DomůPersonalistika a lidské zdroje | HRJak na adaptační proces? Komplexní plán zaškolení nového zaměstnance

Jak na adaptační proces? Komplexní plán zaškolení nového zaměstnance

Tento obsah je určen pouze pro předplatitele

Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Při nástupu nových zaměstnanců do vašeho podniku nebo organizace je důležité mít vypracovaný komplexní plán jejich nástupu a upozorňuji komplexní.

Adaptační plán = co + kde + kdo + jak + kdy

Přestože mnozí zaměstnavatelé doufají, že budou mít čas proškolit své zaměstnance o každém detailu, může dojít k nedopatření, ke kterým v 90 % vždy dochází. Proto jsou tak důležité kontrolní seznamy adaptačního procesu pro nástup nových zaměstnanců.

„Pokud se vám nepovede adaptace nového zaměstnance, ztrácíte investici do náboru uchazeče a investici kolegů, kteří čas do adaptace nového kolegy nebo kolegyně investovali také. Samozřejmě, čeká vás další investice do náboru a kolečko se opakuje. Myslím si, že toto není chování řádného hospodáře.“ – Petr Kmošek

Úspěšné zaškolení zaměstnance

Úspěšné zaškolení nového zaměstnance vede především v jeho udržení, mimo to, vede k lepšímu pracovnímu výkonu, hlubší spokojenosti zaměstnanců. Vytvoření kontrolního seznamu pro nástup nových zaměstnanců zajistí, že nevynecháte žádný z těchto důležitých kroků při seznamování nových zaměstnanců s novou společností.

Kontrolní seznam pro nástup je přínosný jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Často se jedná o úkoly, které může zaměstnanec provést sám, které může splnit s různými odděleními, nebo o úkoly, s nimiž může potřebovat vaši pomoc. Když budete mít vše na jednom místě, zajistíte, že nový zaměstnanec nevynechá žádný krok.

Adaptační plán

Etapa I

Před nástupem nového zaměstnance

Proces nástupu začíná poté, co jste se rozhodli přijmout nového zaměstnance. Budete se chtít ujistit, že tento proces bude co nejplynulejší, protože je to první dojem, který si nový zaměstnanec o vaší organizaci udělá. Měsíc před nástupem zaměstnance do práce zvažte následující kroky.

Nabídkový dopis a pracovní smlouvu. Ujistěte se, že váš zaměstnanec obdrží nabídkový dopis a má jasno skrze vaši nabídku. Za předpokladu, že je váš nový zaměstnanec v současné době zaměstnán jinde, musíte s ním vést rozhovor a dohodnout se na datu nástupu.

Další článek:  Problémy rodinného podnikání. Studie rodinných firem

Bohužel i já to zažil, přijdete do kanceláře a tam nic, na chodbě vás nikdo nepoznává, nikdo neví, co tam děláte. Vybavení pro práci je sice samozřejmostí, ale přeci. Může stát, že se něco zpozdí, proto se ujistěte, že jste objednávky počítačů, stolů, vizitek a uniforem, montérek zadali s dostatečným předstihem před nástupem nového zaměstnance.

7 dní před nástupem zaměstnance

Nejlepším postupem je dát si zhruba týden na kompletní přípravu všech detailů, které musíte zvážit před nástupem nového zaměstnance do vaší společnosti. Nezapomeňte, že je důležité zajistit, aby se nový zaměstnanec cítil v týmu vítaný. To v konečném důsledku zlepší jeho celkovou morálku a výkonnost. Týden před nástupem zaměstnance zvažte jakékoli uvítací materiály.

Příručka pro zaměstnance je skvělý nástroj. Je dobré také zopakovat podrobnosti o jejich prvním dni, stejně jako veškeré informace o parkování nebo veřejné dopravě, a také stručný harmonogram jejich prvního dne, aby věděli, co mohou očekávat.

Ujistěte se, že personální oddělení má všechny informace, které potřebuje pro nástup nového zaměstnance, včetně jeho jména, adresy, kontaktních údajů, pozice, data nástupu, platu a všeho dalšího, co může potřebovat.

Ujistěte se, že jste připravili a odeslali zprávu s oznámením o nástupu nového zaměstnance do společnosti nebo příslušným členům týmu.

