Jak být úspěšným živnostníkem nebo podnikatelem?

843

Otázka, kterou si jistě klade každý, kdo přemýšlí o tom, že by se živnostníkem nebo podnikatelem stal. Třeba proto, že nemůže najít práci. Nebo proto, že má nějaký „byznys“ plán.

Stát se podnikatelem, živnostníkem

Stát se živnostníkem formálně je relativně snadné. Obtížnější je, být jim skutečně. To znamená dokázat si svou živností zaopatřit potřebný výdělek. Zde je důležité hned na začátku vědět, v jaké oblasti bychom chtěli živnost provozovat. Jak velká je v dané oblasti konkurence. Jaký vstupní kapitál potřebujeme. Jaký prostor ke své živnosti využijeme. Jaká rizika při rozjezdu živnosti podstupujeme a zda jsou přiměřená našim možnostem.

Zpětná vazba pro podnikání

Když hledáte zpětnou vazbu. Rádi byste se před rozjezdem své živnosti s někým poradili?  Možná víme, jaká úskalí je třeba při zahájení živnosti zdolat. Dokážeme také eliminovat rizika a zjistit si vše, co je pro zahájení naší živnosti potřebujeme.

TIP:  Stay wild

Je důležité neudělat v samém začátku chybu. Někdy se může ukázat jako fatální a nastane krach. Půjčené peníze nedokážete splatit. Dalším následkem může být exekuce, pocity frustrace, selhání, ztráta sebevědomí apod.

Nepodceňujte rizika a intuici

Někteří jednotlivci podceňují faktická rizika, která jsou se zahájením živnosti spojená. Mají iluzorní představy o tom, jak se snadno a rychle úspěšným živnostníkem nebo podnikatelem stát. Většinou pak přijde naopak snadno a rychle nečekaný pád. Nebuďte jedněmi z nich. Buďte naopak o krok napřed už jen tím, že zkontaktujete svého kouče, který ví, co je třeba pro to být úspěšným živnostníkem a podnikatelem udělat.

Nejprve si s ním ujasníte, v jaké oblasti nebo oboru chcete živnost provozovat. V jakém rozsahu byste ji dokázali ukočírovat. S jakými náklady je třeba počítat a jaká rizika v rámci své živnosti můžete podstupovat. Navíc na základě vašich osobních předpokladů a profesních zkušeností vám dokáže kouč poradit, do čeho se nepouštět a co byste naopak měli zkusit.

Každý jsme originál

Každý z nás je v něčem jedinečný, a právě tuto svou jedinečnost je třeba při zahájení živnosti zohlednit. Neboť v ní je vaše přidaná hodnota, něco, čím můžete předčít ostatní, zejména pak konkurenci. To se týká všech oblastí podnikání.

TIP:  Chcete být na volné noze?

Jste třeba manuálně šikovní, nebo máte schopnosti, resp. přímo dar správně jednat s lidmi, můžete vynikat v té či oné dovednosti. Tu je pak třeba ve vaší živnosti plně a maximálně využít. Od ní se tzv. odrazit. A lépe to jde s koučem než bez něj v dnes náročném tržním konkurenčním a byrokracií zahlceném prostředí.

Kouč v podnikání. Podnikatelský kouč

Kouč je tu od toho, abyste při prvním nezdaru neskládali zbraně. Abyste věřili sami sobě a šli si za svým snem, být úspěšným soběstačným podnikatelem, být svým pánem, který ví, co chce a věří, že to dokáže. Který podstupuje rizika vždy přiměřená jeho možnostem. Který se seberealizuje a je sám se sebou a se svou prací živnostníka spokojen.

Podnikání, živnost je boj, ale svobodný

Je třeba si na rovinu říct, že živnostníci obecně nemají tzv. na růžich ustláno. Trochu je na vině i stát a jeho stále se měnící legislativa. Takže být živnostníkem je jedna věc a být úspěšným etablovaným živnostníkem je věc druhá. Úspěšní živnostníci a podnikatelé jsou pro nás cenným příkladem. Važme si jich a možná byste byli překvapeni, kolik z nich dalo hned na začátku, anebo v průběhu provozování živnosti na radu někoho blízkého nebo kouče.

- Reklama -