Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Kariéra | CareerHledám práci

Hledám práci

Sdílejte

Máme pro Vás video pro hledání Vaší nové práce. Shrnuli jsme 10 základních oblastí kudy se vydat, aby Vaše hledání práce bylo opravdu efektivní. Každý týden se budeme snažit přinést nové nápady na rozvoj témat hledání práce a příbuzných témat. Jak bonus přidáváme dalších 12 tipů jak zrychlit Vaše hledání práce.

Připravil jsem pro Vás dalších 12 tipů jak čas hledání práce zkrátit a případně celý proces vést více efektivně.

1)      Reagujte ihned

Neprokrastinujte a nebo nečekejte příliš dlouho než od Vás vzejde reakce na otevřenou nabídku práce. Vaše okamžitá reakce je často hlavní příčinou úspěchu. Podle známé studie je 50% nového náboru, realizováno v prvním týdnu po vyvěšení pracovní nabídky. Tato studie proběhla v roce 2011, od té doby je trh práce více náročný a je rychlejší. I vy se musíte přizpůsobit.

2)      Nevzdávejte to!

Stále a pravidelně, disciplinovaně usedejte k hledání práce. Pokračujte v hledání a zasílání podkladů zaměstnavatelům, agenturám a zprostředkovatelům. Absolvujte vše co se dá, osobní interview, skype interview, hangout, cokoli co přijde jako možnost. Nepřestávejte ve Vaší aktivitě a nikdy nepolevujte.

3)      Praxe dělá mistry

Každé interview Vás posune blíže k vysněnému cíli. Vždy se něco nového z interview naučíte. Vždy se snažte u pohovoru ze sebe vydat maximum, buďte připraveni, natěšení, akční, plní očekávání. Poděkujte vždy za skvělou příležitost. Vždy vstupujte do interview jako by to bylo to poslední.

4)      Prezentujte sebe a svůj kontakt, kde to má smysl a výsledek

To nejlepší je mít přímý kontakt na personalistu a vytvořit si s ním bližší vztah. Pokud je toto pro Vás problém, zvolte jiný způsob. Zavolejte mu, představte se, připomeňte se. Můžete oslovit i další významné pracovníky z organizace a zkusit získat práci přes ně.

5)      Dejte dohromady Vaše podklady

Váš životopis s Vaším průvodním dopisem musí být dohromady dokonalou prezentací. Nechte si poradit od odborníka, proveďte korekturu, přeložte do více jazyků. Vytvořte z Vašeho životopisu a průvodního dopisu Vaši dokonalou vizitku.

6)      Odpovídejte na emaily a hovory ihned

Komunikace je absolutně nejdůležitější. Nikdo na Vás nebude čekat a nikdo Vás nebude hledat. Teď je příležitost, teď se ji chopte.

7)      Výhody sociálních sítí na Vaši straně

V průběhu Vašeho síťování objevíte zajímavé kontakty na ty, kteří o Vašem náboru rozhodují. Seznamujte se a síťujte se s těmi, co rozhodují. Určitě naleznete mezi známými, přáteli, rodinou, spoustu tipů na koho se obrátit a kdo Vám dá zajímavý tip.

8)      Vytvořte si portfolio nebo profesionální stránky

Je zde na pořadu, co je náplní Vaší práce. Někdy je třeba zkusit alternativní volbu prezentace, která má za cíl zaujmout potenciálního zaměstnavatele. Pokud nepracujete v kreativní oblasti, zkuste online životopis, sociální profil, blog. Popište se, prodejte se, buďte alternativní-kreativní.

9)      Hledejte všude, kde se dá

Internet někdy dokáže být pořádně líný. Jste si jisti, že znáte všechny vhodné zdroje, kde hledat práci? Umíte pracovat s různými inzertními weby. Znáte LinkedIn, Jobvite, Monster a další zdroje? Co tisk? Dny otevřených dveří? Kariérní stránky firem? Pracovní veletrhy? Napadá Vás ještě něco, co jste nezkusili?

10)   Dobrý dojem

Cituji klasika: „Ona taková dobrá fotka, dokáže udělat divy“. Vytvořte si profesionální fotografii, která zaujme způsobem, který očekávate.

11)   Následujte

Sledujte, co dělají Vaši vytipovaní zaměstnavatelé, agentury apod. Stále je mějte na očích, co prezentují, co komunikují. Následujte jejich aktivity, mějte stálý přehled.

12)   Náborář Vám pomůže

Pro mnoho lidí může být problém požádat někoho o pomoc. A proč ne? Nebojte se zeptat náboráře, jaké jsou možnosti a nebo kariérního poradce: „Jak na to“. Náborář Vám pomůže nalézt vhodnou práci a celkově může zlepšit Váš profil kandidáta  na trhu práce.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články