Etapa II

První den adaptačního procesu

První dny mohou být stresující jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Je skvělý nápad zvážit vaši aktuální agendu abyste jim mohli věnovat svou plnou pozornost. Zde je několik úvah, které byste měli zahrnout do svého kontrolního seznamu pro první den zaměstnance v kanceláři.

Přivítejte je. Nezapomeňte mu ukázat jeho pracovní prostor, jeho vybavení a veškeré zásady týkající se vstupu a výstupu z budovy a proveďte ho orientační prohlídkou. První den je také skvělým místem a příležitostí pro nastínění očekávání, která od nového zaměstnance očekáváte. Proberte s ním jeho pracovní povinnosti a definujte, jak vypadá úspěch jeho role.

Další článek:  Máte svého Buddyho? Buddy systém v HR

Sedmý den adaptačního procesu

První týden bývá pro zaměstnance i zaměstnavatele často nejnáročnější. Váš kontrolní seznam však může pomoci udržet vás, váš tým i nového zaměstnance v obraze. Pokud váš zaměstnanec nastupuje do širšího týmu, zvažte možnost pozvat tým na oběd nebo uspořádat úvodní schůzku, kde se všichni navzájem poznají. Kromě toho s ním proberte další důležité členy společnosti, včetně vedoucího týmu, a jaké mohou být jejich individuální povinnosti.

Zadejte první projekty a úkoly. Váš nový zaměstnanec se bude těšit, až začne plnit některé ze svých prvních povinností, a není důvod čekat, až skončí jeho první týden. Zvažte, zda je nezačnete zaměstnávat na jejich prvních projektech a také s nimi proberete nadcházející termíny, společné akce nebo cíle, kterých chce tým dosáhnout.

První měsíc adaptačního procesu

Je skvělý nápad zkontrolovat nového zaměstnance po měsíci práce. Během této doby si již lépe zvykne na tým a společnost a bude mít lepší představu o tom, jak ve své práci uspět.  Zhodnoťte předané úkoly a projekty. Zhodnoťte dosavadní práci zaměstnance a upozorněte na dobře odvedenou práci nebo na prostor pro zlepšení.

Proberte cíle zaměřené do budoucna. Proberte, jak role vašeho zaměstnance zapadá do celého týmu. Nezapomeňte se zaměstnancem probrat jeho pracovní povinnosti a očekávání a zeptejte se ho, zda má pocit, že jsou tyto věci dosažitelné. Stanovte nové projekty a cíle. Pokud váš zaměstnanec splnil vše, co mu bylo v tomto časovém rámci přiděleno, je čas určit nové projekty a stanovit nové cíle.

Etapa III

Tři měsíce adaptačního procesu a dále

První tři měsíce jsou obvykle časovým rámcem, ve kterém byste se měli vrátit k výkonu nového zaměstnance a probrat s ním případné obavy, které se v tomto období objevily.    Hodnocení výkonu ve zkušební době. To je ideální čas pro zhodnocení aktuálního výkonu nového zaměstnance, diskusi o tom, zda splnil své cíle, a stanovení nových cílů do budoucna.

Další článek:  Kam všichni zmizeli? Všude chybí lidé

Zde vás zastavím. Pokud v této chvílí netušíte, jaký je výkon zaměstnance, jak zapadá do firemní kultury, jakou má přibližnou úroveň kompetencí a skutečných znalostí, adaptační proces ve skutečnosti nemáte. Bohužel je třeba toto téma vnímat pragmaticky. Nový zaměstnanec je především investice, a tak sledujte, jak se vám zhodnocuje.

V této době se váš nový zaměstnanec s největší pravděpodobností již rozkoukal a hlouběji a lépe rozumí své práci. Možná budete chtít využít této příležitosti a probrat s ním jeho dlouhodobé cíle a to, kde se vidí v budoucnu. Shromážděte zpětnou vazbu. Zeptejte se zaměstnance, jaký má pocit z procesu nástupu, a shromážděte zpětnou vazbu, abyste mohli svůj proces dále zlepšovat.

Moje zkušenost je taková, že někteří kandidáti se ukáží až po delší době, než jsou tři měsíce. Studie tvrdí, že 100% pokrytí pozice novým uchazečem zabere i klidně 24 měsíců, to samozřejmě nechceme.

Důležité jsou role v týmu a snaha týmu nového uchazeče dostatečně dobře adaptovat. Já doporučuji seznam těchto členů a jejich role a zodpovědnosti v týmu v průběhu adaptace.

