Jak na pozitivní firemní kulturu?

1103

Asi tomu nebude většina majitelů společností věřit, ale zaměstnanci se chtějí v práci také bavit, chtějí občas zažít zábavu, dokonce by bylo dobré, aby jejich práce byla pro ně radostí. Podle nedávného průzkumu u společností patřící do 100 nejlepších společností pro práci v EU se zjistilo, že řadu lidí jejich práce baví a že jsou v prostředí, které se dá charakterizovat jako zábavné.

Pozitivní pracovní kultura je něco, co vede k produktivitě a je ruku v ruce s něčím čemu říkáme radost z vlastní práce. Zábava je velmi široký a také subjektivní termín. Neexistuje žádný způsob, jak potěšit každého, když se snažíme zjistit, na co naši zaměstnanci budou reagovat. Kromě toho může vrcholový management očekávat, že zábava bude mít pro organizaci slabou návratnost investice a může poškodit to zaběhlé a fungující.

Jak úspěšně na pozitivní firemní kulturu?

Definujte pojem „zábava“

Organizace musí dosáhnout shody o tom, co je pro kulturu firmy vlastně zábavné. Možná to není to samé pro jednotlivce, jako pro tým. Zábava například neznamená nebezpečné nebo neetické. Také zábava nesmí být hloupá a nikdy by neměla být útočná nebo agresivní. Cílem není ji omezit, ale definovat jí hranice.

TIP:  Jak zvednout náladu a zvýšit výkon ve firmě?

Zvolte rozpočet

Pokud část zábavy zahrnuje aktivity, jako jsou ping pong, dělání pizzy v kuchyňce nebo vytvoření hřiště před firmou, HR bude chtít znát rozpočet. Pozor, zábava nemusí být drahá. To je jeden z nejlepších důvodů pro začlenění prvku zábavy do kultury na pracovišti. Může to být cosi triviálního, ale musí to umět pobavit.

Zaměstnanci vám řeknou jak

První věc, kterou by mělo HR udělat, když se snaží dosáhnout větší zábavy na pracovišti, je požádat zaměstnance o to, co považují za zábavné. Nicméně není nic špatného s uvedením některých parametrů na popis jejích návrhů. Například vyjmenujte pro vás zábavné věci, které byste chtěli dělat v práci a nezatěžují rozpočet firmy? Co by vám udělalo radost a je to přitom drobnost?

Zásady, kodexy a směrnice

Než se dáte do realizace firemní zábavy, pro rozvoj pozitivní firemní kultury, nezapomeňte na to, jak to může narušit to, co do té doby bylo nastaveno. Ve většině případů je zábavné to, když se porušují nebo omezují nastavená pravidla, to je často samo o sobě zábavné. Flexibilní pracovní doba, řízení procesů, etické zásady, provozní řád, dress code atd.

Zkuste školení o firemní kultuře: Firemní kultura

Ukažte své HR jinak

Je dobré ukázat organizaci, že HR je zábavné oddělení a má náležitý smysl pro humor. Ukázat vrcholovému vedení a zaměstnancům, že HR dělá vážnou práci, ale sebe nebere vždy vážně, může být skvělý způsob, jak zvýšit prestiž oddělení.

TIP:  Jak změnit firemní kulturu?

Povzbuďte své vedení

Někteří manažeři mohou cítit, že uvolněním prostředí ztratí svou důvěryhodnost nebo image, ale zaměstnanci chtějí pracovat pro manažera, který ví, kdy se má uvolnit. Je nutné ukázat, že tvorba pozitivní firemní kultury formou zábavy může pomáhat manažerům budovat pozitivní vztahy se zaměstnanci a vytvářet jejich větší angažovanost.

HR má skutečnou příležitost přidat ke své kultuře prvek zábavy. Pokud zaměstnanci na všech úrovních organizace těší jejich práce a baví je, může to znamenat vyšší produktivitu a silnější angažovanost.

- Reklama -