Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Manažerské řízení | ManagementHledáte inspiraci pro gamifikaci? Zkuste Pokémon Go

Hledáte inspiraci pro gamifikaci? Zkuste Pokémon Go

Sdílejte

Při tvorbě tohoto článku jsem přemýšlel  o tom, jak moc je tato myšlenka, s kterou si pohrávám mimo nebo ne, případně zdali ji brát jako humor nebo námět pro gamifikaci, ale jak hluboko se dostáváte do problematiky této hry, objevujete její reálné využití i v dalších oblastech života nebo práce. Přirozeně, všichni jsme zdeformovaní svou prací a kromě přednášek, seminářů a knih, je dobré objevovat i jiné náměty, tedy jako je třeba hra.

Aplikace Pokémon Go je nejen pro mladší generaci stále výrazným fenoménem. Již od svého uvedení na trh, za první týden zaznamenala největší počet stažení v historii. Dnes se aktivně hraje ve všech koutech světa. Hra má celou řadu úrovní, kombinací, možnosti personalizace, přesah do networkingu apod. V současné době neexistuje na trhu hra, která by vydělávala takové množství peněz. Společnost Niantic dnes vydělává na své aplikaci kolem 10 miliónů dolarů denně.

Ve hře začínáte základním krokem, kterým je tvorba vlastního trenéra, je to jakýsi avatar vás samotných. Umožňuje vám volbu týmu, a to červený, modrý nebo žlutý, kupodivu, zde jsem objevil asociaci s mým oborem náboru. Jakého zaměstnavatele si máme vlastně vybrat.

Volba týmu

Promyšlený postup

Modrý je Mystic a je to rozvážný tým, který se zabývá studiem Pokémonů a jejich evolucí. Jestliže je u vás při Pokémon Go výběr týmu důležitý hlavně promyšlený postup, uvážená analýza situace a vnitřní klid, přidejte se k týmu Mystic. Modří a jejich vůdce chlapec jménem Blanche se snaží najít odpověď na otázku, proč se pokémoni vlastně vyvíjejí do dalších stádií. Blanche spolupracuje s mystickým létajícím Pokémonem jménem Articuno.

Fyzická síla a trénink

Červený, je Valor a jsou to specialisté na trénování Pokémonů, kteří chtějí mít co nejsilnější Pokémony. Fyzická síla Pokémonů je důležitá, a to se bez vytrvalého a usilovného tréninku neobejde. A právě to je hlavní vlastností hráčů týmu Valor, v jehož čele stojí krásná Candela s legendárním ohnivým ptákem jménem Moltres.

 

Vlastní instinkt

Poslední je žlutý Instinct, který se snaží se objevit smysl evolucí. Každý spoléhá sám na sebe a jedná podle svých vlastních instinktů. Mladík Spark a létající Zapdos zase věří, že při soubojích i trénincích pokémonů by se hráči měli řídit především vlastním instinktem. Hráči týmu Instinct se nespoléhají se na přesně dané manuály, raději všechno objevují pomalu a po svém.

Mohl bych se zde dále rozepsat o psychologii barev, ale obecně asi k číslům. Tým Mystic čítá dnes přibližně kolem 473 miliónů členů, tým Valor má dnes kolem 413 miliónů a poslední je tým Instinct, který má 287 miliónů členů, jen pro vaši představu, o jakém zájmu zde asi mluvíme.

Jak si vyberete svého trenéra, tým je vaším dalším krokem. Není to ale jen obyčejný tým, je to celá masa lidí viz. čísla výše, která hledá a loví Pokémony na celém světě. Když jsem se s mými dětmi dal do prvního lovu, potkal jsem hned tři zástupce žlutého týmu a systém začal fungovat i jako nový druh specifického networkingu.

Pracovní svět

Herní svět vás, jako pracovní svět analyzuje, sleduje a hodnotí. Na mapě světa vidíte mapu vašeho okolí s rozmístěnými Pokéstopy a tzv. stadiony. Pro pohyb na mapě je tedy nutné být aktivní a chodit. Chůze v ten moment má hned tři cíle, objevíte Pokémona, zlepšujete zdraví sebe anebo svých zaměstnanců, a navíc potkáte někoho, s kým můžete prohodit pár slov o životě nebo práci. Případně se dozvědět něco nového, tipy, triky a doporučení.

