Mladá generace a role HR

920

Žijeme v dynamickém světě, kde je potřeba dělat vše rychleji a ještě lépe. V této společnosti nebo minimálně mezi kolegy, vrstevníky, spolužáky musíte být nejlepší, mít skvělou kariéru a dobře placenou práci, spoustu fanoušků na sociálních sítích, žít aktivním společenským životem, cestovat a mít tělo jako Wolverine nebo jako Halle Berry, aby bylo co sdílet.

Možná to zní jako nesmysl, který jste již několikrát slyšeli a možná, že se rozhlížíte a vlastně se nesnažíte skutečně vidět, co se kolem vás děje. Když se podívám na novou generaci, vidím, že se sice dějí velké věci, ale mám také spoustu obav. Co když nejste dokonalý nebo dokonalá? Co když na sobě pracujete tak tvrdě, jak to jde, ale vaše tělo a mysl už nemohou nadále držet krok? Co se stane potom?

Vidím ve svých klientech stále více lidí s pocitem vyhoření, depresí, osamělostí a seznam pokračuje dále. Lidé se ztratili na své cestě kariérou, ale i životem, v honbě za čímsi a nevědí, co teď.

TIP:  Co dnes hledají personalisté?

Protože Instagram a další podobné aplikace vás nic nenaučí a ani vám nijak nepomohou. Svět se mění. Z osobních rozhovorů tváří v tvář, v komunikaci skrze sociální kanály a média. Jsou to všechno skvělé vynálezy, ale oni nedávají lásku a ani jí neumí vyjádřit a neporadí a nenasměrují.

Aktuální studie nám ukazují, že se lidé ve spojení s těmito aplikacemi cítí osamělejší a že v některých případech začínají mít náznaky deprese nebo úzkosti. Určitě se ptáte, kam tím vším mířím. Víte, role HR je široká a jednou z dalších oblastí je pomoci mladé generaci na jejich cestě kariérou a v identifikování jejich životních a pracovních priorit a hodnot.

Jak může HR pomoci mladým generacím

Je to určitá neschopnost porozumět nové generaci a spíše je kritizovat místo toho, abychom jim poskytli pomoc a podporu pro jejich kariérní rozvoj.

Porozumět, poslouchat, nesoudit

Prvním krokem je pokusit se porozumět, poslouchat, poznat je a nesoudit. Jako bych slyšel nedávnou komunikaci v pořadu Otázky Václava Moravce: „To není možný, aby tady takový chlapec, říkal takové věci.“

Pozornost a zpětná vazba

Druhým krokem je věnovat jim pozornost a neustálou zpětnou vazbu. Zpětnou vazbu potřebují a trpí jejím nedostatkem, takže nyní budou vědět, kde a jak se mohou zlepšovat. Potřebují také potvrzení, jak postupují a jak se jim daří. Manažeři by se měli setkat s mladými zaměstnanci právě kvůli tomuto účelu.

TIP:  V Česku chybí IT specialisté, alei další pozice.

Definice kariéry

Třetím krokem je definovat jejich kariéru. Chtějí znát možnosti své kariéry ve vaší organizaci, protože se zaměřují na svůj kariérní postup, chtějí znát svůj progres. Použijte jejich silné stránky. Zaměstnanec bude vždy motivován, když si uvědomí své silné stránky a spolu s manažerem je bude aktivně rozvíjet.

Poznání svých limitů

Mladí zaměstnanci dosud neznají své limity a přijmou všechny úkoly a projekty, které jim dáte. Mějte na paměti, že nejsou vždy schopni řídit své pracovní zatížení a vědí, jak upřednostňovat své úkoly. Pomozte jim poznat své limity a učte je nevyhořet, protože tato mladá generace k tomu má největší tendence.

Závěrem

Když slábne role rodiny a vliv společnosti a tradičních médií, hledá mladá generace jiné vzory, jiné symboly a nechává se strhnout vlnou informací, které často nejsou hodnotné. Role firem a organizací má čím dál větší přesah svého podnikání ve společnosti, a kromě budování a rozvoje inovací, jsou tu mladí zaměstnanci se svými životy a potřebou dobré kariéry, a to potřebuje strategii.

Zdroj grafiky: TINYpulse

- Reklama -