Pátek, 24 června, 2022

Hledáte inspiraci pro gamifikaci? Zkuste Pokémon Go

Při tvorbě tohoto článku jsem přemýšlel  o tom, jak moc je tato myšlenka, s kterou si pohrávám mimo nebo ne, případně zdali ji brát jako humor nebo námět pro gamifikaci, ale jak hluboko se dostáváte do problematiky této hry, objevujete její reálné využití i v dalších oblastech života nebo práce. Přirozeně, všichni jsme zdeformovaní svou prací a kromě přednášek, seminářů a knih, je dobré objevovat i jiné náměty, tedy jako je třeba hra.

- Reklama -Institut rodinných firem

Aplikace Pokémon Go je nejen pro mladší generaci stále výrazným fenoménem. Již od svého uvedení na trh, za první týden zaznamenala největší počet stažení v historii. Dnes se aktivně hraje ve všech koutech světa. Hra má celou řadu úrovní, kombinací, možnosti personalizace, přesah do networkingu apod. V současné době neexistuje na trhu hra, která by vydělávala takové množství peněz. Společnost Niantic dnes vydělává na své aplikaci kolem 10 miliónů dolarů denně.

Ve hře začínáte základním krokem, kterým je tvorba vlastního trenéra, je to jakýsi avatar vás samotných. Umožňuje vám volbu týmu, a to červený, modrý nebo žlutý, kupodivu, zde jsem objevil asociaci s mým oborem náboru. Jakého zaměstnavatele si máme vlastně vybrat.

Volba týmu

Promyšlený postup

Modrý je Mystic a je to rozvážný tým, který se zabývá studiem Pokémonů a jejich evolucí. Jestliže je u vás při Pokémon Go výběr týmu důležitý hlavně promyšlený postup, uvážená analýza situace a vnitřní klid, přidejte se k týmu Mystic. Modří a jejich vůdce chlapec jménem Blanche se snaží najít odpověď na otázku, proč se pokémoni vlastně vyvíjejí do dalších stádií. Blanche spolupracuje s mystickým létajícím Pokémonem jménem Articuno.

Další článek:  Nový manažerský problém: Jak řídit výkon zaměstnanců?

Fyzická síla a trénink

Červený, je Valor a jsou to specialisté na trénování Pokémonů, kteří chtějí mít co nejsilnější Pokémony. Fyzická síla Pokémonů je důležitá, a to se bez vytrvalého a usilovného tréninku neobejde. A právě to je hlavní vlastností hráčů týmu Valor, v jehož čele stojí krásná Candela s legendárním ohnivým ptákem jménem Moltres.

 

Vlastní instinkt

Poslední je žlutý Instinct, který se snaží se objevit smysl evolucí. Každý spoléhá sám na sebe a jedná podle svých vlastních instinktů. Mladík Spark a létající Zapdos zase věří, že při soubojích i trénincích pokémonů by se hráči měli řídit především vlastním instinktem. Hráči týmu Instinct se nespoléhají se na přesně dané manuály, raději všechno objevují pomalu a po svém.

Mohl bych se zde dále rozepsat o psychologii barev, ale obecně asi k číslům. Tým Mystic čítá dnes přibližně kolem 473 miliónů členů, tým Valor má dnes kolem 413 miliónů a poslední je tým Instinct, který má 287 miliónů členů, jen pro vaši představu, o jakém zájmu zde asi mluvíme.

Jak si vyberete svého trenéra, tým je vaším dalším krokem. Není to ale jen obyčejný tým, je to celá masa lidí viz. čísla výše, která hledá a loví Pokémony na celém světě. Když jsem se s mými dětmi dal do prvního lovu, potkal jsem hned tři zástupce žlutého týmu a systém začal fungovat i jako nový druh specifického networkingu.

Pracovní svět

Herní svět vás, jako pracovní svět analyzuje, sleduje a hodnotí. Na mapě světa vidíte mapu vašeho okolí s rozmístěnými Pokéstopy a tzv. stadiony. Pro pohyb na mapě je tedy nutné být aktivní a chodit. Chůze v ten moment má hned tři cíle, objevíte Pokémona, zlepšujete zdraví sebe anebo svých zaměstnanců, a navíc potkáte někoho, s kým můžete prohodit pár slov o životě nebo práci. Případně se dozvědět něco nového, tipy, triky a doporučení.

Další článek:  Zapaříme? Gamifikace ve firmách roste

Jako zaměstnanec stoupá v kariérním žebříčku, stoupá i váš trenér v levelu hry. Čím vyšší úroveň váš trenér má, tím silnější může chytat a vlastnit Pokémony. Při každém navýšení levelu navíc získáte bonusové položky, v zaměstnání pak tomu říkejme benefity.