Jako zaměstnanec stoupá v kariérním žebříčku, stoupá i váš trenér v levelu hry. Čím vyšší úroveň váš trenér má, tím silnější může chytat a vlastnit Pokémony. Při každém navýšení levelu navíc získáte bonusové položky, v zaměstnání pak tomu říkejme benefity.

Pro zvýšení své profesní úrovně, je třeba se vyvíjet, prostřednictvím chytání nejrůznějších Pokémonů, vyvíjením Pokémonů, dobýváním stadionů a návštěvou Pokéstopů. U dobývání stadiónů je další zajímavá shoda, čím více trenérů – hráčů se setká, tím větší pravděpodobnost úspěchu z dobytí stadionu přichází. Lidé se setkávají, radí se, komunikují a volí strategii útoku.

Individuální a týmová práce

Při úvaze o stadionech, je zde zajímavá paralela s podnikatelským rozvojem. Když chcete získat nová teritoria nebo zákazníky, je třeba se spojit s dalšími trenéry a zvolit vhodnou strategii. Navíc stadion obsadíte vlastním Pokémonem a je třeba ho stále krmit, což z pohledu zaměstnavatele znamená zaměstnance stále motivovat a rozvíjet, klást mu nové motivace a výzvy. Další zajímavý pohled je práce se svými Pokémony. Každý může svého Pokémona vylepšovat, k tomu je zapotřebí sladkost, která se ve hře nazývá candy. Navyšování úrovně Pokémona může limitovat úroveň vašeho trenéra. Dozrání Pokémona, stejně jako člena týmu stojí velkou námahu, protože jedna sladkost se obvykle rovná jeden kilometr, tedy pro kompletní rozvoj Pokémona je někdy zapotřebí i 50 km nebo 400 km. Je to obdobné, jako když váš klíčový zaměstnanec potřebuje vaši pozornost a péči a někdy by i věnování patřičného času dokázalo vyřešit nejeden komunikační nebo pracovní problém.

Rozvoj talentů

Dalším herním prvkem je vejce, které se liší dle počtu kilometrů, které musíte nachodit, aby se vám vylíhlo. Čím větší počet kilometrů, tím vzácnějšího Pokémona získáte. Běžně jsou to 2 km, 5 km a 10 km. Zde mě napadlo přirovnání se započetím programu pro absolventy. Péčí o absolventy můžete objevit zajímavý talent, který může vaši organizaci posunout dále, podmínkou je, ale pravidelná péče. Pro vajíčko je třeba inkubátor, něco jako vhodné pracovní prostředí, aby se mohlo náležitě rozvíjet a dát šanci vzniku něčemu novému.

Prvky gamifikace

Prvky gamifikace ve firmách jsem již zmiňoval v předchozích článcích, ale i zde nalezneme nové motivační prvky. Badge mají několik úrovní, začínáte od obyčejné za umístění pokémonů, krmení a souboje, které vám vaše odznaky vylepší na bronzovou, stříbrnou a později i zlatou. Paralelou by zde mohlo být to, že s přibývajícími dovednostmi zaměstnance roste i jeho odbornost a možnost kariérního růstu a motivace.

Networking

Networking je asi ten hlavní benefit, který tato hra má, kromě potkávání se na obsazení stadionu, se jednotlivý trenéři mohou prostřednictvím kódu spojit a posílat si dárky, s pohlednicí posledního místa, které navštívili, takže máme zajištěnou skvělou komunikaci s prvky gamifikace i mezi zaměstnanci. Vše do sebe zapadá.

 

Zdroje grafiky

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Při tvorbě tohoto článku jsem přemýšlel  o tom, jak moc je tato myšlenka, s kterou si pohrávám mimo nebo ne, případně zdali ji brát jako humor nebo námět pro gamifikaci, ale jak hluboko se dostáváte do problematiky této hry, objevujete její reálné využití i v dalších...Hledáte inspiraci pro gamifikaci? Zkuste Pokémon Go