Jak by měl vypadat váš životopis v roce 2019?

1806

Tak asi jako každý, kdo se rozhodne najít si novou práci rychle a vše udělá ve spěchu, zmatku a na poslední chvíli? Používáte ověřené fráze, standardní formát a trápíte se tím, jak se co nejlépe, a hlavně úspěšně prodat? Shlédnete pár tipů ve vyhledávání na Googlu, nějaký ten ebook, pár rad na webech o kariérním poradenství a je to tady. Tento styl nazývám spíše chaotický.

Je zde i druhá skupina kandidátů. Svůj životopis vnímají jako strategickou příležitost, jak získat lepší pracovní pozici, vyšší plat, přesvědčit personalistu nebo náboráře o tom, že jejich životopis je to nejlepší, co v poslední době viděli a že jsou tím pravým kandidátem na onu pozici. Jejich uvažování a styl se dá popsat spíše jako strategický.

Formát životopisu

Pokud jde o formát a návrh vašeho životopisu, zvolte především čisté uspořádání. Nedávná studie zjistila, že pokud životopis napodobuje vzhled webové stránky, tedy naše oči a mozek má tendenci, skenovat obsah životopisu, jako když procházíme obsah webových stránek. Pozornost náboráře získáme především tím, že uspořádáme obsah vhodným způsobem, tedy nikoli informace zhuštěné doprostřed dokumentu nebo zprava do leva atd.

TIP:  Pár tipů pro úspěšnou stáž nebo brigádu

Písmo v životopise

Zde nehledejte hlášky tipu:

„100 % nejlepší písma pro vaše CV.“

nebo

„Toto písmo musí váš životopis mít!“

Měli byste používat celý styl písma a jen jeden druh. Můžete si hrát s velikostí a tloušťkou, abyste upoutali pozornost náboráře. Sans-serif písmo funguje nejlépe, Calibri je také dobrá volba.

Barvy v životopise

Pokud žádáte o práci ve finanční sféře, růžový životopis pravděpodobně nebude dělat dobrou službu. Avšak jemné barvy, jako je třeba oranžová, může vhodně podpořit váš styl. Prvek barvy v životopise není na škodu a někdy dokáže podpořit vizuální styl životopisu. Používáte-li barvu, snažte se jí používat šetrně. Vždy však pouze jednu barvu, a to navíc takovou, která se dá dobře vytisknout.

Dovednosti v životopise

Uveďte se tím nejlepším, co umíte ve vašem životopise. Horní část vašeho životopisu by měla obsahovat především kritická klíčová slova a rychlý přehled vašich klíčových silných stránek. Tvrdé dovednosti, hmatatelné a konkretizované úspěchy, které lze snadno prezentovat a měřit, mají přednost, a proto je třeba je zvýraznit. Pokud jste ve více technické oblasti, IT dovednosti, software, programování a další odborné znalosti jsou to, co zaměstnavatelé chtějí vidět jako první ve vašem životopise. Pokud působíte v kreativním průmyslu, tvůrčí a komunikační dovednosti mohou být vaše nejlepší volba.

TIP:  Curriculum Vitae (CV) nebo Resumé?

Dojem životopisu

Chcete-li prokázat, že stojí za to se s vámi setkat, zdůrazněte názorný příklad toho, co přinesete ke stolu. Statistiky, čísla, data, které vycházejí z vaší sekce dovedností, jsou nejdůležitější bonusové body, pokud vykazují přehled růstu, efektivity, produktivity nebo ziskovosti. Pokud nedisponujete žádnými daty, můžete zkusit poukázat na to, co se podařilo vaším působením ovlivnit, jako je zlepšení firemní kultury, konkrétní vylepšení procesu, snížení zmetkovitosti, lepší ergonomie pracoviště, speciální projekty, růst zákazníků, zkrátka všechno, co by se dalo prokázat jako úspěch, může dobře fungovat.

Co do životopisu již nepatří

Pokud vaše sociální odkazy nepodpoří váš pracovní profil, neumísťujte je nikam, nemají žádnou vypovídající hodnotu. Dejte si také pozor na to, aby pozice, na kterou se hlásíte odpovídala i obsahu, který o sobě šíříte online. Vyhledávače budou o vás referovat nekompromisně. Vaše platové očekávání do životopisu také neumísťujte. Nevkládejte tabulky a další nic neříkající přehledy.

Buďte originální

Nedopusťte se toho, že na každé pracovní místo reagujete stejným životopisem. Namísto toho si dejte práci, a snažte se pro každou pozici připravit klíčová slova. Bude tak mnohem pravděpodobnější, že se dostanete do dalšího kola. Snažte se svým životopisem pokrýt pracovní náplň v inzerátu práce. Buďte sami sebou a přeji vám hodně úspěchů.

TIP:  Jak překonat neúspěch, krizi nebo slehání?

Také si můžete přečíst:

- Reklama -