Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Leadership | Lídršip | VůdcovstvíJak bude vypadat budoucí leadership?

Jak bude vypadat budoucí leadership?

Sdílejte

Obchodní prostředí se nepochybně mění. I když některé aspekty vedení, jako je stanovení vize a realizace strategie, zůstanou zachovány. Budoucí manažeři budou muset mít nový arzenál dovedností a způsobů myšlení, aby mohli efektivně vést. Je to proto, že naše podniky budou za deset let vypadat a fungovat zásadně jinak, což znamená, že v čele těchto organizací potřebujeme nový typ lídra s novým způsobem myšlení.

Nový typ lídra

Nezní to jako název filmu science fiction. Co bude třeba, abychom připravili vedoucí pracovníky nyní, na jejich budoucnost. Toto je a bude také záměr Institutu rodinných firem. Musíme se připravit na naši budoucnost. Jaké jsou tedy nové způsoby myšlení a jaké jsou potřebné dovednosti, které musí budoucí lídři ovládat.

Myšlení budoucích lídrů

Lokálně  – globálně

Svět je stále více propojen, což znamená, že každá společnost má potenciál pro zaměstnance a zákazníky po celém světě. Mentalita nejen lokálního, ale globálního uvažování znamená myslet v širším kontextu. Vedoucí pracovníci musí chápat a oceňovat nové kultury, aktivně vyhledávat různorodé týmy, vést zaměstnance s odlišným zázemím a umět vstoupit na nové globální trhy a uspět na nich. Myslím si, že svět touží po tom být stále propojen, i když s jistými omezeními. To, že Evropa je na samé hraně své stability ještě neznamená, že trhy a lidé nebudou chtít spolupracovat. Mladá generace není zahnaná předsudky a postoji starší generace, chce myslet globálně.

Sloužit a vést

Mentalita služebného leadershipu je na mém blogu poměrně časté téma. Servant leadership, sloužící leadership jde do značné míry proti zažitému způsobu myšlení, že vedoucí pracovníci zůstávají na vrcholu společnosti a vše se musí točit kolem nich. Mentalita služby znamená, že praktikujete pokoru a že sloužíte svým vedoucím, svým zákazníkům, svému týmu a sobě.

Rekognoskace

Budoucí lídři musí být jako dávní průzkumníci a přijímat neznámé, ale také neznámé objevovat. Musí být otevření novým myšlenkám a měnit směr podle toho, jak se vyvíjí svět kolem nich. Stejně jako se průzkumníci museli neustále učit, i lídři musí praktikovat svou zvědavost. Jde o to především neustrnout a hledat stále nové možnosti řešení. Průzkum je pak způsobem myšlení.

Budoucnost

Tvořiči a vizionáři budoucnosti se starají o to, aby organizace nebyly překvapeny tím, co může přinést budoucnost. Svět, ve kterém žijeme a pracujeme, se neustále mění a je plný neznámých. Toto myšlení je orientované směrem dopředu, zvažuje více scénářů a nových budoucích možností. Vizionáři sledují trendy a jsou propojeni se zdroji, které jim pomáhají v jejich vizích.

Empatie

Po desetiletí se vedoucí pracovníci vyhýbali tématu emocím a pojmu empatie už vůbec. V budoucnu však lídři musí být emočně inteligentní a rozvíjet svou empatii a sebeuvědomění. Skvělí komunikátoři budují vazby a nebojí se být tzv. zranitelní. Empatie chápe pocity a perspektivy druhých. Sebeuvědomění spočívá v pochopení svých silných a slabých stránek a v pomoci ostatním pochopit i ty vaše.

Budoucí leadership bude potřebovat výraznou změnu našeho myšlení. Moji myšlenku podporuje i tento citát:

„Žádný problém nemůže být vyřešen na stejné úrovni myšlení, která jej stvořila. Svět, jak jsme ho vytvořili, je procesem našeho myšlení. Nemůže být změněn bez změny našeho myšlení. Potřebujeme podstatně nový způsob myšlení, jestliže má lidstvo přežít.“ – Albert Einstein

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články