Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Personalistika a lidské zdroje | HRSranda patří do práce. Co myslíte?

Sranda patří do práce. Co myslíte?

Sdílejte

Když se zamyslíme nad tématem humoru, obecně si vybavíme nějakého komika nebo situaci ze života nebo práce, případně dobrý a vtipný film nebo scénu z něj. Psychologové se však domnívají, že humor může také přispět k podpoře fyzického a duševního zdraví a také k podpoře sociálního propojení a přirozeně pozitivně ovlivňovat pracovní prostředí. Ve světě také vzniklo několik organizací využívajících humor v terapii a snažících se o systematický výzkum tohoto tématu. Organizace zaměřené na výzkum a terapeutické užití humoru mají nejsilnější základnu v USA, jde o proud pozitivní psychologie.

Pozitivní psychologie

Je vědou zabývající se studiem pozitivních emocí, jako jsou radost, štěstí, naděje nebo téma lásky a pozitivních životních momentů a zkušeností, ale také stavu flow. V samotném centru pozornosti je také výzkum pozitivních individuálních vlastností a rysů osobnosti, jako je smysl pro humor apod.

Smysl pro humor = vyšší sebeúcta a sebehodnocení

Na univerzitě v Ontariu zkoumali vztahy mezi smyslem pro humor a psychickou pohodou. Bylo zjištěno, že lidé s dobrým smyslem pro humor mají vyšší úroveň sebeúcty a sebehodnocení, byli celkově pozitivnější, dokázali jednodušeji čelit náročným a životním událostem a měli celkově více obranných způsobů, jak se vyrovnat s pracovním stresem.

„Humor je kvalita, kterou tenhle národ má, a tím řeší své komplexy, svá neštěstí, svou bezmocnost. Mnohokrát ho zachránil a proto bychom si jej měli vážit.“ Zdeněk Svěrák

Mohlo by se zdát, že dobrý smysl pro humor podporuje pozitivní vlastnosti. Rovněž vysoká míra sebeúcty a velká řada strategií zvládání stresu může být tím, co umožňuje jednotlivci rozvíjet dobrý smysl pro humor. Také na univerzitě v Austrálii byla provedena také zajímavá studie, kde byly rozděleny tři skupiny: humorná skupina, sociální skupina a skupina bez intervenční kontroly. Na konci kurzu a o tři měsíce později se ti v humorné skupině cítili na vyšší úrovni emočního blahobytu, zatímco jejich vnímání stresu a úzkosti se výrazně snížilo.

„Humor je životní moudrostí.“ Ladislav Smoljak

Humor vytváří pozitivní psychologické změny, které mají vyšší dopad, než kdejaké cvičení nebo fyzická aktivita. Také se zdá se, že humor má prospěšný dopad na fyzické zdraví a zejména pomáhá těm, kteří bojují proti nemocem. Existují například důkazy, že humor může posílit imunitu nebo snížit citlivost na bolest.

Pohoda a atmosféra na pracovišti

Pohodu a dobrou atmosféru na pracovišti lze také prokazatelně zvýšit humorem. Dobrý humor, jde obvykle ruku v ruce se zvýšeným výkonem produktivity a snížením stresu. Pokud se ovšem bavíme o dobrém humoru, musíme pochopit jeho druhy.

Druhy humoru

Ofenzivní humor má za následek status vítěze a poraženého. Jedna strana získává převahu zesměšněním, urážkou, ponižováním, zlehčením, jde o hru bez výhry. Jedná se o formu ironie, sarkasmu, černého humoru, jízlivosti, zlehčování a žoviality.

Afiliativní humor má naopak vítěze dva. Formou jsou slovní hříčky, absurdita apod. Znamená to, že oba vítězí, získávají převahu nad skutečností, nikoliv nad jiným. Jedná se o humor, který je vtipný, zábavný, úsměvný a veselý, a o ten v naší personální práci jde především. Vše se také odvíjí od kvality naší komunikace a ta je v humoru na pracovišti klíčová.

„Lidi vůbec nemají smysl pro humor, proč se všichni berou tak zkurveně vážně.“ Charles Bukowski

Humor na pracovišti = vyšší produktivita práce

Vím, že zkusit humorem zlepšovat naše pracovní prostředí může být obtížné a rozesmát a dobře naladit každého také nadlidským zadáním. Sranda do práce patří a vždy to tak bude. Umět se zasmát, rozveselit, být pozitivně naladěný je tématem klíčovým, právě v období zvýšeného pracovního stresu, syndromů vyhoření a požadavkům na zvýšený pracovní výkon, z důvodu nedostatku zaměstnanců.  Vtip a smích při práci výrazně zvyšují uspokojení z práce. Odměnou pro zaměstnavatele je vyšší produktivita zaměstnanců, tak proč to nezkusit a nenaučit se radovat.

Další náměty:

Andrew Tarvin

Andrew Tarvin is an award-winning speaker, best-selling author, and international comedian. He’s worked with more than 100 organizations including Procter & Gamble, GE, and Western & Southern Life Insurance on topics including humor in the workplace, communicating confidently, leadership through change, and strategic disengagement. He is also the author of the best-selling book 501 Ways to Use Humor at Work. Andrew graduated with a degree in Computer Science & Engineering from The Ohio State University, where he was also a co-founder of the 8th Floor Improv Comedy Group.

Paul Osincup

A specialist in conflict resolution, Paul works as a speaker and consultant, advising companies and educational institutions on issues that range from diversity and compassion fatigue to using humor in leadership. He is a former Associate Director of Conflict Resolution at Colorado State University and Associate Dean of Student Affairs at the Culinary Institute of America, where he resolved complex issues in a manner that both supported students and aligned with the institution’s mission. Despite the serious nature of his work, Paul has also been a „jack-of-all-jokes“ since grade school. His experience as a stand up comic fuels his commitment to using positivity and humor to galvanize groups and ignite individual ambition.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články