Jak na nábor? Interview Lazslo Bock | Google SVP of People Operations at Google

714

Google’s approach to HR and Recruiting has always been a much discussed topic and Matt was delighted to be able to find out directly how Google has built its incredible success on the back of an innovative approach to talent.

In the interview Laszlo talks about his belief that hiring should the single most important people activity in any organization and dispels some popular misconceptions about how Google recruits. He also share his thoughts on culture, the importance of data and why Google focuses on “People Operations” rather than Human Resources

Odkaz na podcast zde

Odkaz na knihu zde

Zdroj: google.com

- Reklama -
Předchozí článekJak měřit úspěšnost Vašeho náboráře nebo personálního oddělení?
Další článekJak používat Twitter pro Váš nábor! | How to: Use Twitter for Recruiting!
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.