Závěrem

Pokud se vám nepovede adaptační proces je celkem jedno, co bylo důvodem. Firma přišla o náklad ve stovkách tisíc korun a co bylo příčinou může být často jen jedna velká mlha. Skvělé je využít exinterview nebo najmout externistu pro tento typ rozhovoru, aby byla zpětná vazba co nejbohatší.

Za nábor a dobrou adaptaci zodpovídá každý ve firmě, jste tým a každý člen tvoří jeden dílek. Proto adaptaci zaměstnanců nikdy nepodceňujte má stejnou a někdy i větší důležitost jako ostatní HR činnosti ve vašem podniku nebo organizaci.

Zvažte firemního buddyho, i tato role dokáže s adaptací hodně pomoci a její návratnost je často významná. Na mém blogu i na toto téma najdete článek, použijte filtr a zadejte slovo buddy.

Přeji vám hodně štěstí v adaptaci nových zaměstnanců. Petr

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Nudíte se v práci? Nuda do práce patří, ale…

Nuda má sice svou špatnou pověst, ale je opravdu vždy tak špatná? Některá nuda má své prokazatelné benefity v naší práci. Během minulého roku na univerzitě...

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních kandidátů, představím si mezeru, která je tu tvořena spíše generace než několik posledních let. Jako...

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin a odchodu zaměstnanců toho moc s tématem fluktuace ve vaší firmě nedokážete. Já ve své...

Dobrý šéf je především dobrý kouč!

Dobří lídři jsou obvykle také dobrými kouči. Vedoucí pracovníci jsou v první linii, když vedou, inspirují a povzbuzují lidi k výkonům a změnám. Efektivním...

Bez zaměstnávání starších trh práce neporazíte!

Současné náborové prostředí není tak vstřícné vůči věku, jak by mohlo být, i když se doba kvůli nedostatku kandidátů může výrazně změnit. Více než...

Proč vás vaši zaměstnanci opouštějí?

Jaké jsou hlavní důvody odchodu ze zaměstnání? A co láká kandidáty do nové práce? Nejnovější průzkum společnosti PayScale se do této problematiky ponořil, aby...

Servant leadership. Vůdcovství pro dnešní generace

V rámci přečtení dnes již více než tisíce článků a studií, včetně stovek knih na téma vedení a managmentu můžu s jistotu prohlásit, že...

Skleněný strop – reálná bariéra dnešních manažerek

Navzdory výrazné podpoře diverzity ve firmách a legislativě pro rovné příležitosti žen a mužů je třeba konstatovat, že ženy stále zůstávají v rozhodovacích pozicích...

Krizi překoná pouze podnikatelská odolnost

Důvodem, proč je dnes pojem resilience aktuálním tématem, je skutečnost, že někteří podnikatelé se vzdávají, zatímco jiní navzdory všemu nadále přežívají, zatímco se potýkají...

Model SPNNPS. Model vysoce výkonných organizací

Abych úvod trochu vylepšil našel jsem zajímavé přirovnání z knihy Alenka v říši divů, když hledala cestu z oné říše. „Řekla bys mi prosím,...

Metodika výstupního pohovoru. Průvodce exit interview

Výstupní pohovory se zaměstnanci jsou těžké a náročné. Ještě těžší je však najít vhodný způsob a vhodné otázky pro výstupní pohovor – exit interview....

Nemáte odborníky nebo specialisty? Zkuste bodyshopping

Bodyshopping je modelem outsourcingu nebo subdodávek zaměřený původně na IT, ale nyní se přesouvá do dalších oblastí. Bodyshop je tedy na jedné straně poskytovatel...

Co hledáte:

Nejnovější články

Být lepší lídr! Jaký styl vedení si vybrat?

Vedení – leadership je nedílnou součástí každé organizace, firmy...

Nudíte se v práci? Nuda do práce patří, ale…

Nuda má sice svou špatnou pověst, ale je opravdu...

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních...

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Barva oblečení a pohovor? Když za vás mluví barvy

Našel jsem tři roky starou studii o barvách a...

Průvodce: Hledání pasivních kandidátů na trhu práce

Pasivní kandidát je někdo, kdo je v současné době...

Jsme národem špatných manažerů?

Dle aktuálního průzkumu z roku 2017, napříč vzorkem 2000 zaměstnanců...

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních...

Nemůžete nemít značku zaměstnavatele

Moc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...