuje produktivitu a ekonomickou výkonnost. Zřejmou a nezbytnou součástí je samozřejmě i zpětná vazba v pravém slova smyslu, jestli výkon odpovídá či nikoliv. To, že se někdo zajímá o můj výkon. To, že někdo ví, co zde dělám atd.

Na desátém místě: Poslání

Proč jsem dal poslání na poslední místo? Protože to tak opravdu každý nemá. Takovýchto zaměstnanců najdete skutečně málo. Našel jsem je v neziskovém sektoru, přímé péči apod. Není nic špatného na tom, že práci nemáte jako poslání, ale ti, co to tak mají, mají vztah k práci velice hluboký a opravdový.

Soubor těchto motivací není konečný, ale může vám být vodítkem, pokud téma motivace řešíte ve svých firmách.

Zdroj obrázku: https://tv.apple.com/cz/show/severance/umc.cmc.1srk2goyh2q2zdxcx605w8vtx?ctx_brand=tvs.sbd.4000&l=en

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články