Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Personalistika a lidské zdroje | HRHome office je super! A co lidi v továrnách?

Home office je super! A co lidi v továrnách?

Sdílejte

Pandemie zcela jednoznačně prokazuje v některých technických oblastech svůj smysl. Většina technologií, na které se všichni v poslední době soustřeďujeme Skype, Teams, Zoom zde existují už léta, ale bylo zapotřebí pandemie, než se rozšířily do takového měřítka. Dobré řešení, ale jen pro někoho.

Znamená tato revoluce práce z domu? Je to doba, kdy už nebudeme potřebovat naše pracoviště? Samozřejmě že ne! Kanceláře s největší pravděpodobností zůstanou součástí budoucího pracovního života. Lidé postrádají osobní přátelství a osobní komunikaci. Technologie vzdálené práce jsou pro ně intenzivní a vyčerpávající, ale mají svoje benefity.

Je to práce v kanceláři nebo home office?

Jsme v době bez kreativity a vycházíme z našich náhodných interakcí, žijeme ve svých bublinách. Každý popisujeme naši situaci vysoce subjektivním pohledem. Všem nám chybí silná dávka objektivity situace. Obáváme se ztráty komunity a přišli jsme o náš osobní fyzický prostor. Je pravděpodobné, že se buducnost některých pozic natrvalo změní. Jedno pracoviště bude mezi dvěma póly, kterými jsou tradiční pracoviště na jednom konci a žádné pracoviště na druhém. Přesné umístění se bude lišit podle preferencí a specifik každé firmy a organizace.

Pro ostatní pracovníky je takový krok však luxusem, který si nemohli a nemohou užít. Zejména dělníci, kteří tráví svůj pracovní život například v továrnách, provozovnách a dílnách. U nich volba možná nebyla a nebude. Buď museli jít na své tradiční pracoviště a riskovat nakažení nebo prostě nepracovali vůbec. Jak málo si uvědomujeme, čemu museli a musejí být vystaveni.

A co dělníci v době pandemie?

Situace ve Velké Británii

Ve srovnání s mírou lidí stejného pohlaví a věku v Anglii a Walesu měli muži pracující v základních povoláních nejvyšší míru úmrtí na COVID-19. Mezi ženami vzrostly čtyři konkrétní profese úmrtnosti u COVID-19, včetně prodejních a maloobchodních asistentů. Z důvodu vyššího počtu úmrtí u mužů bylo zjištěno, že 17 konkrétních povolání zvýšilo míru úmrtí u COVID-19, z nichž některé zahrnovaly: taxikáře a šoféry, řidiči autobusů a autokarů, kuchaři a prodejní a maloobchodní asistenti.

Ze 17 konkrétních povolání mezi muži v Anglii a Walesu, u nichž se zjistilo, že mají vyšší míru úmrtí na COVID-19, ukazují údaje z ročního průzkumu populace, že 11 z nich má statisticky významně vyšší podíl pracovníků černošského a asijského etnického původu. (1)

To je částečně důvod, proč dělníci ve Velké Británii měli dvakrát větší pravděpodobnost úmrtí na Covid-19 než širší pracující populace. Dělnická práce je zkrátka vystavuje viru více než ostatní.

Během pandemie mnoho lidí uvedlo, že plat dělníků příliš často klesá pod jejich zjevnou společenskou hodnotu. Mnohem menší pozornost byla věnována pracovní kultuře a kvalitě pracovních míst z pohledu bezpečnosti a hygieny práce. Prostředí v továrnách se v následujících letech bude muset také výrazně změnit.

Dnes existují nejrůznější úvahy o budoucnosti kanceláří a home officech, ale mnohem méně se zde bavíme o budoucnosti skladů, továren, provozoven a závodů na zpracování všeho možného, kde Covid-19 tak často řídil a úspěšně se rozšiřoval. Tak málo věnujeme pozornost tomu, co není v naší bublině.

Místa nákazy a profese

  • žák / student / učeň 10 291; 22,3 %
  • starobní důchodce 4 378; 9,5 %
  • pedagog / školství 2 285; 5,0 %
  • administrativní / kancelářské práce 2 196; 4,8 %
  • OSVČ 1 450; 3,1 %
  • Strojírenství / elektrotechnika 1 354; 2,9 %
  • Lékaři 576; 1,3 %
  • Zdravotní sestry 1002; 2,1 %
  • Ostatní zdravotničtí pracovníci 912; 2,0 %

Nejčastěji uváděným sociálním prostředím a možným místem nákazy jsou:

  • pracoviště 33,5 %
  • rodina / domácnost a s tím spojený volný čas 23,2 %
  • základní škola 7,5 %
  • střední škola 6,4 %
  • vysoká škola 3,1 %
  • bez jednoznačného určení aktivity či místa nákazy je 15,4 % nakažených

Jaká je budoucnost pracovních míst?

Když dnes hovoříme o budoucnosti práce, slyšíme stále dokola o potřebě automatizace a digitalizace, Jednou z nejdůležitějších lekcí pandemie však je, že zde musíme začít diskutovat o prostředí a kvalitě pracovních míst i v budoucnu. Práce na dálku nás přiměla k tomu, abychom to udělali pro administrativní a THP pozice. Nyní ale potřebujeme podobně intenzivní diskusi o pracovištích i v dalším pracovním světě, kterým je svět náročné a často viru napospas vystavené dělnické práce.

Zdroj statistik

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Pandemie zcela jednoznačně prokazuje v některých technických oblastech svůj smysl. Většina technologií, na které se všichni v poslední době soustřeďujeme Skype, Teams, Zoom zde existují už léta, ale bylo zapotřebí pandemie, než se rozšířily do takového měřítka. Dobré řešení, ale jen pro někoho. Znamená tato...Home office je super! A co lidi v továrnách?