Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Kariéra | CareerJak na konstruktivní kritiku?

Jak na konstruktivní kritiku?

Sdílejte

Je velmi snadné pokusit se dát někomu konstruktivní kritiku, ale není vždy snadné ji přijmout. Trvá to spoustu trpělivosti a sebevědomí, abychom mohli udělat krok zpět a podívali se na to, co a jak děláme, uznat to co děláme špatně a pak přijmout radu nebo doporučení.

Jak dát konstruktivní kritiku

Je také obtížné dát konstruktivní kritiku, aniž bychom to občas nepřestřelili. Všichni víme, že se vždy najde jedna osoba v kanceláři nebo ve výrobě, která ráda radí jiným lidem, a dokonce nemá s jejich prací nic společného a ani je neřídí.

Když si to shrneme, konstruktivní kritika je v nejlepším případě velice obtížná, ale neznamená to, že není užitečná. Někteří lidé jednoduše potřebují tento dodatečný tlak, aby si uvědomili, že mohou dělat něco mnohem lépe, než tomu aktuálně je. Neexistuje absolutně nic špatného při poskytování a přijímání zpětné vazby od externího zdroje. Bez ní, jak by někdo z nás někdy věděl, co děláme je správné nebo špatné?

Jak přijímat konstruktivní kritiku

Tím, že učíme dávat a také dostávat konstruktivní kritiku, podnikatelé tomuto principu dávají významnou příležitost. Učí se, jak budovat silnější vazby mezi sebou, protože vědí, že všichni se na sebe navzájem dívají a mohou si poskytnout zpětnou vazbu vzájemně. Zde jsou některé možné scénáře podporované statistikami, kde je užitečné dávání a přijímání konstruktivní kritiky.

Učení, jak dát a přijímat konstruktivní kritiku je skvělý způsob, jak si zaměstnanci a manažeři mohou budovat silnější vazby mezi sebou. Bez konstruktivní kritiky by nikdo nevěděl, co funguje a co ne, což by mohlo negativně ovlivnit jakoukoli činnost mnoha způsoby. Doufejme, že vám tyto scénáře pomohou ukázat, kdy a jak je konstruktivní kritika nejúčinnější.

Pro a proti konstruktivní kritiky

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články