Hledání zaměstnanců: Náborové trendy pro rok 2017

1921

Prvním trendem je snaha o maximální zrychlení procesu mezi kandidátem a samotným náborem. Pro tyto účely je patrná tendence interaktivní online komunikace, živý přenos, online interview, chat a jeho velký nárůst.

Hledání zaměstnanců: Náborové trendy

Další trendem je směrování komunikace spojené s nabídkou inzerce a aktivit kandidáta. Využívání sběru emailů, komunikace skrze Facebook Messenger, LinkedIn, a další, zájmové cílení, sledování chování za účelem vyšší konverze.

Možná posledním trendem je nový směr, kdy personální agentury skupují inzertní portály. Agentury jako nikdo jiný, umí proměnit databázi ve zlato, a navíc umí prodat i svou personální, konzultační službu v jednom balíčku.

Lákání uchazečů je nadále velká výzva i pro rok 2017. Mění se komunikace směrem ke kandidátům, již se nejedná o formulaci nabídky práce pro kandidáta, ale mění se na formulaci, pojďme společně budovat naše podnikání. Do popředí jde konverze a efekt náboru. Přenos informací, živý chat s personalistou, personálním oddělením. Interaktivní online komunikace je na vrcholu. Když už uchazeč zavítá na stránky firmy a hledá práci, proč ho neproměnit v kandidáta ihned. Případové studie ukazují, že trendem v náboru je zrychlit komunikaci nabídky a samotný nábor kandidáta na maximum.

TIP:  Hledání zaměstnanců: Náborové trendy pro rok 2017 (díl. 3)

Nástup Facebook Messenger a podobných platforem a jejich možností využití pro potřeby komunikace s uchazečem, jsou jen začátkem této nové éry. Telefonická forma komunikace jde do pozadí, i s ohledem na statistiky, kdy na sociálních sítích tráví průměrný Čech i více než 2 hodiny denně. Celá nová éra se snaží přesunout komunikaci náborových aktivit na sociální sítě, ale o to víc sílí snaha mít uchazeče na očích co nejvíce a mít na jeho rozhodování vliv a také o něm vědět vše.

Tvorba aplikací pro hledání práce v aktuálním čase a místě je dalším velkým trendem. I já sám, jsem kdysi s touto myšlenkou aplikace vedl dlouhé diskuze. Personální agentury již nebudou třeba. Jdete po ulici, hledáte práci a naproti je firma, která váš profil zrovna hledá, vám napoví tato chytrá aplikace. Firmu navštívíte, dáte si kávu a nabídka je v kapse. Nic rychlejšího nebude existovat.

Remarketing, tvorba person, sdílení sociálních příspěvků, zájmově orientované reklamy, tvorba inzerce pro specifické publikum a mohl bych pokračovat. Tohle je moderní nábor v pravém slova smyslu. Do maximálního detailu rozpracované chování kandidáta, jeho zájmů, požadavků, soukromého života, aby mu byla podsunuta právě tato nabídka práce, je dominantní prioritou každého moderního personálního marketingu.

TIP:  Čtyři strasti a bolesti vašeho personálního marketingu

Personální agentury kupují data a vždy tomu tak bylo. Procházejí se databáze, když nestačí, prochází se sociální sítě a když to nestačí, koupíme si portál nabídek práce, a to včetně databáze. Proč ne? Monster.com změnil majitele, další portály zanikly a nové vznikají. Největší náklady personálních agentur vždy tvořily především náklady na inzerci pracovních nabídek a mzdy. Agentury také řeší to, jak optimalizovat výstupy ze své inzerce, kam vhodně investovat a jaká je jejich návratnost.

Myslím, že na poli komunikace informací o personální inzerci a o způsobů komunikace s kandidáty, včetně náborového procesu, nás čeká celá řada nových trendů. Je možné, že někteří prostředníci v tomto řetězci brzo skončí, ale také to, že vzniknou nové služby, o kterých třeba ještě nemáme ani tušení.

Co myslíte?

- Reklama -