Jak na negativní reputaci, pověst nebo reference zaměstnavatele

1036

Jsem rád, že jsem toto téma otevřel na svém blogu. Tak za prvé, v České republice je dost zaměstnavatelů, kteří se snaží dělat svou práci nejlépe jak umí, a přesto jim konkurence dělá ze života peklo formou negativních komentářů, uměle vytvořených diskuzí nebo nekalou reklamou.

Je zde ale také skupina zaměstnavatelů, kteří prostě nejsou dobří, nechovají se správně, zisk je pro ně jedinou prioritou a rozvoj lidí je pro ně téměř nadávka. Když jste dodavatel nebo zaměstnanec, rozhodujete se podle informací, které sesbíráte, roztřídíte a zaujmete k nim postoj, to, jestli je správný nebo ne je zcela na vaší subjektivní volbě.

Institut rodinných firem

Má zkušenost je ale trochu jiná. Za svou praxi se setkávám také s těmi, kteří chtějí výrazně otočit kormidlem své firmy a vyplout z negativních vod své reputace na trhu práce. Přestalo jim být lhostejné to, jakým jsou zaměstnavatelem a cítí, že takto to dál nejde. Mají potřebu změny, a to je skvělé.

Další článek:  Problémy rodinného podnikání. Studie rodinných firem

Tři tipy jak zvládnout negativní reputaci, referenci, pověst  zaměstnavatele

1.Zastavte opakování a další šíření

Největší výzva, na níž narazím při mé personálně poradenské práci pro mého klienta, který má špatné recenze, je jen ta, že zastavím to, aby se jeho hodnocení v referencích kandidátů již neopakovalo. Vždy se také klienta ptám: „Proč máte špatné recenze?“, „Co to bylo za problém a jak jste jej vyřešil“, „Změnilo se něco od té doby, zavedli jste nějakou změnu atd.“. Bez změny stávajícího stavu nelze přejit do jiného.

2. Navrhněte kompromis

Vždycky si vzpomenu na negativní komentáře na práci u velkých korporátních firem, ale půjdu na to oklikou. To, že nějaké procento lidí rádo nakupuje na nějakém e-shopu a nějaké procento tento e-shop nemá rádo ještě neznamená, že je vše špatně. Nezvolili si správný produkt nebo neměli štěstí na výhodnou akci, popis výrobku neodpovídal požadovanému výkonu atd. Takže když se blížím k situaci, kdy mám čelit negativním námitkám kandidátů na práci u onoho klienta po době, kdy jsem odstranil všechny problémy a překážky a snažím se znovu získávat těžce budovanou důvěru, řeknu jen: „Zastavte se u nás ať vidíte, jaké máme pracovní prostředí, kulturu a jak se u nás skutečně pracuje“. Totiž jedině tak dokážu opak v jejich vnímání prezentací skutečné reality života firmy a jejich zaměstnanců.

Další článek:  Infografika: Jak je důležitá angažovanost vašich zaměstnanců?

3.Vždy vytrvejte

Zkrátka nedovolte, aby vás špatná recenze položila na záda a zmrazila vaše veškeré náborové nebo personálně marketingové aktivity. Firmy a jejich manažeři se vyvíjejí. Někteří se ke změnám odhodlají hned, některým to potrvá a bohužel pro ty, některým to ani nedojde, že je třeba se změnit. Pokud jste přesvědčeni, že vaše firma nyní ví kam směřuje a prošla změnou, má nárok na jiný druh reference.

Nelze rozhodování při volbě pracovní nabídky stavět na prostředí informací volně šířených po internetu. Určitě v dané společnosti nebylo něco v minulosti v pořádku, ale neznamená to, že je to na věky a také to neznamená, že si každá firma nezaslouží druhou šanci. Každý jsme chybovali a někdy i opakovaně, to si řekněme upřímně.

Teno článek samozřejmě navazuje i na další témata, jako je pravidelný sběr zpětné vazby, skuečný zájem o zaměstnance, budování firemních hodnot a sdílení zkušeností, podpora angažovanosti a mohl bych pokračovat. Všechny tyto oblasti mají společného jmenovatele a tím je i podstata podnikání. Podnikání je služba, sloužíme klientům, sloužíme naším zaměstnancům, jedině tak uspějeme v čase.

- Reklama -