Pro zvýšení své profesní úrovně, je třeba se vyvíjet, prostřednictvím chytání nejrůznějších Pokémonů, vyvíjením Pokémonů, dobýváním stadionů a návštěvou Pokéstopů. U dobývání stadiónů je další zajímavá shoda, čím více trenérů – hráčů se setká, tím větší pravděpodobnost úspěchu z dobytí stadionu přichází. Lidé se setkávají, radí se, komunikují a volí strategii útoku.

Individuální a týmová práce

Při úvaze o stadionech, je zde zajímavá paralela s podnikatelským rozvojem. Když chcete získat nová teritoria nebo zákazníky, je třeba se spojit s dalšími trenéry a zvolit vhodnou strategii. Navíc stadion obsadíte vlastním Pokémonem a je třeba ho stále krmit, což z pohledu zaměstnavatele znamená zaměstnance stále motivovat a rozvíjet, klást mu nové motivace a výzvy. Další zajímavý pohled je práce se svými Pokémony. Každý může svého Pokémona vylepšovat, k tomu je zapotřebí sladkost, která se ve hře nazývá candy. Navyšování úrovně Pokémona může limitovat úroveň vašeho trenéra. Dozrání Pokémona, stejně jako člena týmu stojí velkou námahu, protože jedna sladkost se obvykle rovná jeden kilometr, tedy pro kompletní rozvoj Pokémona je někdy zapotřebí i 50 km nebo 400 km. Je to obdobné, jako když váš klíčový zaměstnanec potřebuje vaši pozornost a péči a někdy by i věnování patřičného času dokázalo vyřešit nejeden komunikační nebo pracovní problém.

Další článek:  Konflikt v práci? Kolik stojí firmu rozhádání zaměstnanci?

Rozvoj talentů

Dalším herním prvkem je vejce, které se liší dle počtu kilometrů, které musíte nachodit, aby se vám vylíhlo. Čím větší počet kilometrů, tím vzácnějšího Pokémona získáte. Běžně jsou to 2 km, 5 km a 10 km. Zde mě napadlo přirovnání se započetím programu pro absolventy. Péčí o absolventy můžete objevit zajímavý talent, který může vaši organizaci posunout dále, podmínkou je, ale pravidelná péče. Pro vajíčko je třeba inkubátor, něco jako vhodné pracovní prostředí, aby se mohlo náležitě rozvíjet a dát šanci vzniku něčemu novému.

Prvky gamifikace

Prvky gamifikace ve firmách jsem již zmiňoval v předchozích článcích, ale i zde nalezneme nové motivační prvky. Badge mají několik úrovní, začínáte od obyčejné za umístění pokémonů, krmení a souboje, které vám vaše odznaky vylepší na bronzovou, stříbrnou a později i zlatou. Paralelou by zde mohlo být to, že s přibývajícími dovednostmi zaměstnance roste i jeho odbornost a možnost kariérního růstu a motivace.

Networking

Networking je asi ten hlavní benefit, který tato hra má, kromě potkávání se na obsazení stadionu, se jednotlivý trenéři mohou prostřednictvím kódu spojit a posílat si dárky, s pohlednicí posledního místa, které navštívili, takže máme zajištěnou skvělou komunikaci s prvky gamifikace i mezi zaměstnanci. Vše do sebe zapadá.

 

Zdroje grafiky

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou lidé posuzováni pouze na základě svého těla a vzhledu. Termín by se dal přeložit jako...

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů a tím je Severance. Kde Mark šéfuje týmu zaměstnanců, kterým byla chirurgicky oddělena pracovní a...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé péče, přesto obsahuje shodná data s jinými studiemi, které se zabývají tématem udržení, angažovanosti a retencí...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou polévku, ale řešení je z významného podílu v roli personální. Vše se obvykle nastartuje selháním lidského faktoru...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Kompetenční model. Model, na kterém stojí úspěšná firma!

Stručně řečeno, kompetenční model je rámec, který personalisté a organizace používají k sestavení seznamu a plánování kompetencí, které zaměstnanci potřebují k tomu, aby uspěli...

Staňte se odolným manažerem. Manažerská resilience

V dnešní nepředvídatelné době čelí vedoucí pracovníci novým výzvám, obtížným rozhodnutím a měnícím se okolnostem. Abyste úspěšně prošli obdobím nejistoty a dovedli svůj tým...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele na jakýkoli podnět, obvykle stížnost, problém nebo nehodu, ale také se může jednat o porušení...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Nejnovější články

Současná toxická politická kultura

Když jsem poprvé zaregistroval to, jakým způsobem se některá...

Stav globálního pracoviště 2022

V rámci zprávy o stavu globálního pracoviště nám společnost...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Top články týdne

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele...

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Hledáte inspiraci pro gamifikaci? Zkuste Pokémon GoPři tvorbě tohoto článku jsem přemýšlel  o tom, jak moc je tato myšlenka, s kterou si pohrávám mimo nebo ne, případně zdali ji brát jako humor nebo námět pro gamifikaci, ale jak hluboko se dostáváte do problematiky této hry, objevujete její reálné využití i v dalších...