Jak na inovativní přístupy v náboru a hledání zaměstnanců? Zkuste náborový marketing

1577

Jedním z největších HR trendů tohoto roku je vzestup náborového marketingu. Co to vlastně je a jak to může pomoci přilákat kvalifikované kandidáty? K tomuto účelu nahlédněte do tohoto průvodce inovativního náboráře.

Náborový marketing

Tento druh marketingu obsahuje osvědčené marketingové postupy, analytické nástroje, využití nejrůznějších marketingových kanálů, cílené oslovování, automatizaci komunikace, aby všechny tyto prvky dohromady fungovaly tak, že přilákají, zaujmou a přimějí uchazeče k tomu, aby chtěl pracovat právě pro vaši společnosti. U aktivních kandidátů vytváří náborový marketing povědomí o vaší značce, otevřených pozicích a udržuje kandidáty informované a angažované do vaší komunikace. Pasivní kandidát je osloven zvýrazněným zájmem značky o jeho obor a láká tak zájemce do procesu reakce na inzerci nebo podrobnější informace o zaměstnavateli.

Institut rodinných firem

Employer Brand

Náborový marketing stojí na základech klasického marketingu, ale má své odlišnosti. Vaše značka je odrazem vaší firemní kultury, hodnot a také poslání. Obsah, který tvoříte, prezentuje vaši značku a to tak, aby byla více autentická, relevantní a přesvědčivá.

Další článek:  Temná strana sociálních sítí pro uchazeče, ale i zaměstnavatele

EVP

Hodnotová propozice zaměstnance je odměna nebo výhoda, jež může zaměstnanec očekávat za svůj výkon. EVP je jedinečné pro každé oddělení nebo celou společnost a s tím je třeba také počítat. Jakmile totiž vyšlete zprávu o vašem EVP, musíte vědět koho tím chcete získat a čí pozornost upoutat.

Persony kandidátů

Profil person vašich kandidátů vám usnadní to, jak a na koho chcete cílit své náborové aktivity a koho přilákat. Analýza těchto person prezentuje motivace, cíle, chování a očekávání vašich vzorových kandidátů. Každá persona se chová jinak, má jiné kompetence, dovednosti, praxi, pohlaví, ale také zájmy, hobby, jaké informace vyhledává a co může ovlivnit její rozhodnutí.

Vaše konkurence

Pokud chceme přilákat ty nejlepší kandidáty, musíme vědět, co dělají naši konkurenti. Tento krok nám také pomáhá identifikovat naši náborovou strategii.

Zkušenost kandidáta

Klíčový způsob, jak posílit svou značku, je tvořit konkurenční výhodu a poskytnout kandidátovi skvělý zážitek. Pokud je váš náborový proces dokonalým orchestrem, tak vězte, že to v každém uchazeči zanechá skvělý dojem, který bude rád šířit dál.

Další článek:  5 klíčových chyb inzerce práce

Náborová strategie

Vždy jsou zde nějaké tradiční metody pro hledání zaměstnanců a pak také inovativní způsoby náboru. Bez ohledu na to, jaké používáte, vždy se snažte prezentovat klíčové hodnoty, výhody a přínos vaší firmy v celé komunikaci.

  • Obsahový marketing

Zahrnuje fotografie společnosti, náborová videa, blogy, infografiky, ebooky, manuály, webináře.

  • Inzerce

Obsahově kvalitní text, včetně dobré SEO optimalizace klíčových slov, včetně jednotného grafického konceptu s responzivním přístupem.

  • Kariérní stránky

Optimalizované pro mobilní zařízení a s atraktivním textovým a obrazovým materiálem.

  • Emailing

Automatizovaná komunikace, personalizované sdělení s měřením prokliku otevření, kliknutí nebo reakce.

  • Sociální sítě

Dnes již 80 % uchazečů používá sociální média pro hledání zaměstnání.

  • Doporučení

Nutnost zapojení zaměstnanců do referral programu je dnes samozřejmostí, kolik máte zástupců mezi svými zaměstnanci?

  • Eventy a komunita

Co networking, veletrhy, setkávání, pracovní snídaně? Kolik fyzických jednání jste uskutečnili v minulém roce.

  • Offline reklama

Bannery, rollupy, brožury, letáky, patří také do náborové komunikace.

Za několik posledních let dochází k výrazným změnám na trhu práce a je víceméně nutností se těmto okolnostem přizpůsobit. Být inovativní znamená neztrácet tempo s konkurencí, a tak i tento přístup zajišťuje to, že daná společnost nezkrachuje právě proto, že má zaměstnance, umí je nalézt a také udržet.

- Reklama -