Hledání zaměstnanců: Náborové trendy pro rok 2017

1701

Prvním trendem je snaha o maximální zrychlení procesu mezi kandidátem a samotným náborem. Pro tyto účely je patrná tendence interaktivní online komunikace, živý přenos, online interview, chat a jeho velký nárůst.

Hledání zaměstnanců: Náborové trendy

Další trendem je směrování komunikace spojené s nabídkou inzerce a aktivit kandidáta. Využívání sběru emailů, komunikace skrze Facebook Messenger, LinkedIn, a další, zájmové cílení, sledování chování za účelem vyšší konverze.

Možná posledním trendem je nový směr, kdy personální agentury skupují inzertní portály. Agentury jako nikdo jiný, umí proměnit databázi ve zlato, a navíc umí prodat i svou personální, konzultační službu v jednom balíčku.

Lákání uchazečů je nadále velká výzva i pro rok 2017. Mění se komunikace směrem ke kandidátům, již se nejedná o formulaci nabídky práce pro kandidáta, ale mění se na formulaci, pojďme společně budovat naše podnikání. Do popředí jde konverze a efekt náboru. Přenos informací, živý chat s personalistou, personálním oddělením. Interaktivní online komunikace je na vrcholu. Když už uchazeč zavítá na stránky firmy a hledá práci, proč ho neproměnit v kandidáta ihned. Případové studie ukazují, že trendem v náboru je zrychlit komunikaci nabídky a samotný nábor kandidáta na maximum.

Přečtěte si také:  Jak na sociální média v roce 2016?

Nástup Facebook Messenger a podobných platforem a jejich možností využití pro potřeby komunikace s uchazečem, jsou jen začátkem této nové éry. Telefonická forma komunikace jde do pozadí, i s ohledem na statistiky, kdy na sociálních sítích tráví průměrný Čech i více než 2 hodiny denně. Celá nová éra se snaží přesunout komunikaci náborových aktivit na sociální sítě, ale o to víc sílí snaha mít uchazeče na očích co nejvíce a mít na jeho rozhodování vliv a také o něm vědět vše.

Tvorba aplikací pro hledání práce v aktuálním čase a místě je dalším velkým trendem. I já sám, jsem kdysi s touto myšlenkou aplikace vedl dlouhé diskuze. Personální agentury již nebudou třeba. Jdete po ulici, hledáte práci a naproti je firma, která váš profil zrovna hledá, vám napoví tato chytrá aplikace. Firmu navštívíte, dáte si kávu a nabídka je v kapse. Nic rychlejšího nebude existovat.

Remarketing, tvorba person, sdílení sociálních příspěvků, zájmově orientované reklamy, tvorba inzerce pro specifické publikum a mohl bych pokračovat. Tohle je moderní nábor v pravém slova smyslu. Do maximálního detailu rozpracované chování kandidáta, jeho zájmů, požadavků, soukromého života, aby mu byla podsunuta právě tato nabídka práce, je dominantní prioritou každého moderního personálního marketingu.

Přečtěte si také:  Vzorová náborová kampaň

Personální agentury kupují data a vždy tomu tak bylo. Procházejí se databáze, když nestačí, prochází se sociální sítě a když to nestačí, koupíme si portál nabídek práce, a to včetně databáze. Proč ne? Monster.com změnil majitele, další portály zanikly a nové vznikají. Největší náklady personálních agentur vždy tvořily především náklady na inzerci pracovních nabídek a mzdy. Agentury také řeší to, jak optimalizovat výstupy ze své inzerce, kam vhodně investovat a jaká je jejich návratnost.

Myslím, že na poli komunikace informací o personální inzerci a o způsobů komunikace s kandidáty, včetně náborového procesu, nás čeká celá řada nových trendů. Je možné, že někteří prostředníci v tomto řetězci brzo skončí, ale také to, že vzniknou nové služby, o kterých třeba ještě nemáme ani tušení.

Co myslíte?

- Reklama -
Předchozí článek9 důvodů kdy říct NE
Další článekJak na kariérní stránky na Facebooku
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.