Exit interview. Pohovor, když vám odchází vaši zaměstnanci!

2208

Zaměstnanci skutečně odcházejí. Bez ohledu na to, kolik času a úsilí investujete do strategie jejich udržení, jednoduše je nemůžete udržet. Přestože může být těžké přijmout rezignaci cenného zaměstnance, může také nabídnout skvělou příležitost dozvědět se o autentické praxi a zkušenostech svých zaměstnanců.

Exit pohovor – interview

Ačkoli nejspíše nebudou chtít spálit žádné mosty, odcházející zaměstnanci budou pravděpodobně ochotni mít s vámi přínosný rozhovor o vašich silných a slabých stránkách jako zaměstnavatele, o problémech a nedostatcích, se kterými se potýkali.

Aktuální průzkum v USA z ledna 2017 mezi 300 manažery lidských zdrojů zjistil, že 63 % personálních manažerů uvedlo, že jejich společnost často jedná o informacích shromážděných při těchto rozhovorech a aktivně diskutují o zpětné vazbě, která často souvisí s náplní práce, řízením firmy nebo změnou pracovního prostředí a firemní kultury.

Institut rodinných firem

Abyste se ujistili, že i vy můžete tuto příležitost maximálně využít, sestavil jsem seznam 12 otázek, které jsou strukturou takového exit interview.

 1. Jaké okolnosti vás přiměli, abyste začal hledat jiné zaměstnání?
 2. Za jakých okolností, pokud vůbec nějaké jsou, uvažujete o návratu do společnosti?
 3. Myslíte si, že vedení adekvátně uznává a respektuje své zaměstnance? Jak to případně má vypadat, dle vás?
 4. Jsou nějaké zásady společnosti, které jste těžko pochopil nebo jim nerozuměl?
 5. Změnila se vám nějak náplň vaší práce a pokud ano, jakým způsobem?
 6. Cítil jste, že máte nástroje, prostředky a pracovní podmínky, abyste byl úspěšný ve vaší roli? Pokud ne, jaké oblasti zlepšit a jak?
 7. Cítíte, že jste měl potřebné vzdělání, abyste byl úspěšný ve své roli? Pokud ne, co jste postrádal?
 8. Jaká byla ta nejlepší část vaší práce?
 9. Co může organizace zlepšit?
 10. Máte nějaké návrhy na zlepšení?
 11. Máte nějaké obavy ohledně společnosti?
 12. Je ještě něco, co byste chtěl přidat, dodat, diskutovat?
Další článek:  Jaký je rozdíl mezi firemní kulturou, kodexem, prohlášením, misí a hodnotou?

Zatímco rozhovory o ukončení jsou skvělou příležitostí k získání nějaké upřímné reakce zaměstnanců, může to být někdy už pozdě. Místo toho, abyste čekali až do posledního okamžiku, použijte výše uvedené otázky jako návod, jak pravidelně sbírat zpětnou vazbu. Nakonec chcete, aby se vaši zaměstnanci zbavili veškerých obav.

Exit interview je dobrá zpětná vazba pro každé HR a management skrze to, jakým nedostatkům, problémům, překážkám musí vaši zaměstnanci čelit, ale snažte se ji využívat především, jako vaše zrcadlo a váš obraz, aby jste skutečně měnili vaši společnost aktivně a správně.

- Reklama -