Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Značka zaměstnavatele | Employer brandEmployer branding neexistuje

Employer branding neexistuje

a nezáleží na něm...

Sdílejte

Každý rok investují české společnosti stovky tisíc a někdy i milióny korun do své zaměstnavatelské značky, do svého employer brandu. Moje e-mailová schránka jako externího a interim HR manažera je naplněna nabídkami od společností, které se chtějí ukázat a prodat mi další a „nejlepší“ projekt na brand mého zaměstnavatele. Asi zním zpátečnicky, ale začínám nějak věřit tomu, že většina věcí se naleštěním povrchu zaměstnavatele prostě nevyřeší. Také mám již delší dobu pocit, že způsob budování employer brandu již dosáhl svého vrcholu a ničeho nového se již nedočkáme.

Nadhodnocený employer branding

Totiž koncept značky, koncept zaměstnavatelské značky, se stal něčím nesmírně nadhodnoceným. Jako si dovolím porovnávat různé věci k sobě, dovolím si porovnat, že výběr zaměstnavatele, je jako volba vhodného automobilu. Chodím po ulici, vidím špičkově vypadající grafiky, videa na nové vozy. Vydám se do salónu a vůz si zakoupím. Jenže… I když jsem měl zkušební jízdu, auto netáhne a dole pod volantem mě tlačí něco do kolena, opěrka je nízko, plasty nedrží, jak bych si představoval atd. Byl jsem snad oklamán?

Další můj úhel pohledu je na služby, které by měly poskytovat relevantní hodnocení zaměstnavatele. Vše se zdá být tak důležité, jako když Martin napíše, že „firma je fajn“ a Markéta napíše, že „firma je fuj.“

„Je nám moc líto, že jste měli takovou zkušenost s naší společností a na základě toho, si vás dovolujeme pozvat na den otevřených dveří, abyste poznali, jak to u nás skutečně vypadá a jak se tu všichni máme báječně.“

Zatímco firmy a jejich HR oddělení se usilovně soustředí na vnímání značky zaměstnavatele, myslím si, že těžiště jejich zájmu by mělo být někde jinde. Lidé totiž obvykle přijmou vaše zaměstnání tehdy, pokud je jejich vnímání pozitivní, a to především vnímání dobrého vedení, kvalitních osobních vazeb, otevřené komunikace, skutečnosti reálného postupu, rozvoje kariéry apod.

„Lidé neopouštějí svou práci, ale opouštějí své šéfy.“

Zdravá / nezdravá firma

Když jsem nastoupil do svého prvního zaměstnání, měl jsem nad sebou skvělé a zdravě motivované manažery. Téměř všichni mě udržovali stále v obraze, poskytovali mně zpětnou vazbu, cítil jsem jejich podporu, vše mělo smysl. Když odešli, jejich nástupci se ukázali jako přesný opak. Pokračoval jsem v tvrdé práci, ale nakonec jsem firmu raději opustil. Firma, o které dnes mluvím, má skvělé hodnocení na nejrůznějších portálech hodnocení zaměstnanců, špičkové kariérní stránky, definici svého EVP, ale obsah je stále stejný. Všechna tato práce přichází vniveč tehdy, když je jablko shnilé uvnitř.

„Employer brand neexistuje a dokonce na něm ani nezáleží.“

Marketingovou manipulaci dříve nebo později každý prokoukne, až ukrojíte první dílek naleštěného jablka vyvalí se na vás něco nehezkého. To, co jsem postupně objevil a naučil se je, že zaměstnavatelská značka dokáže být velmi povrchní a jen pouze malým dílkem skládačky o zaměstnavateli. Má dlouholetá praxe na trhu práce mě naučila, že lidé obecně chtějí pracovat, ale chtějí se u toho cítit hodnotní a chtějí mít pocit, že jsou něčeho součástí a mají kompetentního manažera.

Místo vašeho employer brandigu se raději zaměřte na tyto oblasti:

  • Odstraňte špatné a nefunkční procesy a byrokracii vaší firmy.
  • Implementujte systém hodnocení, a to tak, aby všechny úrovně získaly pocit kontroly a možnosti něco ovlivnit.
  • Provádějte pravidelnou zpětná vazbu a tvořte přehledy a akční plány.
  • Investujte do rozvoje vedoucích pracovníků.
  • Atd.

Soustřete se na jádro jablka a ne na jeho naleštěný povrch.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články