Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Kariéra | CareerJak na lepší pracovní výkon? Naučte se odpočívat?

Jak na lepší pracovní výkon? Naučte se odpočívat?

Sdílejte

Pracovníci jsou dnes vyčerpaní prakticky všude a potřebují čas na zotavení. Podle nedávného průzkumu společnosti Gallup zažívají tři ze čtyř pracovníků v práci syndrom vyhoření. Pandemie a všechny její průvodní hrozby a nejistoty přeorientovaly hodnotový systém lidí tak, aby se více soustředili na život, zejména na zábavu a prostoje mimo práci. Kromě toho široce rozšířené hybridní a flexibilní pracovní režimy vytvořily teoreticky více hodin, které mohou lidé trávit odpočinkem.

Důležitost odpočinku

Všichni víme, že je důležité odpočívat. Výzkumy ukázaly, že odpočinek je životně důležitý pro duševní a fyzické zdraví lidí, vzhledem k jeho velkému přínosu pro náš imunitní systém, zvládání stresu, náladu, rozhodování, kreativitu a pracovní produktivitu. Méně se však ví, jak dobře odpočívat, tedy jak správně odpočívat. Odpočinek může být přirozený, jako je spánek. Ale stejně jako můžeme mnohem lépe spát, když se naučíme správné techniky, můžeme maximalizovat sílu odpočinku k plné obnově sebe sama tím, že se naučíme vědecké tipy o mechanismech pro dobrý odpočinek.

Naplánujte si odpočinek

Odpočinek se snadněji řekne, než udělá. Je to návyk, který je třeba zavést a dlouhodobě upevňovat, jako cokoli jiného. Jedním z problémů je domněnka, že přestávka nebo odpočinek nás zpomaluje a snižuje produktivitu. Zařazení prostojů do našich rutinních činností nám však může pomoci dobít baterky a zlepšit naše soustředění a koncentraci.

Rutinizace a odměňování činnosti je nejjednodušší způsob, jak si vytvořit návyk, protože tím se činnost stává automatickou. Výzkumy také ukazují, že při opakování jakékoli činnosti, včetně odpočinku, maximalizuje svůj pozitivní účinek na naše tělo, mysl a emoce. Pokud vám tedy odpočinek nejde, naplánujte si ho denně pomocí budíku, kalendáře nebo aplikace pro správu času. A nezapomeňte se odměnit, když se vám podaří zajistit si prostoj podle plánu.

Zvolte množství odpočinku

Všechno je dobré s mírou. Stejně jako je problematické příliš málo odpočinku, příliš mnoho snižuje vaši produktivitu. Nedávná práce o volném čase ukazuje, že příliš mnoho prostojů může poškodit naši pohodu stejně jako příliš málo prostojů. Jiná studie naznačuje, že příliš mnoho diskrétního času může u dospívajících vyvolat špatné návyky.

Kolik odpočinku je v normě

V souladu s dalším výzkumem je pravidlem zhruba čtyřhodinový odpočinek denně. Přesná doba, kterou člověk potřebuje, však závisí na jeho pracovních aktivitách, úrovni stresu a dalších podmínkách. Musíte si zjistit svůj optimální počet hodin pro odpočinek. Stejně jako správný počet hodin spánku bude záviset na každém jednotlivci. Podle výzkumů může být odpočinek v závislosti na konkrétních potřebách jedince různý, mimo jiné zahrnuje fyzické, emocionální, mentální a sociální odpočinkové aktivity.

Ne všechny odpočinkové aktivity jsou pasivní. Chůze nemusí být vhodným typem odpočinku pro ty, kteří jsou fyzicky vyčerpaní. Ale chůze, zejména v přírodě, je dobrým způsobem, jak obnovit emocionální a duševní energii. Také jsem o pravidelném pobytu v přírodě napsal článek. Zase naopak setkávání s přáteli může být nejhorší pro ty, kteří potřebují společenský odpočinek, ale může být účinnou strategií odpočinku pro ty, kteří se cítí být společenskými interakcemi dobíjeni.

Poznejte své odpočívání

Proto dobrý odpočinek vyžaduje hluboké sebepoznání. Místo toho, abyste se řídili tím, jak odpočívají ostatní, věnujte nějaký čas pochopení svých specifických potřeb a navrhněte si odpočinkové aktivity podle toho, kde shledáváte největší deficit. Udělejte si čas na hluboký odpočinek, pokud musíte vykonávat hlubokou práci. Výzkumy týkající se hluboké práce zdůrazňují význam blokovaného a nepřerušovaného času pro maximalizaci efektivity práce. Když jsou lidé zaměstnáni více úkoly, efektivita práce značně trpí a mozek může být přetížen.

Přerušované prostoje nejsou efektivní a ze stejného důvodu by mohly způsobit spíše větší zátěž než zotavení. Všichni máme tu zkušenost, že se cítíme vyčerpaní poté, co jsme neustále na telefonu a e-mailech, zatímco se pro zábavu díváme na Netflix, nebo trávíme hodiny rozhodováním, na co se dívat, aby se nám to nakonec nepodařilo.

Naučte se pravidelně odpočívat a brzy poznáte benefity ve vašem pracovním výkonu.

Další zdroje

  • Subjective Well-Being among Adolescent Consumers: The Effects of Materialism, Compulsive Buying, and Time Affluence [online]. [cit. 2022-10-24]. Dostupné z: https://link.springer.com/article/10.1007/s11482-011-9155-5
  • Tracking restoration in natural and urban field settings [online]. [cit. 2022-10-24]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0272494402001093?fr=RR-2&ref=pdf_download&rr=75f1097c7a8cb37f
  • Why is it so hard to do my work? The challenge of attention residue when switching between work tasks [online]. [cit. 2022-10-24]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0749597809000399?casa_token=DkVbyAeQPfEAAAAA:3nRndVDLfNFK3eMb9m6SS0Oipk2d6OV2Lajh7tGwAsB2qq82MX4nPsXEpX8trnBetnixTlivWw0
Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Jo, kdyby byl čas...Jak na lepší pracovní výkon? Naučte se odpočívat?